Pogačar in Roglič ob izzivalca

Čerin: Bernal se bo stežka vrnil v svetovni vrh

Okrevanje kolumbijskega zvezdnika bo po hudi nesreči med treningom trajalo več mesecev.
Fotografija: Kolesarji po hidih poškodbah običajno manj tvegajo na dirkah, pravi Primož Čerin. FOTO: Tomi Lombar
Odpri galerijo
Kolesarji po hidih poškodbah običajno manj tvegajo na dirkah, pravi Primož Čerin. FOTO: Tomi Lombar

Kolesarski svet pretresa nesreča, ki je doletela enega največjih zvezdnikov tega športa Egana Bernala. Kolumbijec je med treningom v domovini s kolesom trčil v zadnji del avtobusa, pri tem pa utrpel tako hude poškodbe, da je letošnja sezona zanj bolj kot ne izgubljena. Po besedah nekdanjega slovenskega profesionalca Primoža Čerina je tudi dolgoročno vprašljiva njegova vrnitev na svetovni vrh.

Ko Tadej Pogačar in Primož Roglič zmagujeta kot po tekočem traku, se zdi to skorajda samoumevno, ob takšnih trenutkih pa postane jasno, kako nepredvidljivo in kruto je lahko kolesarstvo. Tudi profesionalci so na večini treningov izpostavljeni odprtemu prometu in delček sekunde nepazljivosti je bil dovolj, da se je Bernalov svet obrnil na glavo. Zmagovalec Gira 2021 in Toura 2019 se je v Gachancipi vozil v skupini s špansko govorečimi moštvenimi kolegi iz Ineosa, rojakoma Brandonom Rivero in Danijem Martinezom, Kostaričanom Andreyjem Amadorjem, Ekvadorcem Ríchardom Carapazom in Špancem Omarjem Frailejem, ko je pred njimi zavrl avtobus. Bernal tega ni opazil dovolj hitro in zadel v zadek vozila.

Prve novice po ponedeljkovi nesreči so govorile o zlomljeni nogi, vso razsežnost poškodb pa so razkrili zdravniški posegi, ki so jih čez noč opravili na kliniki Sabana de Chía v Bogoti. Izkazalo se je, da je Bernal utrpel zlom stegnenice na več mestih, počeno pogačico, preluknjano pljučno krilo ter tudi dve počeni vretenci. Na srečo si ni poškodoval hrbtenjače, nevrološke funkcije niso ogrožene, so sporočili iz klinike, v kateri so mu predpisali 72 ur bivanja na intenzivni negi.

Izzival Pogačarja in Rogliča

To je šele začetek dolgega vračanja v običajne življenjske tirnice in nazaj na kolo, na katerem je imel za letošnjo sezono velike načrte. Izpostavil se je kot prvi Pogačarjev in Rogličev izzivalec na Touru 2022, s slovenskima zvezdnikoma se je hotel pomeriti čim prej. Bil bi Pogačarjev največji tekmec na dirki po ZAE od 20. do 26. februarja in Rogličev na Pariz–Nica od 6. do 13. marca. Od tega ne bo nič, okrevanje naj bi trajalo vsaj šest ali sedem mesecev.

Ta čas bo Tour (od 1. do 24. julija) že mimo, teoretično bi se Bernal, ki je 13. t. m. dopolnil 25 let, v karavano lahko vrnil pred Vuelto, ki se bo na Nizozemskem začela 19. avgusta. Vendar je to malo verjetno. Z njegovo nesrečo so se drugič močno sfižili načrti njegovih delodajalcev. Ineos, s katerim je pred kratkim podaljšal pogodbo do leta 2026, je na podoben način na kriteriju Dauphiné junija 2019 izgubil Chrisa Frooma. Britanec se je v začetku naslednje sezone vrnil v karavano, vendar je bil le še senca štirikratnega zmagovalca Toura.

Bernalu bi pri povratku lahko pomagala mladost, saj je pričakovati, da bo pri 25 letih okreval hitreje, kot je Froome pri 34. »Kljub temu je to podoben primer kot pri Froomu. Gre za dolgoročno okrevanje, po katerem bo glavno vprašanje, koliko bo še pripravljen tvegati na kolesu. Zelo redki so se vrnili na nekdanjo raven, potem ko zaradi poškodb dlje časa niso dirkali. Niso se bili več pripravljeni brezkompromisno boriti za vsak milimeter prostora v karavani. Čeprav je Bernal že dolgo v tem športu in je šampion, ki je marsikaj osvojil, nobeden od današnjih ambicioznih mladcev ne bo popuščal in ga spustil mimo,« po Čerinovih ocenah Bernala čaka zahtevno vračanje med kolesarske gladiatorje.

Kolesarji po hidih poškodbah običajno manj tvegajo na dirkah, pravi Primož Čerin. FOTO: Tomi Lombar
Kolesarji po hidih poškodbah običajno manj tvegajo na dirkah, pravi Primož Čerin. FOTO: Tomi Lombar

Nekateri med njimi ta teden začenjajo sezono na dirkah nižje kategorije na Majorki, svetovna serija pa se bo v ZAE začela čez slab mesec. Kaj od nje pričakuje Čerin? »Nimam konkretnih pričakovanj, imamo pa zanimive tekmovalce, ki bodo tudi v letos krojili vrh. Že prve dirke bodo pokazale, kdo je koliko ta čas vreden. Bojim se le nepredvidenih stvari, padcev, upam, da se jim bodo slovenski asi v največji meri izognili, da bodo vrhunsko pripravljeni za prvi vroči del sezone, za spomladanske klasike in dirki Pariz–Nica ter Tirreno–Adriatico, ki bodo že dobro nakazale, kakšno bo nadaljevanje leta.«

Preberite še:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije