Direktorica Nijz: Razlogov za razglasitev epidemije še ni
Doslej so testirali 981 oseb in potrdili 16 okužb s koronavirusom; za zdaj so bili vsi primeri okužb povezani s tujino in niso nastali na območju Slovenije.
Odpri galerijo
Epidemiološka slika v Sloveniji se slabša. Doslej je bilo potrjenih šestnajst okužb z novim koronavirusom, do 14. ure so testirali 981 oseb. Vsi okuženi se zdravijo na ljubljanski infekcijski kliniki ali na oddelku za infekcijske bolezni UKC Maribor ter so v stabilnem stanju.
Ob 17. uri so pristojni na novinarski konferenci predstavili aktualno stanje v zvezi s pojavom virusa. Predsednik vlade, ki opravlja tekoče posle, Marjan Šarec, je ob začetku konference potrdil, da imamo za zdaj 16 okuženih, zadnji primer je v slovenski Istri, je pa tudi ta primer prišle iz tujine, doslej okužba še ni nastala na območju RS Slovenije.
»Za jutri sem sklical Svet za nacionalno varnost, ki se bo seznanil s tem, kakšna je situacija, upoštevamo navodila in priporočila stroke in ko bo situacija tako daleč, bomo lahko sprejeli nadaljnje korake, za zdaj še ni bilo razloga za razglasitev epidemije, če oziroma ko bomo epidemijo razglasili, pa se sproži državni načrt,« je povedal Šarec. Jutri se bodo seznanili, kaj ta načrt predvideva in kakšne so naloge ter dodal, da ukrepajo sorazmerno v skladu s tem, kar delajo druge države, seveda z izjemo Italije, ki je poseben primer.
Minister za zdravje, ki opravlja tekoče posle, Aleš Šabeder, je pojasnil, da imamo prednost pred drugimi državami, saj jim je uspelo hitro najti pacienta nič, in sicer s pomočjo seznamom in vzorcev, s katerimi nadzorujejo epidemiološko situacijo. Kot je povedal za 24ur, je od 16 pozitivnih šest pozitivnih zdravstvenih delavcev, kar je razmeroma visok delež.
»Včeraj smo sprejeli uredbo o omejitvi dogodkov, kjer se zbere več kot 500 ljudi, žal ta uredba včeraj ni bila izpolnjena, imamo informacijo, da so določeni klubi bili odprti in se je zbralo več ljudi, stiki so res tesni, še enkrat pozivam lokale, institucije, da striktno upoštevajo to uredbo.«
Zaradi nevarnosti širjenja bolezni je sinoči minister za zdravje, ki opravlja tekoče posle, Aleš Šabeder podpisal tudi odredbo o prepovedi javnih prireditev v zaprtih prostorih, kjer se zbira več kot 500 ljudi. Z odredbo so tako do nadaljnjega prepovedana vsa zbiranja v zaprtih objektih, pa tudi pod šotori, dokler ne preneha nevarnost širjenja nalezljive bolezni sars-cov-2.
Dejal je, da razume, da bo nastala gospodarska škoda, a da je zaščita in varnost prebivalcev na prvem mestu. Dodal je, da je treba pogledati v zakonodajo, kaj bo s tistimi, ki so kljub prepovedi, dogodke izvajali.
Glede prihodnjih športnih prireditev – Planice in Vitranca – pa so pojasnili, da je ena od možnosti, da bodo zimske športne prireditve potekale brez gledalcev. Šarec je ob tem še enkrat poudaril, da vsem odsvetuje potovanja in udeležbe na prireditvah, organizatorje pa je pozval, da prepovedi upoštevajo.
Premier, ki opravlja tekoče posle, je pojasnil tudi stanje v zvezi z gospodarsko škodo: »Vlada dela na tem, da ne sprejema nesorazmernih ukrepov, kot je povedal že minister Počivalšek, da se ne ustavlja tovornih poti, in ne sprejema pretiranih ukrepov. Te je treba sprejemati sorazmerno, na prvem mestu pa je varnost ljudi.«
Dodal je, da je se vse dejavnosti ustavljajo, pri čemer je izpostavil turizem, da je zato treba sprejemati ukrepe, ki situacije ne bodo poslabšale, saj bi lahko s tem posledično dobili še več socialnih problemov in izpad gospodarstva. Kar se tiče pomoči, pa je gospodarsko ministrstvo pripravilo določene ukrepe, ki bodo pripravljeni, ko se bo v prihodnje sprejemal kakšen interventni zakon, ampak je treba seveda naknadno oceniti škodo in ugotoviti, kaj se izplača: odškodnine oziroma subvencije. Šarec je poudaril dejstvo, da so razsežnosti novega koronavirusa zelo velike: tako v smislu zdravja ljudi, kot tudi v gospodarskem smislu.
Nina Pirnat, direktorica Nijz, je pojasnila, da epidemije še nimamo in da upajo, da bodo z vsemi ukrepi epidemijo preprečili. Poudarila je, da so vsi primeri povezani s tujino, zadnje tri osebe so zbolele v času samoopazovanja in izolacije zaradi stika z obolelim zdravnikom iz ZD Metlika. »Vse tri osebe so bile še zdrave, ko so delale in so bile iz delovnega procesa umaknjene preden so zbolele«. Neuradne podatke, da sta med štirimi na novo okuženimi še dve medicinski sestri in en reševalec iz Metlike, Prinatova ni komentirala.
Šarec je ob vprašanjih o tem, kdo so okuženi, odvrnil, da ne morejo konkretno razlagati, saj se lahko pojavljajo stigmatizacije, zato točnih podatkov o obolelih ne morejo dati, kakor je to navada pri drugih boleznih. »Tukaj moramo imeti malce človeške empatije in zaupati stroki, saj je pomembno, da oni vedo, kdo je okužen. V interesu javnosti ni, da bi vedeli za vsakega posameznika.«
Sinoči so sicer na Obali, kot so poročale Primorske novice, potrdili 13. primer okužbe z novim koronavirusom. Govorili so z 31-letno Lucijčanko, pri kateri je bila v soboto zvečer potrjena okužba. »Običajno redko zbolevam, imam močan imunski sistem, a tokrat so bili občutki drugačni. Imela sem glavobole, čutila sem utrujenost in bolečine v mišicah,« je za Primorske novice dejala 31-letnica.
Pirnatova se je odzvala na to, da je bilo veliko vprašanj v zvezi z zapiranjem šol in pojasnila, da je zapiranje šol v nekaterih primerih lahko dobro, a da v obdobju, ko virus v populaciji ne kroži, ni smiselno. »Zakaj bi zapirali vrtce, šole – kaj bi s tem naredili otrokom, staršem, okolici?« Glede na to, da je do okužb prišlo na različnih koncih Slovenije, bi potem morali zapreti vso Slovenijo. Tudi minister Šabeder je dejal, da so na ministrstvu pregledali ukrepe drugih držav, in da vse države, razen Italija, sprejemajo podobne ukrepe, ne zapirajo šol, ne omejujejo gibanja, delujejo le lokalno …
Na tem mestu pa je Prinatova poudarila zmernost pri sprejemanju ukrepov in dodala, da so na prvem mestu higienski ukrepi. Opozorila je, da ne hodimo bolni med ljudi, predvsem tisti, ki imajo akutne znake okužbe dihal.
Direktorica Nijz odgovarja, da se k zdravniku odpravi tisti, ki je prišel iz tujine in je imel kakršne koli stike z osebo, ki je pozitivna na covid-19, oziroma če je imel rizične kontakte z okuženimi. Pomembno je, da so te osebe pozorne na svoje zdravstveno stanje, predvsem na kašljanje, vročino, težave pri dihanju. Če se to pojavi, oseba naj ne hodi nikamor, ampak pokliče svojega osebnega zdravnika. Sam pojav akutne okužbe zgornjih dihal ni razlog za testiranje, saj smo še v času gripe in drugih virusov, testiranje pa je smiselno, če je prišlo do stika.
Poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan je pojasnil, da civilna zaščita že zdaj na različne načine pomaga pri preprečevanju širjenja koronavirusa. Pogoj, da civilna zaščita postane koordinator, pa je, da se razglasi epidemija. Takrat koordinacijo prevzame, a seveda s 100-odstotno asistenco ljudi, ki to delajo že zdaj.
Potem ko je Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) po potrjeni okužbi z novim koronavurusom izdal strožja priporočila za območje Metlike z okolico, kjer odsvetujejo vsakršno druženje ljudi, na Občini Metlika razmere spremljajo. Po besedah župana Darka Zevnika za zdaj novih potrjenih okužb ni, velja tudi, da bo pouk v šolah potekal normalno.
Glede Metlike ukrepov za zdaj ne bodo spreminjali, po razširjeni epidemiološki preiskavi, bodo še enkrat presodili, glede na to, da gre za skupek bolezni, ki je nastal iz istega vira, dodatni ukrepi ne bodo potrebni, so pojasnili na današnji novinarski konferenci. Stanje vseh okuženih je po dosedanjih informacijah dobro.
Za Dom starejših občanov Metlika, v katerem je delal okuženi zdravnik, so pristojni izdali natančna navodila, kako ravnati. Med drugim so prepovedana druženja, prostore je treba prezračevati, ob bolezenskih znakih pa takoj obvestiti pristojne. Obiski so prepovedani. Od petka je zaprt tudi Zdravstveni dom Metlika. Nujno medicinsko pomoč na tem območju izvajata črnomaljski in novomeški zdravstveni dom. Po napovedih bodo s ponedeljkom omejili tudi napovedane nenujne reševalne prevoze in posege ter v Metliki opredelili dejavnosti, izvajanje katerih je nujno za prebivalce.
»Stanovalci doma so stabilni. Mi izvajamo vse preventivne ukrepe, ki smo jih dobili od NIJZ,« je danes za STA povedala direktorica doma starejših občanov Ivica Lozar. V soboto popoldne so zaradi nekaterih znakov, ki bi lahko kazali na okužbo z virusom, eno stanovalko po posvetu z zdravnico napotili na bris, rezultatov pa še nimajo. »Mi smo jo dali v izolacijsko sobo in se obnašamo temu primerno,« je dodala Lozarjeva. Po njenih besedah ta stanovalka sicer ni bila v neposrednem stiku z okuženim zdravnikom.
Je pa Osnovna šola Metlika na svoji spletni strani objavila, da so za ponedeljek in torek odpovedane govorilne ure. Prav tako so v ponedeljek odpovedane govorilne ure na Osnovni šoli Podzemelj. Imajo pa po županovih besedah starši zagotovljen telefonski stik z učiteljem, če je to potrebno.
Uradno je testiranje gospe, ki je nudila otrokom individualno pomoč v metliškem vrtcu in je bila v stiku z okuženo osebo, zaključeno. Potrjeno je, da je test negativen in ni nobenega razloga za preplah, je zapisano na spletni strani vrtca Metlika.
Vlada je zaradi varovanja zdravja stanovalcev izvajalcem predlagala, da sprejmejo ukrep popolne prepovedi obiskov v domovih za starejše.
»Ob pojavu novega virusa je ključno, da naša dejanja temeljijo na dejanskih informacijah in dejstvih. Zdravstvena stroka opozarja, da virus lahko resno ogrozi predvsem kronične bolnike in starejše. Zato je pomembno, da se tudi ostali prebivalci obnašamo solidarno, torej samozaščitno, saj bomo le tako zmanjšali breme za ranljivejše skupine,« je danes sporočil Miha Lobnik, zagovornik načela enakosti.
Poudaril je, da je zaradi omejitev gibanja in morebitnih nadaljnjih ukrepov ustrezno zagotoviti tudi ustrezne oblike podpore. Za številne bi lahko tako med drugim prenos verskih obredov na nacionalnem radiju ali televiziji nadomestil fizično prisotnost.
»Nacionalni in drugi mediji bi morali poleg informativne vloge v trenutni situaciji čim prej postati tudi kanal lajšanja čustvenih stisk ljudi, v katerih se bodo lahko izolirani posamezniki znašli,« je še zapisal Lobnik.
Že sinoči so tako odpovedali oziroma prestavili nekaj večjih dogodkov, med drugim koncert Andree Bocellija v Stožicah, Petra Graša v Kopru, skupine MI2 v Cankarjevem domu in Jana Plestenjaka v Mariboru. Predčasno pa je svoja vrata zaprt tudi sejem Dom na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani.
Kako bo s poleti v Planici, še ni jasno. Možno je, da bodo potekali brez gledalcev. Tudi sinočnji rokometni tekmi med Krimom Mercatorjem in Budućnostjo ter med Gorenjem Velenjem in Izolo sta zaradi navodil s strani odgovornih institucij za preventivo in zdravje minili pred praznimi tribunami. V luči aktualnih dogodkov pa bo odpovedan tudi današnji dogodek ob 120-letnici Gimnazije Poljane.
Na ministrstvu za zdravje organizatorje sicer opozarjajo, naj zaradi povečanega epidemiološkega tveganja razmislijo tudi o smiselnost izvedbe prireditev z manjšim številom obiskovalcev.
Ministrstvo prav tako odsvetuje vsa nenujna potovanja v tujino ter predvsem potovanja v Italijo, ki velja za žarišče izbruha novega koronavirusa v Evropi. Zgolj na severu Italije je v karanteni 16 milijonov prebivalcev. Karantena na severu države bo v veljavi do 3. aprila, poleg tega so zaprli muzeje, gledališča ter druge prireditvene prostore. Italijanski premier Giuseppe Conte pa je danes podpisal vladni odlok, ki ljudem na območju karantene prepoveduje vstop ali izstop s tega območja brez resnega ali nujnega razloga. Kršiteljem karantene grozi do tri mesece zapora.
Ob 17. uri so pristojni na novinarski konferenci predstavili aktualno stanje v zvezi s pojavom virusa. Predsednik vlade, ki opravlja tekoče posle, Marjan Šarec, je ob začetku konference potrdil, da imamo za zdaj 16 okuženih, zadnji primer je v slovenski Istri, je pa tudi ta primer prišle iz tujine, doslej okužba še ni nastala na območju RS Slovenije.
»Za jutri sem sklical Svet za nacionalno varnost, ki se bo seznanil s tem, kakšna je situacija, upoštevamo navodila in priporočila stroke in ko bo situacija tako daleč, bomo lahko sprejeli nadaljnje korake, za zdaj še ni bilo razloga za razglasitev epidemije, če oziroma ko bomo epidemijo razglasili, pa se sproži državni načrt,« je povedal Šarec. Jutri se bodo seznanili, kaj ta načrt predvideva in kakšne so naloge ter dodal, da ukrepajo sorazmerno v skladu s tem, kar delajo druge države, seveda z izjemo Italije, ki je poseben primer.
Kljub prepovedi je bilo več klubov po državi odprtih
Minister za zdravje, ki opravlja tekoče posle, Aleš Šabeder, je pojasnil, da imamo prednost pred drugimi državami, saj jim je uspelo hitro najti pacienta nič, in sicer s pomočjo seznamom in vzorcev, s katerimi nadzorujejo epidemiološko situacijo. Kot je povedal za 24ur, je od 16 pozitivnih šest pozitivnih zdravstvenih delavcev, kar je razmeroma visok delež.
»Včeraj smo sprejeli uredbo o omejitvi dogodkov, kjer se zbere več kot 500 ljudi, žal ta uredba včeraj ni bila izpolnjena, imamo informacijo, da so določeni klubi bili odprti in se je zbralo več ljudi, stiki so res tesni, še enkrat pozivam lokale, institucije, da striktno upoštevajo to uredbo.«
Zaradi nevarnosti širjenja bolezni je sinoči minister za zdravje, ki opravlja tekoče posle, Aleš Šabeder podpisal tudi odredbo o prepovedi javnih prireditev v zaprtih prostorih, kjer se zbira več kot 500 ljudi. Z odredbo so tako do nadaljnjega prepovedana vsa zbiranja v zaprtih objektih, pa tudi pod šotori, dokler ne preneha nevarnost širjenja nalezljive bolezni sars-cov-2.
Dejal je, da razume, da bo nastala gospodarska škoda, a da je zaščita in varnost prebivalcev na prvem mestu. Dodal je, da je treba pogledati v zakonodajo, kaj bo s tistimi, ki so kljub prepovedi, dogodke izvajali.
Glede prihodnjih športnih prireditev – Planice in Vitranca – pa so pojasnili, da je ena od možnosti, da bodo zimske športne prireditve potekale brez gledalcev. Šarec je ob tem še enkrat poudaril, da vsem odsvetuje potovanja in udeležbe na prireditvah, organizatorje pa je pozval, da prepovedi upoštevajo.
Premier, ki opravlja tekoče posle, je pojasnil tudi stanje v zvezi z gospodarsko škodo: »Vlada dela na tem, da ne sprejema nesorazmernih ukrepov, kot je povedal že minister Počivalšek, da se ne ustavlja tovornih poti, in ne sprejema pretiranih ukrepov. Te je treba sprejemati sorazmerno, na prvem mestu pa je varnost ljudi.«
Dodal je, da je se vse dejavnosti ustavljajo, pri čemer je izpostavil turizem, da je zato treba sprejemati ukrepe, ki situacije ne bodo poslabšale, saj bi lahko s tem posledično dobili še več socialnih problemov in izpad gospodarstva. Kar se tiče pomoči, pa je gospodarsko ministrstvo pripravilo določene ukrepe, ki bodo pripravljeni, ko se bo v prihodnje sprejemal kakšen interventni zakon, ampak je treba seveda naknadno oceniti škodo in ugotoviti, kaj se izplača: odškodnine oziroma subvencije. Šarec je poudaril dejstvo, da so razsežnosti novega koronavirusa zelo velike: tako v smislu zdravja ljudi, kot tudi v gospodarskem smislu.
Tistim, ki so v karanteni, ne pripada avtomatska bolniška
Direktorica NIJZ Nina Pirnat je pojasnila, da tistim, ki so zaradi stika z obolelim doma v karanteni, ne pripada bolniški stalež. Pripadajo pa jim, če dobijo odločbo o karanteni, 50-odstotna sredstva od delodajalca, ki lahko potem izstavi regresni zahtevek do države.
Direktorica NIJZ Nina Pirnat je pojasnila, da tistim, ki so zaradi stika z obolelim doma v karanteni, ne pripada bolniški stalež. Pripadajo pa jim, če dobijo odločbo o karanteni, 50-odstotna sredstva od delodajalca, ki lahko potem izstavi regresni zahtevek do države.
Direktorica Nijz: Razlogov za razglasitev epidemije še ni
Nina Pirnat, direktorica Nijz, je pojasnila, da epidemije še nimamo in da upajo, da bodo z vsemi ukrepi epidemijo preprečili. Poudarila je, da so vsi primeri povezani s tujino, zadnje tri osebe so zbolele v času samoopazovanja in izolacije zaradi stika z obolelim zdravnikom iz ZD Metlika. »Vse tri osebe so bile še zdrave, ko so delale in so bile iz delovnega procesa umaknjene preden so zbolele«. Neuradne podatke, da sta med štirimi na novo okuženimi še dve medicinski sestri in en reševalec iz Metlike, Prinatova ni komentirala.
Šarec je ob vprašanjih o tem, kdo so okuženi, odvrnil, da ne morejo konkretno razlagati, saj se lahko pojavljajo stigmatizacije, zato točnih podatkov o obolelih ne morejo dati, kakor je to navada pri drugih boleznih. »Tukaj moramo imeti malce človeške empatije in zaupati stroki, saj je pomembno, da oni vedo, kdo je okužen. V interesu javnosti ni, da bi vedeli za vsakega posameznika.«
Sinoči so sicer na Obali, kot so poročale Primorske novice, potrdili 13. primer okužbe z novim koronavirusom. Govorili so z 31-letno Lucijčanko, pri kateri je bila v soboto zvečer potrjena okužba. »Običajno redko zbolevam, imam močan imunski sistem, a tokrat so bili občutki drugačni. Imela sem glavobole, čutila sem utrujenost in bolečine v mišicah,« je za Primorske novice dejala 31-letnica.
»Ukrepi morajo biti zmerni, na prvem mestu pa je higiena«
Pirnatova se je odzvala na to, da je bilo veliko vprašanj v zvezi z zapiranjem šol in pojasnila, da je zapiranje šol v nekaterih primerih lahko dobro, a da v obdobju, ko virus v populaciji ne kroži, ni smiselno. »Zakaj bi zapirali vrtce, šole – kaj bi s tem naredili otrokom, staršem, okolici?« Glede na to, da je do okužb prišlo na različnih koncih Slovenije, bi potem morali zapreti vso Slovenijo. Tudi minister Šabeder je dejal, da so na ministrstvu pregledali ukrepe drugih držav, in da vse države, razen Italija, sprejemajo podobne ukrepe, ne zapirajo šol, ne omejujejo gibanja, delujejo le lokalno …
Na tem mestu pa je Prinatova poudarila zmernost pri sprejemanju ukrepov in dodala, da so na prvem mestu higienski ukrepi. Opozorila je, da ne hodimo bolni med ljudi, predvsem tisti, ki imajo akutne znake okužbe dihal.
Kdaj naj se posameznik odpravi k zdravniku?
Direktorica Nijz odgovarja, da se k zdravniku odpravi tisti, ki je prišel iz tujine in je imel kakršne koli stike z osebo, ki je pozitivna na covid-19, oziroma če je imel rizične kontakte z okuženimi. Pomembno je, da so te osebe pozorne na svoje zdravstveno stanje, predvsem na kašljanje, vročino, težave pri dihanju. Če se to pojavi, oseba naj ne hodi nikamor, ampak pokliče svojega osebnega zdravnika. Sam pojav akutne okužbe zgornjih dihal ni razlog za testiranje, saj smo še v času gripe in drugih virusov, testiranje pa je smiselno, če je prišlo do stika.
Poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan je pojasnil, da civilna zaščita že zdaj na različne načine pomaga pri preprečevanju širjenja koronavirusa. Pogoj, da civilna zaščita postane koordinator, pa je, da se razglasi epidemija. Takrat koordinacijo prevzame, a seveda s 100-odstotno asistenco ljudi, ki to delajo že zdaj.
Občina Metlika razmere budno spremlja
Potem ko je Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) po potrjeni okužbi z novim koronavurusom izdal strožja priporočila za območje Metlike z okolico, kjer odsvetujejo vsakršno druženje ljudi, na Občini Metlika razmere spremljajo. Po besedah župana Darka Zevnika za zdaj novih potrjenih okužb ni, velja tudi, da bo pouk v šolah potekal normalno.
Glede Metlike ukrepov za zdaj ne bodo spreminjali, po razširjeni epidemiološki preiskavi, bodo še enkrat presodili, glede na to, da gre za skupek bolezni, ki je nastal iz istega vira, dodatni ukrepi ne bodo potrebni, so pojasnili na današnji novinarski konferenci. Stanje vseh okuženih je po dosedanjih informacijah dobro.
Za Dom starejših občanov Metlika, v katerem je delal okuženi zdravnik, so pristojni izdali natančna navodila, kako ravnati. Med drugim so prepovedana druženja, prostore je treba prezračevati, ob bolezenskih znakih pa takoj obvestiti pristojne. Obiski so prepovedani. Od petka je zaprt tudi Zdravstveni dom Metlika. Nujno medicinsko pomoč na tem območju izvajata črnomaljski in novomeški zdravstveni dom. Po napovedih bodo s ponedeljkom omejili tudi napovedane nenujne reševalne prevoze in posege ter v Metliki opredelili dejavnosti, izvajanje katerih je nujno za prebivalce.
»Stanovalci doma so stabilni. Mi izvajamo vse preventivne ukrepe, ki smo jih dobili od NIJZ,« je danes za STA povedala direktorica doma starejših občanov Ivica Lozar. V soboto popoldne so zaradi nekaterih znakov, ki bi lahko kazali na okužbo z virusom, eno stanovalko po posvetu z zdravnico napotili na bris, rezultatov pa še nimajo. »Mi smo jo dali v izolacijsko sobo in se obnašamo temu primerno,« je dodala Lozarjeva. Po njenih besedah ta stanovalka sicer ni bila v neposrednem stiku z okuženim zdravnikom.
Je pa Osnovna šola Metlika na svoji spletni strani objavila, da so za ponedeljek in torek odpovedane govorilne ure. Prav tako so v ponedeljek odpovedane govorilne ure na Osnovni šoli Podzemelj. Imajo pa po županovih besedah starši zagotovljen telefonski stik z učiteljem, če je to potrebno.
Uradno je testiranje gospe, ki je nudila otrokom individualno pomoč v metliškem vrtcu in je bila v stiku z okuženo osebo, zaključeno. Potrjeno je, da je test negativen in ni nobenega razloga za preplah, je zapisano na spletni strani vrtca Metlika.
Vlada je zaradi varovanja zdravja stanovalcev izvajalcem predlagala, da sprejmejo ukrep popolne prepovedi obiskov v domovih za starejše.
Zagovornik načela enakosti poziva k solidarnosti
»Ob pojavu novega virusa je ključno, da naša dejanja temeljijo na dejanskih informacijah in dejstvih. Zdravstvena stroka opozarja, da virus lahko resno ogrozi predvsem kronične bolnike in starejše. Zato je pomembno, da se tudi ostali prebivalci obnašamo solidarno, torej samozaščitno, saj bomo le tako zmanjšali breme za ranljivejše skupine,« je danes sporočil Miha Lobnik, zagovornik načela enakosti.
Poudaril je, da je zaradi omejitev gibanja in morebitnih nadaljnjih ukrepov ustrezno zagotoviti tudi ustrezne oblike podpore. Za številne bi lahko tako med drugim prenos verskih obredov na nacionalnem radiju ali televiziji nadomestil fizično prisotnost.
»Nacionalni in drugi mediji bi morali poleg informativne vloge v trenutni situaciji čim prej postati tudi kanal lajšanja čustvenih stisk ljudi, v katerih se bodo lahko izolirani posamezniki znašli,« je še zapisal Lobnik.
Odredba ministra za zdravje je začela veljati v soboto, 7. marca, ob 19. uri.
Za ponedeljek je sklicana seja Sveta za nacionalno varnost v razširjeni sestavi.
Za ponedeljek je sklicana seja Sveta za nacionalno varnost v razširjeni sestavi.
Zaradi omejitve širjenja odpovedi številnih prireditev
Že sinoči so tako odpovedali oziroma prestavili nekaj večjih dogodkov, med drugim koncert Andree Bocellija v Stožicah, Petra Graša v Kopru, skupine MI2 v Cankarjevem domu in Jana Plestenjaka v Mariboru. Predčasno pa je svoja vrata zaprt tudi sejem Dom na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani.
Kako bo s poleti v Planici, še ni jasno. Možno je, da bodo potekali brez gledalcev. Tudi sinočnji rokometni tekmi med Krimom Mercatorjem in Budućnostjo ter med Gorenjem Velenjem in Izolo sta zaradi navodil s strani odgovornih institucij za preventivo in zdravje minili pred praznimi tribunami. V luči aktualnih dogodkov pa bo odpovedan tudi današnji dogodek ob 120-letnici Gimnazije Poljane.
Na ministrstvu za zdravje organizatorje sicer opozarjajo, naj zaradi povečanega epidemiološkega tveganja razmislijo tudi o smiselnost izvedbe prireditev z manjšim številom obiskovalcev.
Ministrstvo prav tako odsvetuje vsa nenujna potovanja v tujino ter predvsem potovanja v Italijo, ki velja za žarišče izbruha novega koronavirusa v Evropi. Zgolj na severu Italije je v karanteni 16 milijonov prebivalcev. Karantena na severu države bo v veljavi do 3. aprila, poleg tega so zaprli muzeje, gledališča ter druge prireditvene prostore. Italijanski premier Giuseppe Conte pa je danes podpisal vladni odlok, ki ljudem na območju karantene prepoveduje vstop ali izstop s tega območja brez resnega ali nujnega razloga. Kršiteljem karantene grozi do tri mesece zapora.
Preberite še:
Predstavitvene informacije
Komentarji:
22:45
Moteči cimer