SOROJENCI

Imeti še enega otroka? Kakšna starostna razlika je najboljša?

Vse je podvojeno: tako ljubezen kot tudi težave.
Fotografija: Kolikšna starostna razlika med sorojenci je najboljša? FOTO: Georgerudy Getty Images/istockphoto
Odpri galerijo
Kolikšna starostna razlika med sorojenci je najboljša? FOTO: Georgerudy Getty Images/istockphoto

Je boljše, da je starostna razlika med otrokoma manjša ali večja? Se hitro odločiti za novo nosečnost ali počakati malo dlje časa? Popolne starostne razlike ni, obstajajo pa plusi in minusi obeh primerov.

Razlika med 12 in 18 meseci

Otroci, med katerimi je starostna razlika manjša, so po navadi bolj povezani, med njimi je manj rivalstva, veliko in lažje se skupaj igrajo, kar pride staršem še kako prav. Starejši otrok v tej starosti še ne razvije tako močne identitete ali čustev ljubosumja, temveč se prej razveseli družbe pri igri.

Slaba stran dveh hitrih zaporednih nosečnosti so seveda zdravstvena tveganja. Materino telo bi po eni nosečnosti, porodu in dojenju potrebovalo več časa, da si opomore. Toliko napornejša je tudi skrb za dva tako majhna otroka: dva v plenicah, dva, ki ponoči ne spita. Vse je podvojeno, tako ljubezen kot tudi težave.

Bratec in sestrica. FOTO: Getty Images Barcroft Media Via Getty Images
Bratec in sestrica. FOTO: Getty Images Barcroft Media Via Getty Images

Dve leti razlike

Za zdravje tako matere kot otrok naj bi bila najbolj optimalna razlika okoli dveh let. A slaba stran tega je, da je starejši že v problematičnem obdobju trme, močneje že ima razvit čut za rivalstvo med vrstniki, več je ljubosumja in iskanja pozornosti pri starših. Najbolj priljubljena beseda v hiši postane 'ne', s tem pa se starši še enega novorojenčka težko spopadajo.

Tri leta razlike in več

Pri tej razliki je ljubosumja zaradi novega člana že manj, starejši otrok je že samostojnejši in lažje razume, da je treba z dojenčkom pazljivo ravnati. Prav tako si v tem času mati lahko nabere novih moči in si telesno opomore po prvi nosečnosti. Večja starostna razlika pomeni tudi, da se lahko starši več individualno ukvarjajo z vsakim posebej. Po drugi strani pa se otroci skupaj manj igrajo, še zlasti v prvih letih. Mnogi starši se tudi težko spet navadijo na nočno vstajanje in menjavanje plenic, ki se ob manjši razliki niti ne prekine.

Sicer pa: čas za še enega otroka se nikdar ne zdi pravi, pa vendar je potem, ko ta pride na svet, vedno ravno pravšnji.

Starejši otroci lahko že skrbijo za mlajše. FOTO: Nurphoto Via Getty Images Nurphoto Via Getty Images
Starejši otroci lahko že skrbijo za mlajše. FOTO: Nurphoto Via Getty Images Nurphoto Via Getty Images


Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije