Gajser dal vodilnim nasvet, kako do domačega grand prixa
Prvič, odkar je novembra lani izgubil naslov svetovnega prvaka v razredu MXGP, in zadnjič, preden ga bo 20. februarja v Veliki Britaniji začel spet loviti, se je najboljši slovenski motokrosist Tim Gajser posvetil slovenski sedmi sili in med pripravami na Sardiniji zatrdil, da je kar najbolje pripravljen na sezono 2022. Ta naj bi bila spet podobna tistim pred pandemijo covida-19, ki pa lahko še vedno pokvari načrte.
4
naslove svetovnega prvaka ima Tim Gajser, enega v razredu MX2 (2015), tri v MXGP (2016, 2019, 2020).
Gajser še nikoli v karieri ni imel tako malo premora. Lanska sezona, v kateri je troboj za naslov pripadel Jeffreyju Herlingsu pred Romainom Febvrom in Gajserjem, se je namreč končala šele 10. novembra v Mantovi. Temu primerne se bile priprave.
»Glavna razlika je v tem, da je bilo malo časa. Po zadnji dirki smo imeli testiranja v Italiji, potem sem si vzel dva tedna prosto, sredi decembra pa začel delati,« je imel natrpan koledar 25-letni dirkač iz Pečk, ki je že ves mesec na Sardiniji. Tam je bil sprva z njim tudi kondicijski trener Boštjan Renko.
»Sodelujeva že pet let in sva tudi prijatelja. Dobra telesna pripravljenost je osnovni pogoj za dobro sezono in najboljše orožje proti poškodbam. Zdaj smo začeli zadnjo fazo priprav, najbolj se posvečamo štartom, ki so bili lani moja šibka točka. Pri Hondi razvijajo tehnologijo, ki bi mi pri tem pomagala. Motor je nov, čeprav je videti enak kot lanski. Zelo sem zadovoljen z njim,« je prek videopovezave sporočil štirikratni svetovni prvak, ki je povsem pozdravil zlom ključnice, zaradi katerega je lani izgubil precej točk.
»Stoodstotno sem zdrav, upam, da bom sezono preživel v enem kosu,« na les potrka Tiga243. Takšne sreče nimata njegova glavna tekmeca Herlings in Febvre: Nizozemec si je pred dnevi na treningu v Španiji poškodoval nogo in verjetno ne bo nastopil na uvodu v Matterley Basinu, bitko s časom bije tudi Francoz. »Nikomur ne privoščim poškodbe in želim jima čimprejšnje okrevanje,« se nad tujimi težavami ne naslaja Gajser, ki oba omenjena vidi med tekmeci za lovoriko.
Vse hujša konkurenca
»Konkurenca je iz leta v leto hujša, zaradi starostne omejitve prihajajo hitri dirkači iz MX2. Tako bosta letos nevarna Maxime Renaux (prvak v MX2; op. p.) in Ruben Fernandez. Sicer pa bodo imeli ob Jeffreyju in Romainu visoke ambicije tudi Jorge Prado, Jeremy Seewer, Glenn Coldenhoff, Pauls Jonass, tudi Mitch Evans (ekipni kolega),« je našteval slovenski as, ki ga veseli, da se tekmovalni sistem vrača v stare tirnice s sobotnimi kvalifikacijami in nedeljskimi dirkami.
Pancar na svojem
Na Sardiniji vadi tudi Jan Pancar, ki bo tekmoval v šibkejšem 250-litrskem razredu MX2. Z moštvom KTM Racestore ni obnovil sodelovanja, zdaj bosta imela z očetom svojo ekipo. Zato se bosta več ukvarjala z organizacijo, drugih večjih razlik pa ne bo. Lani je bil Zasavec 20. v skupnem seštevku. »Letos je moj cilj preboj v prvo petnajsterico,« je povedal še ne 22-letni dirkač.
Tokrat naj ne bi bilo treh dirk v enem tednu na istem prizorišču, karavana naj bi zapustila Evropo (Indonezija, Argentina). Skupaj je do 18. septembra predvidenih 20 dirk, nova je VN Finske. Bomo dočakali VN Slovenije? Gajser se še ni odpovedal sanjam o domači dirki za »grand prix«.
»Enkrat bi si res želel nastopiti pred svojimi navijači. Pri nas nobena proga ni primerna za svetovno prvenstvo, ker nimajo primerne logistike. A v tujini se uveljavljajo proge za en vikend, treba je samo najti lokacijo z dovolj prostora in tam urediti vse, kar je potrebno,« je Gajser postavil izziv pred AMZS, pod katerega licenco nastopa, in njegovega novega predsednika Andreja Brgleza. Za začetek bi bil dovolj klic na Infront ...
Svoje proge Tiga243 Land v Lembergu že lep čas ni videl. »V Sloveniji je premrzlo, tukaj na Sardiniji so razmere za delo idealne. Toplo je, proge so različne. Največ treniram na mivki, ki je fizično najbolj zahtevna. Ko na pesku najdeš mehkobo, lahko te občutke preneseš na trdo podlago, obratno ne gre,« pojasni Gajser, ki se veseli nove sezone in upa, da bo podobno razburljiva kot prejšnja.
V Angliji si obeta dober nastop, z zmago pa se ne obremenjuje: »Vedno pravim, da ni dobro začeti v najboljši formi, ker je sezona dolga in potem lahko greš samo še navzdol. Glavno je stopnjevanje forme, pravo je treba najti nekje na 4. ali 5. dirki in jo potem vzdrževati do konca. Konstantnost je ključna v tem športu.«