Janša je zanetil vojno z evropskim parlamentom
Delegacija odbora evropskega parlamenta za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve (Libe) je danes nadaljevala tridnevno misijo ugotavljanja dejstev na področju pravne države, svobode medijev in boja proti korupciji.
Kljub temu da je delegacijo vabil v Slovenijo, se premier Janez Janša z njo ni želel srečati. Namesto tega je člane delegacije tako ostro napadal na twitterju, da ga je predsednik evropskega parlamenta David Sassoli pozval, naj nujno neha.
Predsednik vlade Janez Janša, ki ni želel sprejeti delegacije evropskega parlamenta, ki jo vodi Sophia in 't Veld, se je danes odločil za frontalni tviteraški politični napad na njo, vse z namenom, da jo poskuša politično diskreditirati. Delegacija bo jutri na novinarski konferenci predstavila prve rezultate ugotovitvene misije.
Nizozemski premier Mark Rutte je najostreje obsodil tvit predsednika vlade Janeza Janše o evropskih poslancih in ga označil za neokusnega. Nizozemska vlada je to sporočila tudi slovenski veleposlanici v Haagu.
Jasno sporočilo Janši je prišlo tudi iz Pariza. Dvomljivi napadi na evropske parlamentarce ne bi smeli imeti prostora v demokratičnem življenju. Pozvali so k spoštljivi razpravi brez provokacij.
V ozadju pa v parlamentarnih kuloarjih še vedno odmeva članstvo slovenske evropske poslanke Romane Tomc, članice največje vladne stranke, v delegaciji. Poslanka si je po lastnih navedbah znotraj največje politične skupine Evropske ljudske stranke (EPP) prizadevala, da postane članica delegacije. Njena kolega iz politične skupine, ki sta člana odbora Libe, Slovak Vladimír Bílčik in Maltežanka Roberta Metsola, nista želela biti člana delegacije.
Noben od njiju ni želel v delegacijo, saj prihajata iz držav, ki ju je evropski parlament vzel pod drobnogled zaradi pregona novinarjev. Poleg tega sta oba iz strank, ki sta znotraj EPP kritični do Orbána in Janše. Bílčik si menda ne upa v delegacijo, saj si po umoru slovaškega novinarja Jána Kuciaka noben slovaški politik ne upa v delegacijo, v kateri bi moral kakorkoli braniti ali zagovarjati nekoga – v tem primeru Janeza Janšo – ki napada medije.
Vloga zagovornice
Vlogo zagovornika vlade in premiera Janeza Janše je tako prevzela Romana Tomc, ki se je javno zahvalila EPP za zaupanje pri tej nalogi. A po drugi strani tudi v SDS ni enotnih ocen, ali njeno sodelovanje v delegaciji prinaša koristi stranki. Po nekaterih ocenah iz največje vladne stranke bo Tomčeva legitimirala pričakovano negativno poročilo za vlado, saj je bila članica delegacije in je imela možnost, da nanjo vpliva.
»To je stvar politične kulture. Če bi me v delegacijo predlagala moja politična skupina v funkciji opozicijskega poslanca, ne bi privolil. To se mi zdi popolnoma neprimerno. Očitno je, da je Tomčeva šla v delegacijo zaradi politične preračunljivosti ali pa ne razume konteksta, v katerem vse skupaj poteka,« njeno članstvo v delegaciji komentira evropski poslanec Klemen Grošelj (Renew/ LMŠ).
Poleg tega ga pri Romani Tomc skrbi, da bo imela pri slovenskih sogovornikih delegacije, ki so predstavniki institucij, ki bolj ali manj pod neposrednim vplivom vlade, zastraševalni učinek v smislu, da bo Tomčeva s svojo navzočnostjo vplivala na sogovornike. »Če je v delegaciji človek iz SDS, se ti ljudje lahko začnejo samocenzurirati pri svojih ocenah stanja v Sloveniji v strahu, da bo Tomčeva takoj poročala na sedež SDS na Trstenjakovo ali v vlado,« meni Grošelj.
Tudi najhujše težave slovenskega medijskega prostora
»Ker misijo sestavlja več poslancev evropskega parlamenta, verjamem, da bodo ugotovitve vključile najhujše težave slovenskega medijskega prostora,« se je na članstvo Romane Tomc zgovorno odzvala evropska poslanka Ljudmila Novak (NSi/EPP). Njena kolegica Tanja Fajon pa pravi, da se politične skupine načelno izogibajo, da bi v delegacijo imenovali poslanko iz svoje lastne države. K temu pa doda, da gre za suvereno odločitev politične skupine, da izbere poslanca, ki ga pošlje v delegacijo.
Romano Tomc pa je v bran vzel tudi evropski poslanec Franci Bogovič (SLS/EPP), ki verjame, da bo profesionalno opravila svoje delo in kot dobra poznavalka razmer v Sloveniji pomagala delegaciji, da pridobi čim bolj nepristransko in hkrati celovito podobo o stanju pravne države v Sloveniji.
»Ker je delegacija evropskega parlamenta politična delegacija, ima tudi svojo politično agendo,« še dodaja Bogovič, ki meni, da so slovenski liberalci in socialisti izvozili svojo notranjepolitično bitko in svoje teme na evropski parket, da bi tako in s pomočjo svojih kolegov v evropski parlament izvajali pritisk na slovensko vlado.
Janši pripisali tudi antisemitske nagibe
Med bolj spornimi tviti, ki ga je Janša kasneje sicer izbrisal, a so uporabniki naredili posnetke zaslona, je objava fotografije s »13 od 226 znanih lutk Sorosa v Evropskem parlamentu«. Med njimi je tako in 't Veldova kot celo pokojni Hans van Baalen. Kasneje je Janša vseeno retvital Vido Kocjan, ki je objavila isto fotografijo in še dodatno napadla in 't Veldovo.
Predvsem ta tvit je povzročil razburjenje v Evropi in mnogi so Janši pripisali tudi antisemitske nagibe. Milijarder in filantrop George Soros je namreč madžarski Jud, ki je preživel holokavst. Je sicer trn v peti teoretikom zarot skrajne desnice.
Evropski poslanec Malik Azmani, podpredsednik politične skupine Renew, ki ji pripada tudi in 't Veldova, je Janšev tvit označil za zlobnega in antisemtskega, hkrati pa za »žalitev za vse delovne demokrate«, še posebej pokojnega nekdanjega predsednika skupine ALDE van Baalena. Janšo je pozval k umiku sporočila in k opravičilu. »V Evropski politiki ni prostora za tovrstno podlo blatenje,« je bil oster poslanec z Nizozemske.
Evroposlanec Zelenih Daniel Freund je Janšev tvit označil za »velik, umazan, antisemitski problem« in hkrati menil, da je to tudi velik problem največje politične skupine, Evropske ljudske stranke (EPP), katere del je tudi Janševa SDS. Podobno je menil tudi Pedro Marques iz skupine evropskih socialnih demokratov (SD). »Orban je morda zapustil EPP, a je njegovi privrženci in vrednote niso,« je zapisal v tvitu. STA
Odzvali so se tudi slovenski evroposlanci
Tanja Fajon (SD/SD) je zapisala, da se počuti osramočeno. »V nobeni članici EU me kot poslanko v okviru kakšne uradne delegacije Evropskega parlamenta še nihče ni obravnaval tako nizkotno. Upam, da bodo moji kolegi razumeli, da je Slovenija precej več od Janeza Janše,« je tvitnila.
Irena Joveva (LMŠ/Renew) je Janševe tvite označila za zlobne provokacije in opozorila, da so v Sloveniji »resne kršitve vladavine prava s strani te vlade«. »Naša tiskovna agencija ni prejela sredstev že skoraj leto dni, pravosodje pa je deležno nesprejemljivih pritiskov,« je zapisala.
S strankarskim kolegom Klemnom Grošljem sta v pisni izjavi še dodatno zavrnila »antisemitsko sporočilo, ki ga vsebuje premieova objava, in pomanjkanje osnovne človeške pietete« do van Baalna. »Gre za nizkotno in podlo dejanje tako za predsednika vlade kot za hkrati predsedujočega Svetu EU,« sta poudarila.
Na drugi strani se je Janšev strankarski kolega Milan Zver (SDS/EPP) postavil nasproti Sassoliju in njegov tvit označil za »neosnovane trditve, nevredne predsednika« Evropskega parlamenta. »Vaše stališče je politično motivirano in kaže nepoznavanje položaja v Sloveniji,« je tvitnil. STA