ZANIMIVA DEJSTVA

Ste vedeli, da novorojenčki jočejo v različnih jezikih?

Solz ne proizvedejo še tri tedne po rojstvu.
Fotografija: Jočejo v različnih jezikih. FOTO: Majamarjanovic Getty Images/istockphoto
Odpri galerijo
Jočejo v različnih jezikih. FOTO: Majamarjanovic Getty Images/istockphoto

Ko se rodi novo živo bitje, mnogi starši govorijo o čudežu, na katerega se je težko povsem pripraviti. Novorojenček s seboj prinaša števila presenečenja, mnogi starši se niti ne zavedajo vseh zanimivih dejstev. Zbrali smo jih nekaj.

​Brez pogačice

Ste vedeli, da se dojenčki rodijo s 300 kostmi, kar je precej več, kot jih ima odrasel človek. Med rastjo se mnoge spojijo, število pa se zmanjša na 206. Rodijo se denimo brez kolenske pogačice, ki zraste šele do šestega meseca. Iz tega izvira tudi dejstvo, da se takoj po rojstvu že znajo plaziti. Če dojenčka takoj po rojstvu položijo na materin trebuh, bi se sčasoma sam odplazil do njenih prsi.

Po rojstvu se dojenček sam odplazi do dojke. FOTO: Shutterstock
Po rojstvu se dojenček sam odplazi do dojke. FOTO: Shutterstock
Zanimivo je tudi to, da se v lobanji nekatere kosti med porodom premaknejo in prekrivajo, da lahko novorojenček lažje zdrsne skozi porodni kanal. Na vrhu glavice ostane mehak del, imenovan mečava, in se zaraste šele v poznejših mesecih.

Jočejo z naglasom

Ste vedeli to, da novorojenčki pravzaprav sploh ne jočejo, temveč le kričijo in vpijejo. Solze jim pritečejo šele po kakšnih treh tednih življenja, nekateri šele po petih mesecih. Pa še to: jočejo lahko v različnih jezikih. Znanstveniki so namreč ugotovili, da so nemški, francoski in angleški dojenčki jokali 'z različnim naglasom'.

Materina znamenja niso izjema, temveč pravilo. Kar 80 odstotkov dojenčkov se rodi z njimi. Pojavijo se, ko se med porodom razširi kakšna žilica. Nekatera znamenja se pojavijo šele nekaj dni po rojstvu, sčasoma pa naj bi izginila.

Brki in menstruacija

Dojenček spi. FOTO: Facebook
Dojenček spi. FOTO: Facebook
Ste vedeli to, da nekaterim dojenčkom že pred rojstvom zrastejo brki? Po približno štirih mesecih nosečnosti ga namreč prekrije lanugo, nekakšna zaščitna plast puhastih dlačic, ki po navadi pred rojstvom odpadejo, nekaterim pa tudi ne. Tako se lahko rodijo še z veliko dlakami po obrazu, ramenih in hrbtu, ki pa izginejo v prvih dneh življenja.

Zanimivo je tudi to, da lahko imajo dojenčice menstruacijo. V trebuhu so pod vplivom vseh materinih hormonov, zato imajo lahko tudi po rojstvu v telesu veliko estrogena in izločijo nekaj krvi. Nekaterim tudi otrdijo bradavice kakor materi med proizvajanjem mleka.

 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije