ULTRAZUM

Ultrazum kamera, ki je videti kot DSLR

Nikon coolpix B600 se ponaša s kar 60-kratnim zumom in optično stabilizacijo slike.
Fotografija: Coolpix B600 z iztegnjenim objektivom FOTO: Staš Ivanc
Odpri galerijo
Coolpix B600 z iztegnjenim objektivom FOTO: Staš Ivanc

Tale bleščeče rdeča barva je kar strupena. In celo nekako kovinsko je videti, čeprav že prvi dotik pove, da gre za popolnoma plastično kamero. In videz je kar varljiv, saj je nikon coolpix B600 takole na hitro, še sploh od spredaj, videti kot DSLR oziroma digitalna zrcalno-refleksna kamera, torej kot pravi fotoaparat, ki je videti precej bolj profesionalno. Ali pa kot brezzrcalni fotoaparat polnega formata, kar je zadnji krik mode.
 

Ultrazum


A tudi tale »trotlzihr« kamera ima adute: 16 milijonov točk oziroma 4608 krat 3456 točk ločljivosti, povezljivost s pametnim telefonom prek wifija ali bluetootha, optični stabilizator slike in, glavna zanimivost, 60-kratni zum. Objektiv s kotom zajema od 4,3 do 258 mm, kar je enako kot pri 24–1440 mm objektivu na fotoaparatu klasičnega formata 35 mm.
Coolpix B600 z iztegnjenim objektivom FOTO: Staš Ivanc
Coolpix B600 z iztegnjenim objektivom FOTO: Staš Ivanc

Če to številko pomnožimo s še štirikratnim digitalnim zumom, dobimo božjastnih 5760 mm. No, slika je tedaj že kar močno zrnasta, predvsem pa je nemogoče slikati iz roke. Že pri najvišji optični povečavi je kamero pri slabši svetlobi zelo priporočljivo vsaj prisloniti na nekaj čvrstega, če že nimamo stativa.
 

Solidne fotke – pri belem dnevu


Medtem ko so fotografije, narejene pri dobri naravni svetlobi (beri: na toplem soncu), ostre in jasne, pa se majhen senzor (manjši kot pri Huaweijevih telefonih iz serij P20 in mate 20) pri močnejšem zumiranju hitro zmede že ob bolj oblačnem vremenu. Ostrenje se upočasni, slika postane neostra in preveč temačna, pozno popoldne, ko začne sonce zahajati, pa zna vse skupaj postati hudo modrikasto, kar je še posebno izrazito na fotografijah morja in skalnate istrske obale, kjer je vse modro.
Optična povečava je dobra, pik pa je dovolj tudi za razbiranje napisov na hudimano oddaljenem ladijskem kontejnerju.
Optična povečava je dobra, pik pa je dovolj tudi za razbiranje napisov na hudimano oddaljenem ladijskem kontejnerju.

Prej smo omenili ultrazum: pri dobri dnevni svetlobi se tudi pri 1440 milimetrih zelo dobro izkaže, težava pa nastane že z oblaki, da o večeru ali poltemi ne govorimo. Tedaj je brez podpore težko narediti sliko, ki ne bi bila neostra oziroma že kar razmazana. A dobro, za 359 evrov, kolikor hoče Nikon za B600, bi težko pričakovali fotografijo na ravni hobijevskih ali polprofesionalnih fotoaparatov. A če fotoaparat prislonimo na trdo podlago ali ga namontiramo na pošteno stojalo, so (dnevni) rezultati precej dobri. B600 obvlada tudi makrofotografijo, in sicer že z razdalje (bližine) enega centimetra.

Občutljivost kamere sega do poštenih 6400 ISO, fotoaparat pa obvlada tudi posnetke s hitrostjo 1/4000 s, kar je primerno za športne prizore. Video se snema v polni visoki ločljivosti 1920 x 1080 s hitrostjo od 25 do 60 sličic na sekundo. Ultravisoke razločljivosti videa 4K UHD seveda ni, prav tako se fotografije ne zapisujejo v nestisnjenem formatu raw.


V tem cenovnem rangu ni ne ročnega nastavljanja hitrosti in odprtosti zaslonke ne ročnega ostrenja, a na srečo avtofokus deluje dobro in prepoznava tudi obraze. Zaslonček velikosti treh palcev je bolj tako-tako, pa še premikati se ga ne da. A za to ceno ne moremo pričakovati neke blazne opremljenosti.
 

Dobra povezljivost


Nikon že dlje dela na povezljivosti svojih kamer s pametnimi napravami in tudi coolpix B600 ni izjema. Ko naložimo in zaženemo Nikonovo aplikacijo snapbridge (dela tako na androidu kot na iosu), se telefon in kamera hitro prepoznata in povežeta, nakar lahko na telefonu ali tablici pregledujemo slike in videoposnetke pa tudi od daleč upravljamo kamero.
A pri preklopu z bluetootha na wifi-povezavo za hitrejše prenašanje slik s fotoaparata na telefon se včasih nekaj zaplete in napravi se zlepa nočeta več spoznati.
Pod toplim soncem in z mirno roko se največja povečava kar dobro izkaže.
Pod toplim soncem in z mirno roko se največja povečava kar dobro izkaže.

Kamera kajpak ni bogvekaj odporna proti vodi in prahu, tako da je treba biti precej previden. Baterija je morda kar malce slabotna, saj po standardu CIPA zmore narediti le 280 fotografij z enim polnjenjem, medtem ko povprečje znaša okoli 350 slik.


Rezervna baterija ali dve nikoli nista odveč. Bliskavico ima, a jo je treba odpreti ročno, poleg tega aparat nima nastavka za zunanjo bliskavico. Skratka: ultrazum zna biti super zadeva, ni pa ravno za vsako vreme oziroma svetlobne razmere.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije