SPANJE OTROK

Ali spečega dojenčka moti hrup?

Le majhen delež otrok potrebuje pri spanju popolno tišino.
Fotografija: Dojenčki so tako ljubki, ko spijo. FOTO: Igor Modic, Delo
Odpri galerijo
Dojenčki so tako ljubki, ko spijo. FOTO: Igor Modic, Delo

Ali vaša prijateljica izklopi telefon, ko otrok spi? Spet druga prosi, naj obiskovalci ne zvonijo ob prihodu in naj hodijo po prstih. Sliši se pretirano, saj vse kaže na to, da prijateljici pripravljata svoja otroka na to, da ne bosta mogla spati v nenadzorovanih razmerah.

A otroci so različni: nekateri spijo zelo mirno, drugi se le s težavo umirijo. Ravno pri teh je potreba po mirnem in tihem okolju večja. Novorojenčki najprej zdrsnejo v fazo rahlega sanjanja, zato jih takrat nenaden hrup hitro zmoti in predrami. Po tretjem mesecu pa dojenčki najprej padejo v fazo globokega spanja in jih takrat lahko tudi prenesemo v drugo posteljo.

Otroke uspavajo mirni stalni zvoki

Koliko hrupa prenese vaš dojenček, boste sami najbolje ugotovili. Za začetek se vprašajte, na kakšne zvoke je bil navajen pred rojstvom, potem pa živite običajno življenje na sobni jakosti. Otroke pogosto celo uspavajo mirni stalni zvoki in šumi v okolici, kot so tisti, ki jih oddajajo televizijski sprejemnik, glasbeni stolp, ventilator, pralni stroj ... Nekateri se tišine celo ustrašijo, saj je zanje nenaravna in tuja, v devetih mesecih v materinem telesu je namreč niso poznali.

Če opazite, da je dojenček na zvoke občutljiv, raje izklopite telefon. Nekaj odstotkov otrok je namreč tudi takih, ki so na hrup zelo občutljivi in se nenadnih glasnih zvokov tudi močno ustrašijo.

Koliko spanja potrebujejo dojenčki?

Teden dni star dojenček potrebuje od 15 do 20 ur spanja dnevno, enomesečen dojenček 17 ur, trimesečnik potrebuje 16 ur spanja in devetmesečnik 14 ur. Otrok pri starosti enega leta bo zadovoljen in naspan, če bo spal 14 ur dnevno. Seveda so to približne ocene, vsak dojenček je svoj individuum, ki se mu je treba prilagoditi.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije