SKRIVNOSTNEŽ

Boj za ohranitev risa

Letošnji mednarodni dan divjadi je bil posvečen velikim in malim mačkam, torej tudi risu, ki je dragocen simbol naše naravne dediščine.
Fotografija: Ris je precej samotarska žival. FOTO: Zoo Ljubljana
Odpri galerijo
Ris je precej samotarska žival. FOTO: Zoo Ljubljana

Minulo soboto smo zaznamovali mednarodni dan divjih oziroma prostoživečih živali, ki je bil letos pod geslom Velike mačke: ogroženi plenilci posvečen velikim mačkam. Te so simbol ohranjene narave in skrbijo za ravnovesje vrst v naših ekosistemih, a se danes mnoge soočajo s številnimi pritiski in celo izumrtjem. Če je lev simbol Afrike, je ris nedvomno dragocen simbol naše naravne dediščine, zato je njegov obstanek v dinarski regiji zelo pomemben. Svetovna organizacija za varstvo narave (WWF) Adria v Sloveniji in na Hrvaškem sodeluje v dveh mednarodnih projektih, katerih namen je zagotoviti preživetje risa.

Z naselitvijo 14 risov iz Slovaške in Romunije v Sloveniji in na Hrvaškem bodo poskušali preprečiti izumiranje vrste.
Z naselitvijo 14 risov iz Slovaške in Romunije v Sloveniji in na Hrvaškem bodo poskušali preprečiti izumiranje vrste.

»Ris živi skrivnostno življenje, zato je zbiranje znanstvenih informacij, ki omogočajo njegovo učinkovito sledenje, velik izziv. Zavedamo se, da so lovci pomemben partner pri spremljanju populacije risa, in upamo, da se bo v našem štiriletnem projektu izboljšalo sodelovanje in se bo dolgoročno ohranila ta izjemna vrsta velikih mačk na območju Dinaridov,« je poudarila Irma Popović Dujmović iz WWF Adria.

Kmalu se bomo tudi v Sloveniji lahko veselili novih risjih družin. FOTO: Igor Modic
Kmalu se bomo tudi v Sloveniji lahko veselili novih risjih družin. FOTO: Igor Modic

Hkrati veterinarska fakulteta v Zagrebu s partnerji izvaja projekt LIFE Lynx, v sklopu katerega bodo na Hrvaškem in v Sloveniji znova naselili risa iz Karpatov, da se ustavi parjenje med sorodniki, kar najbolj ogroža preživetje risa pri nas. Slovenski partnerji v projektu LIFE Lynx so Zavod RS za gozdove, Lovska zveza Slovenije, Univerza v Ljubljani in Zavod RS za varstvo narave. »Edino upanje za rešitev risa na našem območju je obogatitev genskega materiala z vnovičnim naseljevanjem novih živali. Celotna projektna ekipa je izjemno vesela, da bomo ustavili izumiranje risa in ohranili biotsko raznovrstnost dinarskih gozdov,« pravi prof. Tomislav Gomerčić iz zagrebške veterinarske fakultete. Glavni cilj projekta je preprečiti izumrtje risa v Dinaridih in jugovzhodnih Alpah, kar bodo poskušali doseči z naselitvijo 14 risov iz Slovaške in Romunije na Hrvaškem in v Sloveniji. Nenehno bodo spremljali gibanje teh živali in njihovih potomcev, ki bodo nosili posebne GPS-ovratnice, ter jih znanstveno proučevali.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije