PRIPRAVA NA DOJENČKA

Otroku ne morete izbrati imena? Dodelila mu ga bo država

Če otroku ne določite imena, vas v skrajnem primeru čaka tudi globa.
Fotografija: Starši dojenčke največkrat poimenujejo že tik po rojstvu. FOTO: Tomi Lombar, Delo
Odpri galerijo
Starši dojenčke največkrat poimenujejo že tik po rojstvu. FOTO: Tomi Lombar, Delo

Izbira imena je ena od prvih sladkih skrbi, ki starše zaposluje skoraj od samega spočetja otroka. Velika večina ima na dan otrokovega rojstva ime že izbrano, preostali starši pa novorojenčka po navadi poimenujejo prve dni po rojstvu. Novopečeni starši, ki otroku dodelijo ime, tako porodnišnico zapustijo z dvema dokumentoma – rojstnim listom in prijavo stalnega bivališča.

Rok za izbiro 30 dni, po tem nastopi CSD

V nekaterih družinah partnerja težko najdeta kompromis in jima izbira imena dela težavo. Toda pozor, zakon o osebnem imenu določa, da morajo starši otroku določiti osebno ime in ga prijaviti kateri koli upravni enoti najpozneje v 30 dneh od otrokovega rojstva. Če se v tem roku ne morejo sporazumeti, jim pri sporazumni odločitvi pomaga center za socialno delo (CSD), ki pri tem upošteva varstvo otrokovih pravic, otrokov osebnostni razvoj in varovanje njegovih koristi.

Če se starši tudi ob pomoči CSD ne sporazumejo o otrokovem osebnem imenu, o sporu med roditeljema odloči sodišče v nepravdnem postopku na predloga enega ali obeh staršev. Seznam imen, s katerega bi se dodeljevala imena, ni.

Globa: 104 evre

Kot kaže, pa izbira imena med Slovenci ne prinaša velikega razdora v družino, saj pri CSD takšnega primera še niso imeli. »Določitev imena je dolžnost staršev, ki jo določa zakon o osebnem imenu in v primeru opustitve predvideva tudi globe. Zakon določa 25.000 tolarjev, preračunano v evre, za vsakega od staršev, ki ne prijavi imena.«

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije