Koga je že pregovoril Robert Golob

Janša piše pisma, Golob pa vabi prek facebooka

Medtem ko je SDS pripravljena na volitve, pri Golobu še pišejo program in iščejo kandidate.Kdo ga je že zavrnil in kdo dela z njim?
Fotografija: Inštitut Mediana je za Delo februarja izmeril, da ima stranka Roberta Goloba 19,9-odstotno podporo vprašanih, Janševa SDS pa 14,9-odstotno.   FOTO: Leon Vidic
Odpri galerijo
Inštitut Mediana je za Delo februarja izmeril, da ima stranka Roberta Goloba 19,9-odstotno podporo vprašanih, Janševa SDS pa 14,9-odstotno.   FOTO: Leon Vidic

Po tem, ko je premier Janez Janša decembra na domače naslove državljanov poslal pismo, v katerem se je tistim, ki so se že cepili proti covidu-19, zahvalil, druge pa je vljudno prosil, da o tem razmislijo, je kot prvak stranke v nabiralnike poslal še anketo z enajstimi vprašanji na različne teme ter pristopno izjavo v stranko SDS. Mimogrede pa je ob tem prejemnike pisma zaprosil še za finančno podporo v obliki donacije. Pred dnevi se je na twiterju pohvalil, da so 11. februarja na sedež stranke prejeli 116 pristopnih izjav novih članic in članov, kar je bil rekord zadnjih mesecev.

Pri Robertu Golobu, glavnem izzivalcu Janše, intenzivne priprave na volitve še potekajo. Pisem ne pošiljajo, temveč somišljenike vabijo v svoj krog tudi prek družbenega omrežja facebook, na katerem so zapisali, da je »Slovenija v prelomnem obdobju, saj bomo na aprilskih volitvah odločali o tem, kako demokratična in solidarna bo naša država v prihodnje«. Program bodo skupaj s kandidatno listo predstavili sredi prihodnjega meseca. Na vprašanje, na kakšen odziv so naleteli, nam niso odgovorili.

Golob v politiko vabi tudi prek posrednikov, ki mu pomagajo iskati politične sopotnike, je pa že tudi dobil prve košarice. Ena je prišla od njegovega nekdanjega strankarskega kolega iz časov Pozitivne Slovenije Gašparja Gašparja Mišiča. »Že v pripravljalni fazi sem jim povedal, da ne bom šel več v politiko, na to temo so me sicer spraševali tudi drugi. Ko sem se pridružil Pozitivni Sloveniji, v trenutku slabosti in absolutno premalo premišljeno, sem namreč kmalu razočaran ugotovil, da so strankam pomembnejši njihovi ozki partikularni interesi, in ne tisto, kar je dobro za državo; pomembno je, kdo kaj predlaga, in ne vsebina predloga. Naša strankarska politika je nezrela, pri Golobu pa me je zmotila izključevalnost,« je povedal Gašpar Mišič.

Da je v ožji ekipi Roberta Goloba, ne zanika Klemen Boštjančič, zdaj predsednik upravnega odbora holdinške družbe Sava, iz preteklosti znan tudi kot predsednik uprave Adrie Airways in prvi nadzornik Vegrada, ki je leta 2010 zahteval odstop glavne direktorice Hilde Tovšak oziroma njeno odstavitev.

Boštjančič je bil tudi v ozadju nastajanja stranke Jureta Lebna, ki jo je Golob prevzel in preimenoval v Gibanje Svoboda, zdaj pa sodeluje pri logističnem vzpostavljanju stranke ter pripravi njenega programa. Na vprašanje, ali je mogoče, da bo v morebitni Golobovi vladi zasedel kakšno ministrsko mesto, Boštjančič odgovarja kratko, da »nima nikakršnih političnih ambicij«.

Med znanimi imeni, ki bodo sodelovala pri novem političnem projektu, predvsem s svojim znanjem, je po naših informacijah tudi nekdanja viceguvernerka, zdaj profesorica Mejra Festić, ki je v Banki Slovenije po sanaciji bank vodila posebno inšpekcijsko skupino, ki je pomagala policiji pri pregledovanju kreditnih map in preiskovanju sumov kaznivih dejanj pri odobritvah posojil.

V ožji ekipi ostaja Andrej Ribič, nekdanji dolgoletni direktor Elektra Ljubljana, ki ne bo kandidiral za poslanca, bosta pa kandidirala Golob ter generalni sekretar, nekdanji novogoriški župan Matej Arčon. Med znanimi imeni je še novinarka nacionalne televizije Mojca Šetinc Pašek, ki se je najprej dogovarjala s SD. Paškova se na prošnjo za komentar ni odzvala. Kot smo pisali, se je javno, prek facebooka, Golobu ponujal nekdanji predsednik protikorupcijske komisije Boris Štefanec, neuradno pa naj bi z njegovo stranko želela sodelovati tudi Lilijana Kozlovič, nekdanja pravosodna ministrica SMC.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije