Ali imamo dovolj WC-papirja v Sloveniji? Odgovora ni, plenic, krp pa za nekaj mesecev
Naši podjetji Tosama in Paloma skrbita za nemoteno preskrbo s straniščnim papirjem, vatami, sanitetnim materialom in plenicami.
Odpri galerijo
Povpraševanje je veliko, podjetji pa nemoteno skrbita za zaloge v času koronavirusa. Kot pravijo v Tosami iz Vira pri Domžalah, najprej pomagajo bolnišnicam in drugim zdravstvenim ustanovam. »Z izdelki, ki so del našega rednega proizvodnega programa, lahko sledimo povpraševanjem v bolnišnicah in zdravstvenih ustanovah, smo pa že začeli omejevati dobave sanitetnih izdelkov v nekatere druge prodajne kanale,« nam je razložila trenutno situacijo direktorica Mojca Šimnic Šolinc.
Se pa porajajo težave, saj Kitajska dobavlja velik del surovin za proizvodnjo sanitete in medicinskih pripomočkov. »Kitajska je v času največjega razmaha epidemije doma porabljala večji del svojih zalog; vsega, sanitete in zaščitnih sredstev, kar je v kombinaciji z ustavitvijo velikega dela proizvodnje na Kitajskem prisililo Evropo in svet, da je še pred izbruhom epidemije na svojih tleh pričela porabljati zaloge teh izdelkov,« je še povedala predstavnica Tosame. Pri njih že dobro desetletje ne izdelujejo več zaščitnih mask (zaradi zastarele tehnologije in nekonkurenčnosti na trgu), a zalagajo slovenske zdravstvene ustanove z drugo zaščitno opremo (predpasniki, zaščitni plašči, kape).
V teh dneh proizvodnja deluje v vsem obsegu, povečali so del, ki se trenutno v državi največ potrebuje. Šimnic Šolinčeva dodaja, da imajo v spletni trgovini v zadnjem tednu največ nakupov izdelkov za nego otrok in mater ter prehranskih dopolnil za dvig imunskega sistema.
Glede na množične nakupe po več deset paketov straniščnega papirja smo pri slovenskem proizvajalcu Palomi povprašali, ali nas mora kaj skrbeti oziroma koliko časa bi lahko Slovenijo zalagali z njim, če ne bi bilo dobav iz tujine. Gregor Horvat, vodja marketinga v Palomi nam je odgovoril zelo skopo: »S pozitivnim pristopom in z veliko zavzetostjo naših zaposlenih proizvodnja tudi v teh težkih časih pandemije poteka nemoteno, na kar smo še posebej ponosni. Skupaj se z vsemi močmi trudimo zagotoviti nemoteno oskrbo tržišča s higienskim papirjem, pri čemer vedno postavljamo varnost in zdravje naših zaposlenih na prvo mesto.«
Evropa skorajda nima lastne proizvodnje
Se pa porajajo težave, saj Kitajska dobavlja velik del surovin za proizvodnjo sanitete in medicinskih pripomočkov. »Kitajska je v času največjega razmaha epidemije doma porabljala večji del svojih zalog; vsega, sanitete in zaščitnih sredstev, kar je v kombinaciji z ustavitvijo velikega dela proizvodnje na Kitajskem prisililo Evropo in svet, da je še pred izbruhom epidemije na svojih tleh pričela porabljati zaloge teh izdelkov,« je še povedala predstavnica Tosame. Pri njih že dobro desetletje ne izdelujejo več zaščitnih mask (zaradi zastarele tehnologije in nekonkurenčnosti na trgu), a zalagajo slovenske zdravstvene ustanove z drugo zaščitno opremo (predpasniki, zaščitni plašči, kape).V teh dneh proizvodnja deluje v vsem obsegu, povečali so del, ki se trenutno v državi največ potrebuje. Šimnic Šolinčeva dodaja, da imajo v spletni trgovini v zadnjem tednu največ nakupov izdelkov za nego otrok in mater ter prehranskih dopolnil za dvig imunskega sistema.
Celotne Slovenije ne bi mogli dolgo oskrbovati
Kaj pa plenice za otroke? »Tosama ne proizvaja otroških plenic, razen tistih pralnih iz tetre. Ta surovina je trenutno zelo iskana, saj bi vsi radi šivali maske. Pleničke za enkratno uporabo, tudi tiste za odrasle, tržimo iz programa belgijskega proizvajalcaOntex. Za zdaj nas pri dobavah še ne omejuje, vendar v obsegu poslovanja v preteklosti. Nekaj smo lahko povečali naročila, vendar celotne Slovenije ne bi mogli dolgo oskrbovati. Bi pa lahko do tri mesece oskrbovali vso Slovenijo s suhimi krpami za umivanje, potem pa bi že imeli težave, če se ne bi normaliziral dotok surovin.«