Bedak ali junak lova na covidne čarovnice
Zdi se, da ljudje kar tekmujejo v tem, da bi dali čim bolj izviren komentar na sago o t. i. »ujetništvu« številke 1 v tenisu Novaka Đokovića v začasnem azilnem domu v predmestju Melbourna. Družabna omrežja so preplavile bolj ali manj hudomušne domislice, odzivajo se športniki in tudi politiki. Medtem Srb v osami čaka na ponedeljkovo odločitev sodišča v Melbournu, ali bo lahko ostal v Avstraliji in igral na prvem turnirju za grand slam ali se bo z dolgim nosom vrnil v Beograd.
Eden od igralcev, od katerega ne bi pričakovali, da bo stopil v bran tekmecu, ob katerega se je že večkrat obregnil, je enfant terrible avstralskega tenisa Nick Kyrgios. Pravzaprav se je obrnil proti svoji vladi. »Verjamem v boj proti covidu. Cepil sem se zaradi drugih, predvsem mame. Toda kako oblasti obravnavajo Novaka, je zelo slabo. Je eden največjih šampionov in tudi človek. Morali bi biti boljši,« je zapisal igralec grških korenin.
Američan Tennys Sandgren upa, da bo Srb kmalu svoboden. »Novak, ostani močan, prijatelj,« je dejal dvakratni četrtfinalist OP Avstralije: »Lotili so se ga, ker je številka 1 in ker se je glasno zavzemal za pravico do izbire glede cepljenja. Pri drugih so zamižali na eno oko.«
Medtem se je pojavila novica, da so vsaj trije igralci že prišli v Avstralijo kot zdravstvene izjeme, še več takšnih naj bi bilo naslednji teden, saj se turnir začne 17. t. m. Notranja ministrica Karen Andrews je zagotovila, da bodo vsak primer vzeli pod drobnogled, in tako se je v Đokovićevem hotelu že znašla češka igralka Renata Voračova, 81. igralka na lestvici WTA, ki je nedavno prebolela covid in je ta teden nastopila v dvojicah v Melbournu. Po hitrem postopku so jo izgnali iz dežele tam spodaj.
Prva ovira kot zmaga
Đokovićeva pravna ekipa, ki jo vodita Nick Wood in Paul Holdenson, bo danes sodišču predložila dokumente, ki naj bi preložili tenisačevo deportacijo. To bi že bila svojevrstna zmaga, saj bi, kot je pojasnil pravni strokovnjak Justin Quill, Đoković lahko igral, če bo preskočil prvo oviro: »Če se bo proces nadaljeval, bo nov datum razprave najverjetneje določen po 30. januarju, ko se bo turnir že končal.« Ministrica Andrewsova je sicer zanikala, da je Đoković ujetnik v Avstraliji. »Lahko gre, kadar želi, naši mejni organi bi mu pri tem pomagali.«
Na petkov večer pred hotelom Park v četrti Carlton se je kljub dežju zbralo še več ljudi kot dan prej in so nosili transparente v podporo Đokoviću. Večina je bila srbskih priseljencev in proticepilcev. Zbrali so se tudi v Beogradu, kjer je oče Srđan Đoković zbranim na pravoslavni božič povedal, da je Novak žrtev političnega lova na čarovnice in koronafašizma ter da bi ga morali izpustiti. Mati Dijana Đoković je izjavila, da je njen sin zapornik: »To ni pošteno, ni človeško. Upam, da bo tako močan, kot smo močni vsi, ki ga imamo radi.«
Premier pod pritiskom
Đokovićevo pridržanje je sprožilo mednarodno debato in celo diplomatski spor na relaciji Canberra-Beograd. Srbsko zunanje ministrstvo zahteva pojasnila. »Đoković ni kriminalec, terorist ali ilegalni pribežnik, a tako ga obravnavajo avstralske oblasti,« je zapisal uradni Beograd in s prstom pokazal na avstralskega premierja Scotta Morrisona, ki je pod velikim pritiskom in se pred volitvami sooča s padcem priljubljenosti. Kot kaže, je primer Đoković njegov glavni adut.
Prek instagrama se je končno oglasil tudi sam Đoković. »Hvala ljudem po svetu za podporo. Občutim jo in sem zelo hvaležen,« je zapisal devetkratni zmagovalec OP Avstralije, ki želi na večni lestvici z 21 zmagami za veliki slam prehiteti Rogerja Federerja in Rafaela Nadala, kar bi ga postavilo za najboljšega igralca doslej.