ALKOHOL V NOSEČNOSTI
Nosečnice, veste, kdaj alkohol še zlasti škodi razvoju ploda?
V nosečnosti se izogibajte allkoholu, a če se kdaj pregrešite, morda pri otroku ne bo povzročilo škode.
Odpri galerijo
Strokovnjaki vseskozi opozarjajo na to, da je alkohol v nosečnosti prepovedan, zato naj nosečnice nikar ne posegajo po njem. Ne popuščajo niti, ko nosečnica omeni kozarec rdečega vina, saj je, kot piše Nacionalni inštitut za varovanje zdravja (NIJZ), v nosečnosti edino pravilo popolna abstinenca. »V nosečnosti ni varne alkoholne pijače, ni varne količine alkohola in ni varnega obdobja nosečnosti za pitje alkohola. To pomeni, da vsaka alkoholna pijača, v vsaki količini in v vsakem obdobju nosečnosti predstavlja zdravstveno tveganje za zarodek ali še nerojenega otroka.« Alkohol namreč škodljivo vpliva na razvoj zarodka in povzroča nepopravljive, trajne poškodbe pri še nerojenem otroku. Privede lahko do vrste telesnih okvar ter umskih, vedenjskih in čustvenih primanjkljajev, poznanih pod skupnim imenom spekter fetalnih alkoholnih motenj (FASD).
Preventivno je sicer boljše, če se kozarčku vina med nosečnostjo raje odrečete, saj lahko prvi kozarec vodi v drugega itd. Enaka skrb za zdravje otroka velja tudi v njegovih prvih mesecih življenja. Strokovnjakinja za dojenje pri La Leche League International Karmen Mlinar je na forumih zapisala, da kozarec vina dojenčku zagotovo ne bo škodil. »Če boste spili res samo en kozarec vina, to dojenčku zagotovo ne bo škodilo. Pazite lahko tudi tako, da dojenčka ne dojite pol ure ali uro po tem, ko boste pili alkohol. Najboljše je, da dojenčka podojite, nato pa šele nazdravite.«
Pušenjak: Alkohol odsvetujemo, a v majhnih količinah niso niti opazni
Med prebiranjem forumov pa ni malo takih nosečnic, ki pravijo, da je pitje decilitra vina na dan pri njih nekaj povsem običajnega. Njihovi odgovori ne presenetijo niti specialista ginekologije in porodničarja Stanka Pušenjaka, ki je prepičan, da zmerno pitje alkohola ne vpliva na plod. »Pri občasnih uporabnicah alkohola ni bilo mogoče dokazati fetalnega alkoholnega sindroma pri otrocih tudi, če so kakšen odmerek alkohola spile kasneje. Ga sicer odsvetujemo, a njegovi učinki v majhnih količinah niso niti opazni,« piše Pušenjak. A hkrati dodaja, da je tudi narava sama poskrbela za varnost nastajajočega življenja. »Alkohol zlasti škodi razvoju živčevja, in čeprav se to prične razvijati takoj po vgnezditvi, kar je nekje 9. dan po ovulaciji, vendarle v tako zgodnjem času vsak opazen vpliv povzroči odmrtje zarodka, če zarodek preživi, pa lahko rečemo, da vpliva ni bilo. Ta doba, ko je vpliv lahko samo vse ali nič, traja približno 14 dni, torej do izostanka perila.«Britanski znanstveniki: uživanje alkohola v zmernih količinah ne škoduje
Znanstveniki iz Velike Britanije so v najnovejši raziskavi iz leta 2017 ugotovili, da zmerno uživanje alkohola med nosečnostjo ne škoduje otroku – to so omejili na največ štiri merice alkohola na teden. Ena merica alkohola je pri tem enaka polovici pollitrskega vrčka piva s 3,5 odstotka alkohola, polovici standardnega 175-mililitrskega kozarca za vino z 11,5-odstotno vsebnostjo alkohola oziroma enemu kozarčku žgane pijače.Preventivno je sicer boljše, če se kozarčku vina med nosečnostjo raje odrečete, saj lahko prvi kozarec vodi v drugega itd. Enaka skrb za zdravje otroka velja tudi v njegovih prvih mesecih življenja. Strokovnjakinja za dojenje pri La Leche League International Karmen Mlinar je na forumih zapisala, da kozarec vina dojenčku zagotovo ne bo škodil. »Če boste spili res samo en kozarec vina, to dojenčku zagotovo ne bo škodilo. Pazite lahko tudi tako, da dojenčka ne dojite pol ure ali uro po tem, ko boste pili alkohol. Najboljše je, da dojenčka podojite, nato pa šele nazdravite.«
Predstavitvene informacije
Komentarji:
16:15
Zakaj nas zebe