Farmacevti sporočajo, kako bo z zdravili, če bo kriza trajala

Velja poseben režim za dobavo zdravil, zato skrbi med ljudmi ne bi smelo biti. Povpraševanje pa se je povečalo v času pandemije koronavirusa. 
Fotografija: Za oskrbo z zdravili naj ne bi bilo straha, pravijo v dveh slovenskih farmacevtskih podjetjih. FOTO: Igor Zaplatil
Odpri galerijo
Za oskrbo z zdravili naj ne bi bilo straha, pravijo v dveh slovenskih farmacevtskih podjetjih. FOTO: Igor Zaplatil

Novomeška Krka ne skrbi le za slovensko založenost z zdravili, marveč za večji del Evrope, kjer v domala vseh državah vladajo izredne razmere, prav tako so zaprte številne meje. »Generična zdravila, ki bolnikom v Evropi zagotavljajo zdravje, predstavljajo okoli 80 % zdravil. Delež Krkinih izdelkov je med vodilnimi, zato za Krko kot eno vodilnih mednarodnih generičnih farmacevtskih podjetij neprekinjeno poslovanje in zagotavljanje zdravil za bolnike po vsem svetu ob boju s koronavirusom predstavlja veliko odgovornost. V času epidemije se tako Krkino poslovanje ni bistveno spremenilo, vsekakor pa se na vse spremembe pospešeno odzivamo in se jim prilagajamo,« so nam povedali v službi za odnose z javnostjo v Krki, tovarni zdravil, d. d., Novo mesto.

 
Težave z dobavo surovin, a Krka jih ima dovolj na zalogi

Ob nemoteni proizvodnji zdravil je zato bistvena oskrbovalna veriga, zato da do zdravil pridejo tako Slovenci kot Evropejci. »Kljub težkim pogojem pri oskrbi s surovinami, je v Krki surovin dovolj. Naši proizvodni obrati in vse druge nujne operativne službe kljub temu uspešno delujejo. Ob sicer vedno bolj zaprtih evropskih mejah je za transport z zdravili vzpostavljen poseben režim, kar kaže na izjemen pomen oskrbe trgov s farmacevtskimi izdelki.«


Posebna uredba vlade: eno pakiranje na osebo v lekarnah

13. marca je začela v Sloveniji s posebnim vladnim odlokom veljati odredba, po kateri lekarne lahko izdajo zdravila na recept v količini, ki ustreza zdravljenju bolnika za obdobje največ enega meseca, zdravil brez recepta pa po eno pakiranje na
Lekarne so odprte, a večinoma s skrajšanim delovnim časom. FOTO: Igor Zaplatil
Lekarne so odprte, a večinoma s skrajšanim delovnim časom. FOTO: Igor Zaplatil
osebo. Lekarne z uredbo s 16. marca tako kot  trgovine z živili, bencinski servisi, banke, pošte in trafike ostajajo odprte, vse druge nenujne prodajalne pa zaprte. 

Odlok z 19. marca prav tako dovoljuje izjemo za zbiranje na javnem prostoru. Določa takole: za zajezitev epidemije sta do nadaljnjega prepovedani gibanje in zbiranje ljudi na javnih krajih in površinah. Odlok predvideva tudi izjeme: ne velja za posamezne dejavnosti, prihod na delo, posameznikom dovoljuje denimo dostop do trgovin in lekarn, izjema so tudi ožji družinski člani.


Sunkovit skok povpraševanja

V Leku, ki sodi pod skupino Novartis, so nam povedali, da se je v zadnjih treh tednih povečalo povpraševanje po nekaterih zdravilih, tako na recept kot tudi brez recepta. »Še posebej je bilo povečano povpraševanje po zdravilih brez recepta: Lekadol, Lekadol plus C, Operil, Fluimukan, Diverin, Linex, Angal in Immunal. Povečalo se je tudi povpraševanje po zdravilih na recept.
Lekarne so odprte, a večinoma s skrajšanim delovnim časom. FOTO: Igor Zaplatil
Lekarne so odprte, a večinoma s skrajšanim delovnim časom. FOTO: Igor Zaplatil
Največ se je povečalo povpraševanje po antibiotikih, zdravilih za zdravljenje srčno-žilnih bolezni, zdravilih za zdravljenje urogenitalnega trakta ter zdravilih za zdravljenje anemij in preprečevanje pomanjkanja železa.« Novartisovi proizvodni obrati sicer normalno delujejo: »Zagotavljanje proizvodnje življenjsko pomembnih zdravil pa je ob upoštevanju vseh ukrepov za zajezitev širitve koronavirusa trenutno naša primarna naloga.«

Oskrba slovenskega trga z zdravili na recept in brez recepta za zdaj poteka nemoteno.
Zdravila so normalno dostopna. FOTO: Viktoriianovokhatska Getty Images/istockphoto
Zdravila so normalno dostopna. FOTO: Viktoriianovokhatska Getty Images/istockphoto

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije