KMETIJSKI STROJI
Novi, še boljši lexioni
Nemški Claas je predstavil novo generacijo kombajnov lexion, tehnološke inovacije jim omogočajo tudi do 25-odstotno večjo učinkovitost.
Odpri galerijo
Podjetje Grapak je pred dnevi v Celju predstavilo novosti v svojem zastopniškem programu. Grapak, ki deluje od leta 2002, se je uveljavil na linijah strojev za krompir, kjer je zastopal nemški Grimme. Od leta 2016 zastopajo tudi nemškega proizvajalca kmetijskih strojev Claas. Od nedavnega pa s Claasom pokrivajo celotno Slovenijo. Na glamurozni prireditvi v eni od hal celjskega sejmišča je glavno mesto zasedla predstavitev nove generacije kombajnov claas lexion.
Razvoj nove generacije kombajnov je trajal kar deset let.
Tehnološke inovacije
Claas je eden vodilnih svetovnih proizvajalcev kmetijskih strojev. Ustanovljen je bil leta 1913, sedež imajo v Harsewinklu, v nemški Vestfaliji. V Evropi so vodilni po prodaji žitnih kombajnov, v svetu pa so prvi v prodaji samovoznih silokombajnov. Izdelujejo tudi traktorje in stroje za spravilo krme. Claas po vsem svetu zaposluje več kot 11.000 ljudi in je v letu 2018 dosegel 3,8 milijarde evrov prodaje. V Sloveniji ima Claas med novimi žitnimi kombajni v zadnjih 10 letih 60-odstotni delež, v zadnjih treh letih 66-odstotni in v letu 2019 celo 75-odstotni delež.75 % delež ima Claas med novimi žitnimi kombajni v Sloveniji.
Letos je Claas predstavil novo generacijo žitnih kombajnov lexion. Razvoj te nove generacije je trajal kar deset let. Na novembrskem sejmu Agritechnica v Nemčiji bo Claas za lexiona dobil kar dve prestižni srebrni medalji za tehnični inovaciji, in sicer za APS synflow walker (novi mlatilni sklop) in za cemos auto chopping za samodejno nastavitev sekalnika za slamo. V novi seriji lexion je 14 modelov. Devet jih je tudi v t. i. terra trac izvedbi, kar pomeni, da imajo namesto sprednjih koles gumijaste gosenice.
Novi modeli
Najmanjši model, lexion 5300 ima 230 kW (313 KM) motor, največji, lexion 8000, pa ima zavidljivih 581 kW (790 KM) maksimalne moči, merjeno po standardu ECE R 120. Širina žetve je do 13,80 m (odvisno od modela), prostornina zalogovnika za požeto zrnje pa je med 9000 in 18.000 litri. Pomembna je tudi hitrost praznjenja zalogovnika s semenom, in ta znaša od 110 do 180 l/s.
Najpomembnejša novost je v mlatilnem delu kombajna. Pri manjših modelih je to APS synflow walker, pri večjih pa APS synflow hybrid. Walker ima 26 odstotkov večji mlatilni boben, ki je zdaj širok 755 mm. Dodatno ločevanje zrnja poteka z uporabno pretresal. Sistem omogoča 25-odstotno povečanje pretoka. Mlatilni sklop synflow hybrid je kombinacija APS mlatilnih bobnov in dodatnim ločevanjem z aksialnim rotorjem roto plus, kar prinaša 10-odstotno večjo prepustno sposobnost kombajna.