Ameriške volitve
Bidnu zmaga v Wisconsinu in Michiganu, Trump bi še enkrat štel glasove
Bo dosedanjemu predsedniku Donaldu Trumpu uspelo dobiti nov štiriletni mandat ali ga bo premagal demokratski izzivalec Joe Biden?
Odpri galerijo
KLJUČNI POUDARKI:
- Joe Biden je do sedaj predvidoma dobil 253 elektorskih glasov, Donald Trump pa 213.
- Donald Trump je na twitterju in v nagovoru v Beli hiši že napovedal zmago.
- Joe Biden je komentiral, da bodo o zmagovalci odločili volivci, ne kandidata.
- Hrvaški predsednik Zoran Milanović o izjavi Janeza Janše: »To se ne dela.«
22.25 Biden slavil tudi v Michiganu
Iz ZDA poročajo, da je Biden slavil tudi v Michiganu. S tem je dobil novih 16 elektorskih glasov v bitki za predsednika ZDA. Predsedniška kampanja ameriškega predsednika Donalda Trumpa pa je sporočila, da je vložila tožbe v Michiganu in Pensilvaniji, v Wisconsinu za ponovno štetje glasovnic.
22.20 Biden: Samo ljudje odločajo o zmagi
Joe Biden je spet spregovoril. »Tukaj vladajo ljudje. Moči jim ni mogoče prevzeti, saj izvira iz ljudi,« je povedal Biden. »In samo njihova volja je tista, ki določa, kdo bo predsednik ZDA.« Zraven je še pristavil, da je prepričan, da bo prejel potrebnih 270 elektorskih glasov za skupno zmago.
20.15 Biden slavil v Wisconsinu
Več ameriških medijev poroča, da je Biden dobil bitko v Wisconsinu in s tem novih deset elektorskih glasov. Na prejšnjih volitvah je v tej zvezni državi slavil Trump.
19.20 Trumpova kampanja bo v Wisconsinu zahtevala ponovno štetje glasovnic
Kampanja ameriškega predsednika Donalda Trumpa bo »nemudoma« vložila zahtevo za ponovno štetje glasovnic v delih Wisconsina, ene od zveznih držav, ki bodo odločale o zmagovalcu torkovih predsedniških volitev v ZDA. »V več okrožjih Wisconsina so poročali o nepravilnostih, ki vzbujajo resne dvome o veljavnosti rezultatov,« je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa dejal vodja kampanje Bill Stepien.
18.30 Trump stresa jezo na twitterju, Janša mu sledi
Poleg slovenskega predsednika vlade Janeza Janše veliko o ameriških volitvah tvita tudi Donald Trump. Vsebina je podobna. Zaroto vidi v tem, da se izboljšuje položaj Joeja Bidna, potem ko sedaj prištevajo glasove, ki so prispeli po pošti. »Bidnove glasove najdejo povsod - v Pensilvaniji, Wisconsinu in Michiganu. Tako slabo za našo državo!« je le eden od Trumpovih tvitov. Ostali so bolj ali manj isti.
18.15 Biden dobil največje število glasov v zgodovini predsedniških volitev ZDA, Trump drugo največje
Čeprav vsi glasovi z ameriških predsedniških volitev še zdaleč niso prešteti, pa bo demokratski predsedniški kandidat Joe Biden prišel v zgodovino kot predsedniški kandidat z največ osvojenimi glasovi volivcev vseh časov. Njegov nasprotnik Donald Trump pa bo glede na ta kriterij na drugem mestu. Biden je doslej potrjeno dobil 69,2 milijona glasov, Trump pa skoraj tri milijone manj, več milijonov glasovnic pa še ni preštetih. Rekorder po številu osvojenih glasov je trenutno Barack Obama, ki je leta 2008 dobil 69,5 milijona glasov. Ker glasovnice po torkovih volitvah še štejejo, bosta tako Biden kot Trump najverjetneje Obamo prehitela. Biden naj bi dobil okrog 80 milijonov glasov, Trump pa tja do 75 milijonov. STA
16.50 Danes verjetno še brez odločitve
Štetje glasovnic se nadaljuje, predsednik pa danes najverjetneje še ne bo znan. V Pensilvaniji morajo prešteti še približno tri milijone glasovnic. »Končnega rezultata morda ne bomo poznali niti danes,« je za CNN povedal Tom Wolf, guverner Pensilvanije.
15.55 Zoran Milanović o Janezu Janši: To se ne dela
Janšev tvit je bil deležen precej pozornosti med novinarji v Bruslju, ki so predstavniku Evropske komisije zastavili več vprašanj v zvezi z njim, nanj pa se je odzval tudi hrvaški predsednik Zoran Milanović. Izrazil je upanje, da se Janša ne bo tako obnašal v času, ko bo Slovenija prihodnje leto predsedovala EU. »Upam, da ta način obnašanja ni znamenje, kako se bo obnašal na čelu EU, ker se to v principu ne dela,« je dejal Milanović. STA
15.21 V ZDA ni pravila, da bi morali zmagovalca razglasiti v noči po volitvah
Washington, 4. novembra – Čeprav predsednik ZDA Donald Trump trdi, da bi moral biti zmagovalec ameriških predsedniških volitev znan v noči po volitvah, pa v ZDA takega pravila ni, poroča ameriška televizijska mreža CNN. Tokrat ni prvič, da zmagovalec ni znan niti dan po volitvah. CNN, ki običajno med prvimi objavi zmagovalca volitev, tega zaradi tesnega izida ni storil leta 2004, pa tudi leta 2000, ko do decembra ni bilo zagotovo, da bo predsednik George W. Bush. STA
15.20 Po pošti bolj glasovali demokrati
Na izide volitev bo najverjetneje treba počakati še nekaj dni, saj je treba marsikje počakati še na glasove, oddane po pošti. V zveznih državah za štetje glasovnic po pošti veljajo različna pravila. Po pošti naj bi sicer bolj glasovali volivci demokratov, medtem ko tisti, ki volijo republikance, običajno raje pridejo na volišča. STA
15.10 Sreda tudi v ZDA, predsednika še ni
Združene države Amerike se prebujajo v sredino jutro in še vedno ni jasno, kdo je ameriški predsednik. Zelo tesno ostaja na Aljaski, v Arizoni, Severni Karolini, Nevadi, Wisconsinu, Michiganu, Mainu, Georgii in Pensilvaniji. Joe Biden ima trenutno 224 elektorskih glasov, Donald Trump pa 213, toda stanje se lahko hitro spremeni.
14.20 Evropska komisija brez komentarja na tvit Janše
V evropski komisiji se niso hoteli vpletati v ocenjevanje tvita Janeza Janše o zmagi Donalda Trumpa. Govorec Eric Mamer je pojasnil, da v ZDA poteka demokratični proces in da so za komentarje odgovorni tisti, ki so jih izrekli. V evropski komisiji čakajo na objavo rezultatov pristojnih organov in tudi od drugih pričakujejo, da ravnajo enako, je pojasnil. P. Ž.
12.39 V Louisiani za omejevanje možnosti splava, v Koloradu proti
Volivci so v dveh zveznih državah odločali tudi o splavu. Kot kažejo projekcije CNN, so v Louisiani potrdili amandma, ki predvideva, da v primeru razveljavitve odločitve vrhovnega sodišča Roe vs. Wade (1973), ki predstavlja pravno podlago za uresničevanje pravice do izbire za splav v ZDA, sodišča v Louisiani omejevanja možnosti splava ne morejo razglasiti za neustavnega. Podobna določila že veljajo v Alabami, Zahodni Virginiji in Tennesseeju.
V Koloradu pa so volivci zavrnili predlog, ki je predvideval prepoved splava po 22. tednu nosečnosti, pri čemer bi bila edina izjema ogroženo življenje nosečnice, piše CNN in dodaja, da je Kolorado ena od sedmih zveznih držav ZDA, kjer možnost opravljanja splava ni omejena s številom tednov nosečnosti.
12.13 Tvit Janeza Janše dvignil prah tudi v Bruslju
Bruselj – V bruseljskih krogih s precej nemira čakajo na razplet volilne bitke na drugi strani Atlantika. Kot eden od zapletenih scenarijev je že pred volitvami veljal tesen izid, ki bi ga nato ena od strani izpodbijala in bi se negotovost podaljševala. Med štirimi leti mandata predsednika Donalda Trumpa se je na stari celini utrdilo prepričanje, da bi morali v EU sami poskrbeti za svoje usodo, saj se – kot je pred nekaj leti dejala nemška kanclerka Angela Merkel – ni mogoče več popolnoma zanesti na ZDA. Francoski finančni minister Bruno Le Maire je v radijskem intervjuju zjutraj zatrdil, da razplet volitev ne bo imel velikega gospodarskega vpliva na Evropo. Po njegovih besedah se ne bi več smeli vdajati iluziji, da so ZDA prijateljski partner evropskih držav. Veliko je tekmovanja, tudi konfrontacije, groženj s sankcijami. Pozval je k vzpostavljanju evropske suverenosti na političnem, gospodarskem in tehnološkem področju.
Prva priložnost za razpravo o ZDA na visoki ravni bo današnje redno zasedanje stalnih predstavnikov držav članic pri EU. Neuradno je bila izražena želja, naj države članice ne hitijo s komentiranjem rezultatov, preden so znani. Med bruseljskimi dopisniškimi kolegi je kar veliko prahu dvignil tvit premiera Janeza Janše, ki je zapisal, da je že precej jasno, da so Američani izvolili Trumpa. Dopisnik nemške ZDF Stefan Leifert je takšno predčasno »čestitko« za zmago označil za uresničevanje bruseljske nočne more. P. Ž.
12.07 Nekateri volivci glasovali tudi o legalizaciji marihuane
Ameriški volivci so v zvezni državi Arizona in New Jersey glasovali za legalizacijo marihuane za rekreacijske namene, v Južni Dakoti pa so podprli legalizacijo marihuane za rekreacijske in zdravstvene namene. Južna Dakota je tako postala prva država, ki bo marihuano sočasno odobrila za oba namena, piše CNN.
11.45 Biden vodi v Wisconsinu, na projekcije se še čaka
Predsedniška tekma v ZDA je še vedno neodločena; med drugim se pričakujejo rezultati iz zveznih držav, ki so ključne za izid: Nevade, Wisconsina, Pensilvanije in Michigana. V Wisconsinu, kjer so prešteli 89 odstotkov glasov, trenutno z minimalno prednostjo vodi Joe Biden. Projekcija zmagovalca prav tako še ni mogoča v naslednjih zveznih državah: Aljaska, Arizona, Georgia, Maine in Severna Karolina.
10.37 Havajski elektorski glasovi Bidnu
V zvezni državi Havaji, ki ima štiri elektorske glasove, projekcije nakazujejo zmago Joeja Bidna.
10.30 Demokratski tabor zgrožen nad Trumpovimi napovedmi
Vodja kampanje kandidata Demokratske stranke Joeja Bidna Jen O’Malley Dillon je komentiral, da je napovedovanje zmage Donalda Trumpa »nezaslišano in nekorektno«. Donald Trump je zmago napovedal v nagovoru v Beli hiši in pred tem na twitterju.
9.45 Koga ljubijo predmestni volivci in še posebej volivke
»Vas lahko prosim za uslugo, predmestne ženske?« je predmestne volivke v Michiganu prosil Trump. »Bi me, prosim, imele rade?« Kot zatrjuje, njihovim soprogom pomaga nazaj na delo, otrokom v šole, zagotavlja zakon in red pred mestnimi nemiri, preprečil je načrte prejšnje demokratske administracije Baracka Obame in Joeja Bidna za naseljevanje bogatih predmestij s subvencioniranimi stanovanji. Predmestne mame, ki so Trumpa pomagale izvoliti leta 2016, pa še bolj kot druge odvrača nesramna retorika republikanskega predsednika. Tudi zadnja ljubezenska prošnja ni zvenela ravno vabeče za ušesa nogometnih in helikopterskih mater, ki svoje otroke z železno voljo pripravljajo na življenje v vljudni boljši družbi: »Rešil sem vašo prekleto soseščino!«
9.20 Projekcije: Joe Biden ima 220 elektorskih glasov
Po trenutni projekciji CNN Joe Biden vodi z 220 elektorskimi glasovi, Donald Trump jih je predvidoma zbral 213.
8.45 Izvoljena še ena transspolna senatorka
Transspolne senatorke niso izvolili le v zvezni državi Delaware (Sarah McBride), temveč tudi v Vermontu, kjer bo senatorka postala 26-letna Taylor Small.
8.32 Trump posebej izpostavil zmago na Floridi
Enako kot na twitterju je Donlad Trump tudi v nagovoru napovedal zmago: »Pripravljamo se na veliko praznovanje, zmagujemo vse,« je povedal, pri čemer je med drugim izpostavil predvideno zmago na Floridi in v Teksasu. Kot pomembno je omenil tudi napovedano zmago v Pensilvaniji, kjer sicer še niso prešteti glasovi, prejeti po pošti, in v Michiganu. Napovedal je, da bo veljavnost glasovnic, ki prihajajo po zaprtju volišč, izpodbijal na vrhovnem sodišču.
8.08 V pričakovanju nagovora Donalda Trumpa
Donald Trump bo v Beli hiši predvidoma kmalu nagovoril volivce. Poznavalci pričakujejo, da bo ponovil obtožbe o ukradenih volitvah, ki jih je pred kratkim zapisal na twitterju.
7.37 Trump vodi v Pensilvaniji
V Pensilvaniji, ki z desetimi elektorskimi glasovi velja za eno od ključnih zveznih držav, ki bodo odločile o zmagovalcu, Donald Trump vodi ob 67 odstotkih preštetih glasovnic. Trump je prav tako osvojil Montano (trije elektorski glasovi), kažejo projekcije.
7.31 V Teksasu bo slavil Trump
Tudi CNN napoveduje, da bo v zvezni državi Teksas z 38 elektorskimi glasovi slavil Donald Trump. V zvezni državi Rhode Island (štirje elektorski glasovi) je predvidoma zmagal Joe Biden. V Nebraski je en elektorski glas osvojil Biden, Trump pa štiri.
7.13 O zmagovalcu bodo odločili volivci
Po tem, ko je Donald Trump napovedal »veliko zmago« na twitterju, je Joe Biden čivknil, da so volivci tisti, ki bodo odločili o zmagovalcu volitev. V naslednjem zapisu na družbenem omrežju je izrazil prepričanje, da je njegova ekipa na poti do zmage.
7.05 Aktualni predsednik slavil zmago v Iowi
V Iowi, ki ima šest elektorskih glasov, je zmagal Donald Trump, kažejo projekcije CNN. Trenutno ima Joe Biden zagotovljenih 215 elektorskih glasov, Trump pa 171.
6.50 V pričakovanju Trumpovega nagovora
Donald Trump je napovedal, da bo v kratkem imel nagovor. Na twitterju je napovedal »veliko zmago« in ponovil stališče, da so glasovi, ki prispejo po zaprtju volišč, neveljavni. Njegovi nasprotniki »poskušajo ukrasti volitve«, je še zapisal na družbenem omrežju, Twitter pa je njegovo objavo označil kot sporno in morebiti zavajajočo.
6.45 Nagovor Joeja Bidna
Joe Biden je v kratkem nagovoru poudaril potrpežljivost med volilnim procesom. Optimističen je bil glede rezultatov v zveznih državah Pensilvanija, Wisconsin in Michigan.
6.40 Elektorski glasovi Minnesote Bidnu, Florida Trumpu
V Minnesoti z desetimi elektorskimi glasovi je zmago slavil Joe Biden, navaja CNN in s projekcijo potrjuje zmago Donalda Trumpa na Floridi. Florida je z 29 elektorskimi glasovi zelo pomembna zvezna država.
6.15 Trump osvojil Idaho
Zvezna država Idaho s štirimi elektorski glasovi ostaja republikanska, navaja CNN. Projekcije te medijske hiše Joeju Bidnu trenutno pripisujejo 205 elektorskih glasov, Donaldu Trumpu pa 132.
6.07 Ohio in Teksas se nagibata k Trumpu
Po preštetju več kot devetdesetih odstotkov glasov medijske projekcije Trumpu dajejo Ohio, brez katerega še noben republikanski politik ni dobil ali ohranil Bele hiše, pa tudi Teksas z nujno potrebnimi 38 elektorskimi glasovi. Demokratom se je v Teksasu sicer posrečilo dobiti precej večji volilni delež kot na prejšnjih volitvah, a ne dovolj za smrtonosni udarec Trumpovim predsedniškim ambicijam. Če se napovedi izkažejo za natančne in bo Trump ohranil tradicionalno republikanske države, ki jih je dobil pred štirimi leti, za pridobitev večine elektorskih glasov morda sploh ne bo potreboval Pensilvanije. Tudi tam mu ne kaže slabo, a bo morda štetje glasovnic po pošti trajalo več dni. Po nekaterih analizah mora sedanji predsednik za obstanek v Beli hiši poleg vsega naštetega pridobiti le še Michigan in Wisconsin.
5.53 Volivci v Virginiji za Bidna
Joe Biden je zmagal v zvezni državi Virginija s 13 elektorskimi glasovi, piše CNN.
5.41 Američani bodo dobili prvo transspolno senatorko
Aktivistka gibanja LGBTQ iz Delawara Sarah McBride bo kot prva transspolna političarka vstopila v senat. Tridesetletna demokratka je bila za časa predsednika Baracka Obame prva odkrito transspolna sodelavka Bele hiše in se je borila proti diskriminaciji drugače spolno usmerjenih ter za pomoč družinam. Po tokratni zmagi je tvitnila, da upa, da bodo mladi LGBTQ sprevideli, da je ameriška demokracija dovolj velika tudi zanje.
5.22 Misisipi ponovno Trumpu
Enako kot leta 2016 je v zvezni državi Misisipi predvidoma slavil Donald Trump. Misisipi ima šest elektorskih glasov.
5.15 Kanye West je volil – sebe
Za predsedniško zmago se ne potegujeta le Donald Trump in Joe Biden, ampak (vsaj v nekaterih zveznih državah) tudi raper Kanye West. Soprog zvezdnice resničnostne televizije Kim Kardashian ne le da prvič nastopa v predsedniški tekmi, ampak tudi prvič v svojem življenju voli. Seveda zase: »Glas sem oddal nekomu, ki mu resnično zaupam – sebi,« je tvital po glasovanju v občini Park County v Wyomingu, kjer ima v lasti obsežen ranč.
5.10 Trump v vodstvu na Floridi
V predsednikovem štabu so že pred nekaj urami razglasili zmago na Floridi, eni od zveznih držav z največjim številom elektorskih glasov (29) in zaradi tega zelo pomembni za oba predsedniška kandidata. Mediji, nasprotno, za zdaj še oklevajo pri tem, da bi potrdili Trumpovo zmago. Trump je trenutno v vodstvu z 51,2 odstotka prejetih glasov. Nepreštetih je približno še šest odstotkov oddanih glasovnic. Ju. K.
5.07 Kalifornija ostaja demokratska
CNN napoveduje zmago Joeja Bidena v Kaliforniji (55 elektorskih glasov), v Oregonu (7) in zvezni državi Washington. Donald Trump je zmagal v Wyomingu.
5.05 Vrhovno sodišče v samem središču ameriških političnih sporov
Trump je tik pred volitvami povzročil veliko razburjenje z imenovanjem vrhovne sodnice Amy Coney Barrett in demokrati, ki se bojijo pomikanja ameriške družbe na desno, razmišljajo celo o povečanju števila vrhovnih sodnikov. A se bo to lahko zgodilo le, če bodo poleg Bele hiše dobili še več vpliva v kongresu. Vrhovno sodišče že razpravlja o zdravstvenem zavarovanju iz časa demokratskega predsednika Baracka Obame, demokrati pa se bojijo tudi za pravico žensk do prekinitve nosečnosti, pravico istospolnih do rejništva otrok, verski vpliv v družbi in še marsikaj. Zagovorniki Barrettove zagotavljajo, da se bo samo držala ustave in zakonov, vrhovno sodišče pa bo morda najprej razsojalo o volilnih sporih.
4.50 Illinois Bidnu, Misuri Trumpu
V zvezni državi Illinois z 20 elektorskimi glasovi je zmagal Joe Biden, kažejo projekcije, v Misuriju (deset elektorskih glasov) pa Donald Trump.
4.44 Projekcije za Kansas, Utah in New Hampshire
Projekcije CNN kažejo, da je Donald Trump osvojil Kansas in Utah (obe zvezni državi imata po šest elektorskih glasov). Biden je predvidoma zmagal v New Hampshiru (štirje elektorski glasovi).
4.27 Biden osvojil Novo Mehiko
Projekcije kažejo, da je Joe Biden osvojil Novo Mehiko. Zvezna država, ki je nekdaj veljala za swing state, ima pet elektorskih glasov. Pred štirimi leti jo je osvojila Hillary Clinton.
4.16 Mitch McConnell ponovno izvoljen za senatorja
Mitch McConnell, vodja republikancev, ki imajo v ameriškem senatu večino, je imel govor po svoji pričakovani ponovni izvolitvi za senatorja v zvezni državi Kentucky. V nagovoru je med drugim poudaril namero po krepitvi ameriške vojske, aktivni zunanji politiki in »zaščiti nerojenih«.
4.03 Trumpu Južna Karolina
Volišča so se ob 4. uri po našem času zaprla v Iowi (šest elektorskih glasov), Montani (3), Nevadi (6) in Utahu (6). Projekcije CNN kažejo, da je Trump osvojil Južno Karolino z devetimi elektorskimi glasovi.
03.47 Republikancem pričakovano Alabama, demokratom Kolorado
Da naj bi šla zvezna država Alabama v roke republikanske stranke, pravzaprav ni kakšno veliko presenečenje. Gre za varno republikansko bazo, zato devet elektorskih glasov, ki jih lahko s to državo pripišemo Donaldu Trumpu, ne pove veliko o predsedniški tekmi. Demokrati so na zadnjih 12 volitvah v Alabami slavili le enkrat. Joe Biden naj bi po projekcijah osvojil Kolorado (devet elektorskih glasov).
03.41 Prihodnja ameriška zunanja politika in odnosi z Evropo
Predsednik Donald Trump je pretresel svet z napadi na trgovinske sporazume, ki so bili po njegovem prepričanju krivični do ZDA, pa tudi na vse gospodarske odnose s Kitajsko. Zadnja beseda še ni izrečena, posredovanja ameriškega predsednika in njegovega zeta Jareda Kushnerja na Bližnjemu vzhodu pa so že prinesla mirovne sporazume med Izraelom in nekaterimi arabskimi državami. To se je lahko zgodilo šele po izstopu ZDA iz jedrskega sporazuma z Iranom in ameriški konservativni krogi se bojijo, da bo morebitni predsednik Joe Biden islamski republiki vrnil denar in vpliv. Nekatere evropske države z Nemčijo na čelu, ki jo Trump še posebej napada zaradi trgovinskih presežkov, ne skrivajo, da bi si v Beli hiši želele demokrata, a je obrambna ministrica Annegret Kramp-Karrenbauer še pred volitvami poudarila pomembnost zahodnih povezav za svojo državo.
03.35 Biden v vodstvu, nič še ni odločeno
Projekcije Wall Street Journala: 131 elektorskih glasov za Joeja Bidna in 92 za Donalda Trumpa, a so na kocki še najmanj Florida in Teksas, kjer nekoliko bolje kaže republikanskemu kandidatu.
03.16 Južna Dakota brez presenečenj
V zvezni državi Južna Dakota (trije elektorski glasovi) je menda slavil Donald Trump. Ne gre za kakšno posebno presenečenje, saj območje velja za tradicionalno republikansko, Trump je tam pometel s tekmico tudi pred štirimi leti. Demokratom tu ni uspelo zmagati že od leta 1968 dalje. Joeju Bidnu projekcije medtem pripisujejo zmago v Koloradu (devet elektorskih glasov).
03.06 New Jersey očitno demokratom
CNN poroča, da naj bi Joe Biden osvojil zvezni državi New Jersey (14 elektorskih glasov) in Nova Mehika (5). Leta 2016 je v zvezni državi New Jersey slavila demokratka Hillary Clinton. Televizijska postaja Fox News Bidnu pripisuje tudi Arizono (11). Wall Street Journal šteje elektorske glasove: trenutni izid je 119 za Bidna in 92 za Trumpa. Republikanski kandidat na Floridi, kjer so prešteli 90 odstotkov glasov, povečuje svojo prednost pred demokratom.
PREBERITE TUDI:
Voliti, kot da bi šlo za življenje
Voliti, kot da bi šlo za življenje
03.04 Gospodarstvo in energetska politika na politični tapeti
»Prihodnje leto bo fantastično!« je Donald Trump minuli teden tvitnil ob sporočilu ministrstva za trgovino, da so ZDA v tretjem četrtletju letošnjega leta dosegle 33,1-odstotno rast bruto domačega proizvoda. Z največjim skokom BDP po začetku vodenja statistik leta 1947 so le pokrili izgube zaradi zamrtja gospodarstva in vsega življenja v prvi polovici leta, a republikanski predsednik napoveduje skorajšnjo popolno obnovo rekordnih gospodarskih in zaposlovalnih dejavnosti iz časov pred novim koronavirusom – če bo spet izvoljen sam. »Zaspani Joe« Biden bo po njegovem prepričanju z napovedanimi višanji davkov in drugimi in obračunavanjem s fosilnimi gorivi uničil možnosti za »spet véliko Ameriko«. Demokrati opozarjajo, da brez obračuna z virusom ne more biti vrnitve k normalnosti.
03.01 Biden slavil v New Yorku
Demokratski kandidat Joe Biden je po projekcijah zmagal v New Yorku in s tem dobil 29 elektorskih glasov.
02.56 Teksas še vedno na nitki
Ob 3. uri po slovenskem času se bodo zaprla volišča v Arizoni, Koloradu, Kansasu, Louisiani, Michiganu, Nebraski, Novi Mehiki, New Yorku, Severni Dakoti, Južni Dakoti, Teksasu, Wisconsinu in Wyomingu. Po projekcijah ameriških medijev bi Joe Biden lahko slavil v Arizoni, Donald Trump pa še vedno ostaja na trnih zaradi Teksasa. Ameriški politični zemljevid bi zmaga demokrata v tej tradicionalno republikancem naklonjeni zvezni državi precej preoblikovala ne glede na to, kdo bo na koncu dobil štiriletni predsedniški mandat. V Teksasu so prešteli 55 odstotkov glasov, za zdaj presenetljivo vodi Biden.
PREBERITE TUDI:
Trumpov recept za zmago na volitvah
Razplet ameriških volitev pomemben tudi za Balkan
Ameriška volišča so odprla svoja vrata
Trumpov recept za zmago na volitvah
Razplet ameriških volitev pomemben tudi za Balkan
Ameriška volišča so odprla svoja vrata
02.38 Arkansas Trumpu
Donald Trump je z zmago v Arkansasu dobil še šest elektorskih glasov. V tem trenutku naj bi imel 61 elektorskih glasov, Joe Biden pa 85. V zvezni državi Florida so prešteli slabih 90 odstotkov glasov, zmaga se še vedno nasmiha republikanskemu kandidatu, z njo pa tudi 29 elektorskih glasov. Odgovor na vprašanje, kdo bo naslednji predsednik ZDA, še zdaleč ni jasen.
02.24 Okolje in energija na različnih političnih bregovih
Dan po volitvah bodo ZDA kot edina država sveta tudi uradno izstopile iz pariškega podnebnega sporazuma. Trump je to naznanil že junija 2017, a je moral upoštevati izstopni postopek, demokratski predsedniški kandidat Joe Biden pa je že napovedal, da bo državo vrnil v pariški sporazum na prvi dan svojega predsedovanja. Zaradi verjetnih očitkov, da ta sporazum poslabšuje ameriški gospodarski položaj v primerjavi z drugimi, bo v prvih stotih dneh v Beli hiši sklical okoljski vrh največjih onesnaževalk in jih prepričeval k ambicioznejšim ukrepom, Trump pa bo v primeru zmage morda poskušal prepričati k izstopu enako misleče države, še posebej, ker je v nasprotju z najglasnejšimi članicami zaradi nadomeščanja premoga z zemeljskim plinom, pridobljenim s frackingom, uspel pomembno zmanjšati izpuhe ogljikovega dioksida.
02.20 Florida in Teksas
V zvezni državi Florida (29 elektorskih glasov) bo, kot vse kaže, izid zelo tesen, trenutno se glasovi nekoliko bolj nagibajo na stran republikanskega kandidata Donalda Trumpa. Prešteli so sicer dobrih 77 odstotkov glasov. Tesno bo tudi v Teksasu, ki velja za trdnjavo republikancev. Zmaga bo enemu ali drugemu kandidatu prinesla 38 elektorskih glasov.
02.08 Kaj kažejo prvi izidi?
Wall Street Journal poroča, da je osvojil Joe Biden zvezne države Massachusetts (11 elektorski glasov), Connecticut (7), Rhode Island (4), New Jersey (14), Delaware (3), Vermont (3), Maryland (10), Virginija (13), Illinois (20), medtem naj bi Donald Trump zmagal v zveznih državah Oklahoma (7), Tennessee (11), Mississippi (6), Alabama (9), Kentucky (8), Južna Karolina (9), Zahodna Virginija (5). Na Floridi pravkar štejejo glasove. AP Joeju Bidnu medtem napoveduje tudi zmago v Mainu. Za republikanskega predsednika pa je pomembna zmaga senatnega prvaka njegove stranke Mitcha McConnella v Kentuckyju. Trump naj bi imel v tem trenutku 61 elektorskih glasov, Biden pa 85, a najpomembnejše zvezne države še prihajajo.
Spomnimo: Kandidata za zmago na volitvah potrebujeta 270 elektorskih glasov.
02.00 Nobenih znamenj tujega manipuliranja
Voditelj ameriškega ministrstva za domovinsko varnosti Chad Wolf ne vidi znamenj tujega vmešavanja v glasovanje, težave z volilnimi stroji, o katerih so poročali v več občinah po vsej državi, po njegovem prepričanju niso kibernetski napadi iz tujine. Vseeno pa je posvaril k pazljivosti. Tuji akterji morda samo glasovanje res pustijo pri miru, voditelji ameriških obveščevalnih služb pa so v zadnjih tednih opozarjali pred drugimi iranskimi, kitajskimi in ruskimi poskusi vplivanja na volitve.
01.39 Prva soočenja med policijo in protestniki v prestolnici Washington
Posebej za volilno noč so okrog Bele hiše postavili visok zid, a to ni preprečilo prvih soočenj med varnostnimi silami in tisoči protestnikov v prestolnici Washington. Velikanska večina od njih nasprotuje republikanskemu predsedniku Donaldu Trumpu in nekateri so se za policijske pojme že pozno popoldne preveč približali njegovemu sedežu. Z območja so pospremili tovornjak z zvočniki, s katerim so demonstranti nameravali »volitve prenesti na ulice«.
01.38 Zahodna Virginija Trumpu
Ameriški mediji poročajo, da je menda Donald Trump dobil pet elektorskih glasov v zvezni državi Zahodna Virginija.
01.27 Sredi pandemije politični adut zdravstveno zavarovanje
Demokrati se na teh volitvah tresejo tudi za dostopno zdravstveno zavarovanje z ljudskim imenom Obamacare, ki so ga sprejeli v času svojega predsednika v Beli hiši, saj se bo z njim kmalu po volitvah ukvarjalo vse bolj konservativno vrhovno sodišče. Tudi Donald Trump soglaša, da Američani plačujejo preveč za zdravstveno zavarovanje ter še posebej za zdravljenje tako imenovanih prejšnjih obolenj, a hoče ob znižanju cen zdravil in terapij ohraniti raznovrstnost in inovativnost ameriškega zdravstva. Prejšnji teden je ukazal objavo resničnih stroškov vseh medicinskih postopkov za lažjo primerjavo, po morebitni zmagi pa napoveduje še druge ukrepe.
01.12 Indiana Trumpu, Vermont in Virginija Bidnu
Donald Trump naj bi po prvih projekcijah dobil 11 elektorskih glasov v zvezni državi Indiana ter osem v Kentuckyju, Joe Biden pa tri v zvezni državi Vermont. Televizijska mreža Fox News pa je demokratskemu kandidatu pripisala tudi Virginijo s trinajstimi elektorskimi glasovi. V nekoč tradicionalno republikanski trdnjavi je že leta 2016 zmagala demokratska kandidatka Hillary Clinton.
01.03 Kdo bo osvojil Georgio in zakaj je ta zvezna država tako pomembna?
Volišča so se že zaprla v zveznih državah Georgia (16 elektorskih glasov), Indiana (11), Kentucky (8), Južna Karolina (9), Vermont (3) in Virginija (13). V zvezni državi Georgia je demokratski kandidat nazadnje zmagal leta 1992, in sicer Bill Clinton. Pred štirimi leti je največ glasov osvojil Donald Trump, izzivalca je premagal za pet odstotnih točk. BBC poroča, da je šestnajst elektorskih glasov, kolikor jih prispeva zvezna država, bolj pomembnih za Trumpa kot pa za njegovega protikandidata. Tudi dejstvo, da je Trump v nedeljo prav v Georgii organiziral enega od večjih shodov, kaže, da ta zvezna država ni več povsem zanesljivo v rokah republikancev. Joe Biden se nadeja predvsem glasov temnopoltih volivcev in tistih iz predmestij, Trump pa stavi na prebivalce podeželja. Rekordno število prebivalcev Georgie je sicer predčasno glasovalo, udeležba je bila menda podobni tisti iz leta 2016.
Kdo je Joe Biden? Politični spravljivec kot anti-Trump
00.51 Tuji vplivi na ameriške volitve
Spletna velikana Google in Microsoft sta v zadnjih tednih poročala o številnih poskusih kibernetskih napadov na sodelavce demokratske in republikanske predvolilne kampanje, analitiki ustanove International Cyber Policy Center pri Australian Strategic Policy Institute pa so tisoče tviterskih in facebookovih računov pripisali kitajskim trolom. V nasprotju z ruskim vmešavanjem v volitve 2016 ne gre za podporo enemu od kandidatov, v tedanjem primeru Donaldu Trumpu, ampak za sejanje dvoma v ameriški politični sistem in življenje s poudarjanjem težav pri obvladovanju pandemije, rasizma, političnih prepirov in gospodarskih težav, je poročal Newsweek. Pri tem naj bi prek družbenih medijev sodelovale stotine organizacij kitajske diaspore, univerzitetnih in think-tank skupin, od 5000 aktivnih protiobveščevalnih akcij jih FBI skoraj polovico vodi proti skupinam, povezanih s Kitajsko. ZDA so poleti zaprle kitajski konzulat v Houstonu.
00.43 Na finančnih trgih previdnost
Številni finančni analitiki sicer resda stavijo na zmago demokratskega izzivalca Joeja Bidna, a na svetovnih trgih kljub vsemu vlada previdnost. Zmaga Donalda Trumpa je leta 2016 namreč mnoge šokirala, finančni trgi so tedaj močno zanihali. Brian Gardner, glavni strateg pri investicijski banki Stifel, pravi, da tako vlagatelji kot javnost opazujejo dogajanje na volitvah in čakajo, nihče kategorično ne zavrača ponovne izvolitve Trumpa.
00.38 Ameriško leto velikih rasnih dilem
Temnopolti in južnoameriški Američani znajo biti pomemben dejavnik tokratnih predsedniških volitev in ne nujno za demokrate, ki jih skoraj plebiscitarno volijo že vse od podelitve državljanskih pravic iz šestdesetih letih prejšnjega stoletja. Temnopolti moški vedo, da je kazensko zakonodajo s posebej ostrimi kaznimi zanje v devetdesetih letih predlagal Joe Biden in jo je spremenil šele Donald Trump, ki je poleg tega revnejšim območjem podelil davčne spodbude za privabljanje investicij in finančno podprl tradicionalno črne univerze. Demokrati republikanskega predsednika še vedno obtožujejo skrivne podpore zagovornikom belske prevlade, mnogi temnopolti moški pa mu priznavajo zaslugeza nižjo brezposelnost in višje dohodke v prvih treh letih predsednikovanja. Manj podpore republikanski stranki napovedujejo med arabskimi Američani, ki jih je še posebej veliko v nekaterih odločilnih nihajočih zveznih državah.
Kdo je Donald Trump? Politični razbijač, ki ga ljubijo ali sovražijo
00.22 Zaprla so se prva volišča
V nekaterih predelih ZDA – v zveznih državah Indiana in Kentucky – so se začela zapirati prva volišča, poroča BBC. Indiana je sicer domača država podpredsednika Mika Pencea. V obeh tradicionalno republikanskih državah se pričakuje zmaga Donalda Trumpa.
00.18 Vpliv pandemije na ameriške volitve
Morilski koronavirus močno vpliva tudi na ameriške volitve, saj mnoge volivce odbija premalo sočutna retorika predsednika Donalda Trumpa. Ta je na koncu zbolel tudi sam, prav tako prva dama Melania Trump, a sta si oba hitro opomogla. Demokrat Joe Biden je govoril o temačni zimi, Trump je raje opozarjal na zelo povečano testiranje in veliko večjo učinkovitost zdravljenja ter svaril pred ponovnim zaprtjem države z navajanjem statistik, da 99,99 odstotka mlajših od petdeset let preživi bolezen. Biden je zaščitno masko nosil na vseh predvolilnih nastopih, prav tako njegovi privrženci, medtem ko so se Trumpovi drenjali na predvolilnih prireditvah. Znanstveniki jih obsojajo, res pa tudi sami opozarjajo pred prevelikim zanašanjem na maske, ki popolnoma ščitijo le ob pravi kvaliteti in strogo predpisani uporabi. Trump raje poudarja iskanje cepiva v okviru operacije Warp Speed, za katero ne varčujejo s sredstvi, in več kandidatov se že približuje koncu testiranj.
00.01 Predsednik Trump optimističen
»Slišal sem, da nam gre zelo dobro na Floridi in v Arizoni. Zelo dobro nam gre v Teksasu. Deluje, mislim, da gre - slišim, da nam gre povsod dobro,« je pred nekaj urami v republikanskem štabu optimistično dejal 74-letni Donald Trump. »Mislim, da bomo imeli lepo noč. Počutim se zelo dobro.« Ankete so nekaj več možnosti za zmago sicer napovedovale 77-letnemu demokratskemu kandidatu Joeju Bidnu, a bo bitka tesna. Štiri leta nazaj je na primer za veliko favoritko veljala Hillary Clinton, pa nato neslavno izgubila. Zadnji predsednik, ki mu ni uspela ponovna izvolitev, je bil leta 1992 George H. W. Bush.
00.01 Melania Trump glasovala na Floridi
Ameriška prva dama Melania Trump je glasovala na volišču v West Palm Beachu na Floridi, kjer ima predsedniški par rezidenco. Pri tem kljub epidemiji covida-19 ni nosila zaščitne maske. Oba s soprogom sta bila sicer okužena s koronavirusom. Na vprašanje novinarjev pred voliščem, zakaj ni glasovala skupaj s soprogom, je Melania Trump odgovorila, da zato, ker je danes volilni dan in da je raje glasovala danes.
00.01 Pomembne so tudi kongresne volitve
Trump je že napovedoval vrnitev prevlade svoje stranke v predstavniškem domu, ki so jo izgubili leta 2018, a mnogi dvomijo v to, morda pa se morajo republikanci bati celo za prevlado v senatu. Vodja republikanske večine Mitch McConnell jo je dobro izkoristil za potrjevanje konservativnih sodnikov, a je tik pred volitvami tudi senator iz Kentuckyja verjetnost ponovnega republikanskega zavzetja senata ocenjeval le s petdesetimi odstotki. Senatorje volijo le vsakih šest let, leta 2014 je zmagalo rekordno število republikancev in se jih zato tudi letos 23 bojuje za ponovno izvolitev, demokratov pa le dvanajst. Tudi sam voditelj republikanske večine v senatu se mora bojevati proti nekdanji vojaški pilotki Amy McGrath.
00.01 Omejevanje priseljevanja kot napad na ameriško dušo
Donald Trump je ponosen na dobrih stotine kilometrov zidu na meji z Mehiko, potem ko je rekordno priseljevanje z začetka minulega leta ustavil že s sporazumom z vlado te države. Zdaj načrtuje spremembe tudi pri programih gostujočih bolje izobraženih in izučenih zaposlenih, da bi tako pomagal ameriškim delavcem. Demokrati ga obtožujejo, da s svojo politiko prizadeva tradicionalni značaj države, ki je nastala s priseljevanjem.
00.00 Joe Biden ali Donald Trump?
Danes naj bi bilo znano, kdo bo prihodnja štiri leta vodil ZDA. Kandidata na 59. ameriških volitvah sta dosedanji predsednik Donald Trump in demokratski izzivalec Joe Biden. Za izvolitev je potrebnih 270 od 538 elektorskih glasov, ključne bodo tako imenovane »swing states«. Med njimi so Michigan, Wisconsin, Minnesota, Severna Karolina, Florida, Pensilvanija, Arizona, Georgia, Iowa, Ohio, Nevada, Teksas ter dve kongresni okrožji v Mainu in Nebraski. Volilno pravico ima sicer 240 milijonov prebivalcev ZDA, na predčasnih volitvah je svoj glas že oddalo okrog 100 milijonov ljudi. Zadnja se bodo ob 7. uri zjutraj po slovenskem času zaprla volišča na Aljaski. Dogajanje bomo ves čas spremljali na naši spletni strani.