DRUŽINSKA POSTELJA

Spanje z dojenčkom? To so prednosti

Mnenja glede spanja v skupni postelji so deljena.
Fotografija: Spanje v družinski postelji naj bi bilo koristno. FOTO: Getty Images/istockphoto
Odpri galerijo
Spanje v družinski postelji naj bi bilo koristno. FOTO: Getty Images/istockphoto

Spanje novorojenčka je v prvih mesecih poleg hranjenja bistvenega pomena. Mnenja glede tega, ali bi moral spati v svoji sobici že od začetka ali naj si deli posteljo skupaj s starši, so zelo deljena. Nekateri starši so zagovorniki samostojnega spanja že od prvega dne, drugi pa izkoristijo vsako prosto minuto za stiskanje s svojim novim članom. Preverili smo prednosti skupnega spanja.

Prednosti za mater in dojenčka

Strokovnjaki pravijo, da se dojenčki, ki spijo skupaj z mamo, počutijo varneje in zaradi tega tudi bolje spijo. Doživljajo manj stresa – če dojenčku ni treba jokati, da bi bile zadovoljene njegove potrebe, ostane mirnejši in zadovoljnejši. Mati tvori več mleka, dojenček pa ohranja telesno temperaturo. 

Kaj pa oče?
FOTO: Getty Images/istockphoto
FOTO: Getty Images/istockphoto

Mnoge očete sprva skrbi predvsem, kako bo skupno spanje vplivalo na partnerski odnos. Če se oba strinjata, je spanje v družinski postelji ali istem prostoru lahko čudovita priložnost, da tudi oče preživlja čas z otrokom, se z njim pogovarja, ga boža in (če spijo v družinski postelji) uživa v kožnem stiku. 

Do kdaj je priporočljivo skupno spanje?

Družina naj spi skupaj, dokler vsem tako ustreza. Dokler v skupnem spanju uživajo vsi in so odnosi zdravi, tega ni treba prekiniti, to se bo zgodilo samo od sebe. Noč je zgolj odsev dneva. Če so odnosi med partnerjema podnevi dobri, bodo takšni tudi ponoči. Zmotno je prepričanje, da bo selitev otroka v svojo sobo rešila težave v partnerstvu. Skupno spanje (v družinski postelji ali istem prostoru) nikoli ne more biti najboljše, če se vsi ob tem ne počutijo dobro, zato je to najboljše prenehati.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije