TEHNOLOGIJA
Kaj prinaša androidna pita?
Novi Googlov mobilni operacijski sistem android 9 pie uvaja upravljanje potez, poudarek pa je tudi na strojnem učenju.
Odpri galerijo
Leto je naokoli in Google je na začetku avgusta izdal novo različico mobilnega operacijskega sistema android, ki nosi številko 9 in uradno ime pie (pita). Novi android je bil takoj na voljo za lastnike Googlovih telefonov pixel in pixel 2, le nekaj dni zatem pa s(m)o uporabniki nokie 7 plus dobili obvestilo, da si lahko naložijo razvijalsko različico pite, ki še ni čisto dokončna, ji pa je presneto blizu. Sodobne nokie namreč spadajo v program android one, kar pomeni, da na njih teče najnovejši, čisti in nepredelani android brez proizvajalčevega uporabniškega vmesnika in nepotrebne navlake, nokia 7 plus pa je eden tistih redkih telefonov, na katere je mogoče naložiti zadnjo beta verzijo androida 9. In to smo tudi storili. Seveda je pita že na voljo v slovenščini.
Novi android je dobil nekaj lepotnih popravkov, ki jih uporabnik takoj opazi, in vrsto drugih novosti, ki niso vidne na prvi pogled. Ura na zgornjem robu zaslona se je preselila na levo stran, ikonice za moč omrežja in wifi pa na desno. Takoj se opazi spremenjeno obvestilno vrstico, od katere so se poslovile oglate ikonice za bližnjice do wifija, mobilnih podatkov, svetilke itd. – zdaj so lepo okrogle. Novost je navidezni gumbek za vklop/izklop zvoka oziroma vibriranja, ki ga čisti android doslej ni imel, so ga ga v uporabniške vmesnike dodajali proizvajalci telefonov. Pojavi se s pritiskom na eno od tipk za uravnavanje glasnosti. Doslej je treba držati tipko za utišanje, dokler se zvok ni popolnoma izklopil. Predogled obvestil je še bolj dodelan, ponuja nam tudi predloge odgovorov glede na vsebino sporočila.
Tukaj so dejanja aplikacij (App Actions), ki nam predlaga aplikacije glede na naše navade in jih ponudi kot gumbe na vrhu predala z aplikacijami. Enkrat jeseni bodo na voljo še rezine (Slices): sistem nam bo pri iskanju določene stvari na internetu ponujal možnosti in informacije iz samih aplikacij, in ne le bližnjic do aplikacij oziroma trgovine play.
Obvestilna vrstica
Novi android je dobil nekaj lepotnih popravkov, ki jih uporabnik takoj opazi, in vrsto drugih novosti, ki niso vidne na prvi pogled. Ura na zgornjem robu zaslona se je preselila na levo stran, ikonice za moč omrežja in wifi pa na desno. Takoj se opazi spremenjeno obvestilno vrstico, od katere so se poslovile oglate ikonice za bližnjice do wifija, mobilnih podatkov, svetilke itd. – zdaj so lepo okrogle. Novost je navidezni gumbek za vklop/izklop zvoka oziroma vibriranja, ki ga čisti android doslej ni imel, so ga ga v uporabniške vmesnike dodajali proizvajalci telefonov. Pojavi se s pritiskom na eno od tipk za uravnavanje glasnosti. Doslej je treba držati tipko za utišanje, dokler se zvok ni popolnoma izklopil. Predogled obvestil je še bolj dodelan, ponuja nam tudi predloge odgovorov glede na vsebino sporočila.16 verzij androida je od leta 2008 izdal Google.
Upravljanje potez
Ena najopaznejših sprememb je vsekakor novi način upravljanja potez. Klasične androidne navidezne navigacijske tipke so se poslovile (seveda jih je mogoče obdržati), nadomestili pa sta jih puščica v levo (nazaj) in črtica (izhod iz aplikacije). Kaj pa pregled nedavno odprtih aplikacij? Do njega pridemo s potegom po zaslonu od spodaj navzgor, kjer nato horizontalno prehajamo med aplikacijami, ugašamo pa jih s potegom navzgor. Nekam znano? Da, zavihek Applovega iphona X ni edina stvar, ki je našla svoje mesto tudi v androidnem svetu. Android pie nam na spodnjem delu ponudi še bližnjice do petih najpogosteje uporabljanih aplikacij, če pa po zaslonu navzgor potegnemo še enkrat (ali če se izvedemo en sam res dolg poteg), pridemo do predala z aplikacijami.Umetna inteligenca
Google je v minulih izdajah veliko pozornosti posvečal optimizaciji porabe baterije. Novi android ima zdaj t. i. prilagodljivo baterijo oziroma samodejno upravljanje aplikacij, kakor se glasi slovenski prevod Adaptive Battery. To pomeni, da bo umetna inteligenca s pomočjo strojnega učenja omejevala porabo energije za aplikacije, ki jih ne uporabljano prepogosto. Sistem naj bi se naučil, katere aplikacije bomo uporabljali ob določenem času in katerih ne, ter temu primerno prilagodil porabo energije. Mimogrede, strojno učenje poteka le na telefonu in ne v oblaku.Kot umetno inteligenco označujejo tudi prilagodljivo svetlost (Adaptive Brightness), ki je nadgrajena različica samodejnega uravnavanja svetlosti, saj se zaslon ne prilagaja le zunanji svetlobi, ampak ga lahko naučimo, da sveti močneje ali šibkeje, kot bi sicer. Nekomu je preprosto bolj všeč svetlejši zaslon, drugemu temnejši.
Tukaj so dejanja aplikacij (App Actions), ki nam predlaga aplikacije glede na naše navade in jih ponudi kot gumbe na vrhu predala z aplikacijami. Enkrat jeseni bodo na voljo še rezine (Slices): sistem nam bo pri iskanju določene stvari na internetu ponujal možnosti in informacije iz samih aplikacij, in ne le bližnjic do aplikacij oziroma trgovine play.