Spremljamo dogajanje

Johnson & Johnson bo cepivo v EU začel dostavljati 19. aprila

V članku povzemamo relevantne informacije o obvladovanju epidemije covida-19.
Fotografija: FOTO: Dado Ruvic/Reuters
Odpri galerijo
FOTO: Dado Ruvic/Reuters



20.35 Turčija zaradi porasta števila okužb z novim koronavirusom zaostruje ukrepe


Turčija zaostruje ukrepe za zajezitev novega koronavirusa, je danes sporočil predsednik države Recep Tayyip Erdogan. Zaradi porasta števila okužb po enem mesecu sprostitve znova omejujejo druženje in delovanje lokalov, poroča nemška tiskovna agencija DPA.  V državi je po novem za zelo ogrožena območja razglašenih 58 od 81 provinc, med drugim tudi Istanbul in Ankara. Med drugim so prepovedali skupne obede med ramazanom, kot je bilo to že lani. Prepovedana so tudi množična zbiranja v šotorih in drugod za obed pred začetkom in ob koncu dneva. Ob koncu tedna bo znova veljala omejitev gibanja, med tednom pa v veljavi ostaja policijska ura. Restavracije in kavarne lahko ostanejo odprte in zapolnijo do polovico kapacitet.

19.53 Johnson & Johnson bo cepivo v EU začel dostavljati 19. aprila

Ameriško podjetje Johnson & Johnson je danes sporočilo, da bodo 19. aprila začeli Evropski uniji dostavljati cepivo proti covidu-19. S tem se bo pospešil boj proti covidu-19, saj cepivo za razliko od tistih, ki so že v uporabi v EU, učinkovito zaščito nudi že po prvem odmerku, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Evropska agencija za zdravila (Ema) je cepivu Johnson & Johnson prižgala zeleno luč v sredini marca. Pred tem so že odobrili uporabo cepiv Pfizerja in BioNTecha, Moderne in AstraZenece.



17.22 Predvidoma sredi aprila v Slovenijo 7050 odmerkov cepiva Johnson & Johnson

Prva pošiljka cepiva proti covidu-19 ameriškega podjetja Johnson & Johnson s 7050 odmerki bo v Slovenijo dobavljena predvidoma v sredini aprila, so za STA pojasnili na NIJZ. Danes je prispelo 29.250 odmerkov cepiva proizvajalcev Pfizer in BioNTech, konec tedna pa je pričakovati še 45.600 odmerkov cepiva AstraZenece. Kot so še navedli na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ), ta teden cepijo osebe, stare 75 let in več, ter starejše od 70 let. Realizirali so približno 84 odstotkov naročil cepiva za osebe stare 70 let in več. Glede na podatke, ki jih izvajalci cepljenja poročajo v Elektronski register cepljenih oseb, je bilo s prvim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepljenih 230.955 oseb, z dvema pa 112.157 oseb oz. 5,3 odstotka prebivalcev.

17.06 V letalih Croatia Airlines od torka samo z medicinskimi maskami

Na vseh poletih hrvaškega letalskega prevoznika Croatia Airlines bo od torka obvezna uporaba medicinskih zaščitnih mask, so danes sporočili iz družbe. Pojasnili so, da lahko potniki uporabljajo kirurške maske ali pa druge maske z večjo stopnjo zaščite, kot so FFP2, N95 ali KN95. Na vseh poletih Croatia Airlines bo obvezna uporaba obraznih mask, ki zakrijejo nos in usta. Vizirji in rute niso dovoljeni kot nadomestilo za prekrivanje obraza, so izpostavili na spletni strani Croatia Airlines, kjer so predstavili nov ukrep za preprečevanje širjenja bolezni covid-19.

16.48 V četrtek se začenja cepljenje v Posočju

S prvim aprilom se množično cepljenje začenja tudi v Posočju. V Kinogledališču Tolmin, ki omogoča primerno razdaljo in tudi dovolj velik prostor za zahtevan 15-minutni počitek po prejetem odmerku cepiva, bo ZD Tolmin povabil prijavljene iz občin Tolmin, Kobarid in Bovec. Cepljenje bo potekalo vsak četrtek od 7. ure zjutraj do 19. ure zvečer, v tem času pa bi po napovedih in ob ustrezni dobavi cepiva vsakič lahko cepili 1000–2000 oseb, je razvidno iz objave na spletni strani občine Tolmin.
Prednosti vrstni red cepljenja je določen z nacionalno strategijo, občane pa bodo iz cepilne amblante obvestili o natančnem dnevu in uri cepljenja. V objavi na občinski spletni strani so opozorili na točen prihod na cepljenje ter na upoštevanju vseh ukrepov in navodil.

16.26 V Sindikatu UKC Maribor zavračajo navedbe direktorja o izplačanem 100-odstotnem dodatku skupini J

V Sindikatu UKC Maribor so ogorčeni nad izjavo direktorja Vojka Flisa v oddaji Tarča TV Slovenija, da so delavci v plačni skupini J dobili izplačan ves dodatek. Opozarjajo, da so od razglasitve epidemije za pet mesecev prejeli dodatek zgolj za 60 odstotkov evidentiranih ur. V UKC Mariboru poudarjajo, da je dodatek le za ure dela v nevarnih pogojih. »Vsi zaposleni v plačni skupini J vedo, da so prejeli dodatek po kolektivni pogodbi za javni sektor od razglasitve epidemije covida-19, in sicer za oktober, november, december, januar in februar zgolj za 60 odstotkov evidentiranih ur in ne za 100 odstotkov ur kot sicer ostali zaposleni, vključno z zdravniki,« so zapisali v pismu direktorju Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor.

FOTO: Tadej Regent/Delo
FOTO: Tadej Regent/Delo


16.10 V Rusiji vložili dokumentacijo za registracijo »lahke« različice cepiva Sputnik

Rusko ministrstvo za zdravje je danes prejelo dokumentacijo za registracijo »lahke« različice cepiva proti covidu-19 Sputnik, ki je učinkovito že po prvem odmerku. Strokovnjaki bodo kmalu preučili kakovost, varnost in učinkovitost cepiva. Gre za različico že odobrenega cepiva Sputnik V, ki je učinkovito po dveh odmerkih. Pomočnik ruskega ministra za zdravje Aleksej Kuznecov je potrdil, da so na ministrstvu prejeli dokumentacijo, poroča ruska tiskovna agencija Tass. »Ekipa strokovnjakov na ministrstvu bo kmalu strokovno preučila kakovost, varnost in učinkovitost cepiva. Po tem pa bodo sprejeli odločitev,« je povedal novinarjem.

FOTO: Mohammed Abed/AFP
FOTO: Mohammed Abed/AFP


15.33 Kljub koronavirusu več kot 10.000 učencev vključenih v program Varno na kolesu

Kljub oteženim razmeram zaradi širjenja novega koronavirusa je vseslovenski program Varno na kolesu letos združil več kot 10.000 osnovnošolcev iz 140 osnovnih šol, ki so po svojih močeh in z ozirom na varnostne ukrepe med šolskim letom pridno opravljali naloge. Ob tem organizatorji programa opozarjajo na poslabšanje gibalne sposobnosti otrok. Osnovne šole so se različno prilagodile na izvajanje programa ozaveščanja mladih kolesarjev o pomenu spoštovanja prometnih predpisov in kolesu kot trajnostnemu prevoznem sredstvu Varno na kolesu. Učitelji so pri tem opozorili na opazno poslabšanje gibalne sposobnosti otrok zaradi prekomernega sedenja v času pouka na daljavo, so sporočili organizatorji iz družbe Butan plin. V spletni anketi so učitelji izpostavili tudi pomemben vpliv staršev pri kolesarski vzgoji otrok in zaskrbljujoče dejstvo, da je kar četrtina kolesarskih poti v šolskih okoliših nezadostno urejenih.

15.08 V BiH največ smrtnih žrtev covida-19 od začetka epidemije

V Bosni in Hercegovini je v zadnjem dnevu v povezavi s covidom-19 umrlo 93 ljudi, kar je največ od začetka epidemije pred približno enim letom. Potrdili so še malo manj kot 900 novih okužb z novim koronavirusom, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina. Ob malo manj kot 3000 testiranjih so 653 okužb potrdili v Federaciji BiH, v Republiki srbski 192, v distriktu Brčko pa 11. V Federaciji BiH je umrlo 64 oseb, v Republiki srbski 22, v Brčku pa sedem. Skupno je v povezavi s covidom-19 v državi umrlo 6354 oseb. BiH je ena od držav z najvišjo smrtnostjo zaradi covida-19 na svetu. Na 100.000 prebivalcev je za posledicami covida-19 namreč umrlo 187 ljudi.

14.57 Predsedniki panožnih zvez so se s pismom obrnili na vlado zaradi zaprtja športa

Hokejska, košarkarska, nogometna, odbojkarska in rokometna zveza so na vlado naslovile skupni poziv, povezan s predvidenimi spremembami pri izvajanju športnih programov. Predsedniki kolektivnih panožnih športnih zvez pozivajo k nadaljevanju tekmovanj, ki se izvajajo na podlagi odloka o začasnih omejitvah pri izvajanju športnih programov. »Kot razberemo iz zadnjih informacij, vlada ob zaprtju države od 1. do vključno 11. aprila med izjeme ni uvrstila obstoječih tekmovanj na najvišji ravni v kolektivnih športnih – kot je, denimo, to storila za določene gospodarske dejavnosti – in sodeč po tem v omenjenem obdobju izvedba tekmovanj ne bo dovoljena,« so zapisali predsedniki Matjaž Rakovec (HZS), Matej Erjavec (KZS), Radenko Mijatović (NZS), Metod Ropret (OZS) in Franjo Bobinac (RZS).

»Zato predstavniki kolektivnih panožnih zvez vlado pozivamo, da enako, kot je storila za gospodarstvo, v času zaprtja države tudi športu omogoči nadaljevanje tekmovanj, ki se lahko trenutno ob doslednem upoštevanju odlokov in priporočil izvajajo na podlagi odloka o začasnih omejitvah pri izvajanju športnih programov od 11. februarja letos,« sledi v pozivu, ki je med drugim dosegljiv na spletni strani KZS.

14.25  DZ razširil obseg parlamentarne preiskave glede ukrepanja Janševe vlade v epidemiji

DZ je razširil obseg parlamentarne preiskave ustreznosti ukrepov v času epidemije covida-19. Po novem bo komisija, ki je bila na zahtevo LMŠ, SD, Levice in SAB ustanovljena 27. oktobra, lahko preiskovala tudi ukrepanje po tem datumu. Komisija je razširitev predlagala, saj po njihovem opozorilu vladno upravljanje epidemije še zdaleč ni zaključeno. Kot je na današnji seji DZ pojasnil predsednik omenjene preiskovalne komisije Robert Pavšič (LMŠ), je bila komisija z odreditvijo parlamentarne preiskave omejena na presečni datum 27. oktober, pri čemer pa se po tem datumu spreminja, aplicira in realizira vrsta ukrepov.
Med primarnimi nalogami komisije je po Pavšičevih besedah tudi evalvacija sprejetih in izvedenih ukrepov, predvsem z vidika njihove ustreznosti in učinkovitosti, zato je treba opredeliti daljši časovni okvir.

14.16 Pečan: Šole še vedno čakamo okrožnico ministrstva

Osnovne šole še vedno čakajo na okrožnico ministrstva za izobraževanje, znanost in šport glede ponovne uvedbe pouka na daljavo od četrtka, je za STA povedal vodja združenja ravnateljev Gregor Pečan, ki ne razume, zakaj to traja toliko časa. Glede na epidemiološke razmere razume odločitev vlade, ki pa je za šolski proces zelo moteča. »Čeprav je do vnovičnega zaprtja šol še dva delovna dneva, je treba vedeti, da je pred starši veliko neznank, od tega ali bodo morali od četrtka v službo, do tega kako si bodo uredili varstvo in čakajo na obvestila šol, ali so sploh upravičeni do varstva in podobno,« je dejal Pečan. Po njegovem mnenju je to s strani ministrstva nekoliko nekorektno, glede na to, da so bile stvari jasne že v nedeljo. O odločitvi vlade, da gredo šole do 12. aprila znova na šolanje na daljavo, je dejal, da so epidemiološke razmere žal takšne, kot so, in so neizprosne. Ob dejstvu, da velika večina evropskih držav pristopa k popolnemu zaprtju, je po njegovem mnenju verjetno to težko ignorirati.



14.06 Zaradi zaprtja nekaterih mejnih prehodov v težavah delavci migranti

Delavci iz Koroške, ki se dnevno vozijo na delo v Avstrijo, so se čez noč znašli v stiski, saj je od danes zaprtih več mejnih prehodov, vožnja prek odprtih pa je zjutraj marsikomu bistveno podaljšala pot v službo. Koroški župani zahtevajo, da so ves čas odprti prehodi Vič, Holmec in Radelj. Trenutno sta s časovno omejitvijo odprta le prva dva. Medtem ko se je vlada v nedeljo po priporočilu stroke odločila za popolno zaporo države med 1. in 11. aprilom, pa je že od danes dodatno zaostrila režim prehajanja državnih meja.

Vlada se je v nedeljo po priporočilu stroke odločila za popolno zaporo države med 1. in 11. aprilom. FOTO: Leon Vidic/Delo
Vlada se je v nedeljo po priporočilu stroke odločila za popolno zaporo države med 1. in 11. aprilom. FOTO: Leon Vidic/Delo


To je med drugim nepričakovano in negativno presenetilo delavce migrante. Kot je danes za STA povedalo nekaj delavcev z območja Dravske doline, ki se na delo vozijo v Avstrijo, so že doslej morali za prehod meje predložiti ustrezna potrdila o cepljenju proti covidu-19, preboleli bolezni oz. negativnem testu na okužbo z novim koronavirusom, zato jih čudi, zakaj je država tudi zanje čez noč zaprla nekatere mejne prehode na slovensko-avstrijski meji.

14.05 GZS upa na uspešno zajezitev tretjega vala in nadaljnjo pomoč najbolj prizadetim

V GZS so po besedah predsednika Boštjana Gorjupa zadovoljni, da bosta ob zapori javnega življenja trgovina, vključno s prodajalnami s tehničnim blagom, in industrija še naprej delovali. »Upamo, da bomo uspešno zajezili tretji val in s pomočjo cepljenja in novega interventnega zakona pognali tiste dejavnosti, ki so najbolj prizadete,« je dejal. »V Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) smo z zaskrbljenostjo spremljali dogajanja glede obvladovanja epidemije in dvigovanje številk ne le doma, tudi po svetu. Ves čas smo bili v stiku z vlado oziroma gospodarskim ministrstvom, da najdemo takšne rešitve, ki ne bi bistveno negativno vplivale na gospodarstvo,« je Gorjup povedal ob robu današnje izjave za medije po seji strateškega sveta za energetski prehod. Po njegovih ocenah ima Slovenija dobro izhodišče. Z dobrimi rešitvami bi lahko pomagali sektorjem, ki so bili najbolj prizadeti, v smeri možnosti financiranja obratnih sredstev in nadaljnjega ohranjanja delovnih mest, je menil Gorjup.



Rezultati za lani so bili pozitivno presenečenje v smislu, da je šlo slovenskemu gospodarstvu bolje od povprečja EU. A šlo je za mešanico med podjetji, ki so imela dobre rezultate, zlasti v izvozni industriji, trgovini, ki je dobila veliki pospešek v digitalizaciji, pri čemer je pohvalno, da se je znala hitro prilagoditi, in med segmentom, vezanim na dogodke in druženja, torej v turizmu in gostinstvu. Zdaj je pomembno, da se pridobi dovoljenje za podaljšanje moratorija na odplačevanje kreditov in da se temu sektorju zagotovi okoli 150 milijonov evrov za ponovno oživitev, je še poudaril predsednik GZS Gorjup.

13.49 Na Madžarskem covid zahteval več kot 20.000 smrtnih žrtev

Na Madžarskem je covid-19 zahteval več kot 20.000 smrtnih žrtev, kažejo podatki madžarskih pristojnih služb. V zadnjem dnevu je umrlo še 189 covidnih bolnikov, z novim koronavirusom pa se je okužilo več kot 7200 ljudi. V slovenski vzhodni sosedi so v zadnjem dnevu potrdili 189 smrti zaradi covida, od začetka epidemije pa 20.161. Doslej so v državi, ki ima nekaj manj kot deset milijonov prebivalcev, potrdili več kot 641.100 okužb, od tega 7263 v zadnjem dnevu, po poročanju tujih tiskovnih agencij kažejo podatki madžarskih zdravstvenih služb. Aktivnih okužb imajo na Madžarskem okoli 221.000. V bolnišnicah se trenutno zdravi 12.291 covidnih bolnikov, od tega jih 1497 potrebuje pomoč pri dihanju.



Bolnišnice so tako že na robu zmogljivosti, svarijo v združenju zdravnikov. Pojasnili so, da se povprečna starost ljudi, ki zbolijo za hudo obliko covida, znižuje. »V nekaterih bolnišnicah ljudi, starih od 65 do 70 let, sploh ne morejo priključiti na naprave za pomoč pri dihanju, saj so oddelki za intenzivno nego popolnoma zasedeni z mlajšimi,« so poudarili. Madžarska je sicer najuspešnejša država v EU po številu cepljenih s prvim odmerkom cepiva proti covidu, kažejo podatki Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC). S prvim odmerkom so v slovenski vzhodni sosedi cepili 21,6 odstotka prebivalcev, z drugim pa 6,6. Prvi odmerek je prejelo več kot 1,92 milijona ljudi, od tega več kot 689.000 tudi že drugega.

13.19 Kitajsko podjetje bo proizvedlo 60 milijonov odmerkov sputnika V

Rusija je sklenila dogovor o proizvodnji več kot 60 milijonov odmerkov svojega cepiva proti covidu-19 sputnik V na Kitajskem. Proizvodnja bo stekla maja, so danes sporočili iz ruskega sklada za neposredne naložbe (RDIF), ki je financiral razvoj cepiva. Gre sicer za kitajsko podjetje Shenzhen Yuanxing Gene-tech, so pojasnili in dodali, da bo proizvedena količina zadostovala za cepljenje 30 milijonov ljudi z obema odmerkoma. Kot je poudaril izvršni direktor RDIF Kiril Dmitrijev, bo to povečanje kapacitet omogočilo proizvodnjo dodatnih količin, saj se povpraševanje po ruskem cepivu globalno povečuje, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Sputnik V je sicer za zdaj registriran v 57 državah s skupnim prebivalstvom več kot 1,5 milijarde ljudi. Zahod Rusiji in Kitajski očita, da svoja cepiva izkoriščata kot orodje za širjenje geopolitičnega vpliva, kar pa ti državi zanikata in Zahodu po drugi strani očitata kopičenje cepiv na račun revnejših držav.

13.02 OZS ob zapiranju dejavnosti spet svari pred porastom dela na črno

V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) ob napovedi o zaostrovanju ukrepov znova opozarjajo, da bo zapiranje storitvenih dejavnosti spodbudilo delo na črno, s tem pa povečalo tveganje za prenos okužb. »Ni nikakršnih dokazov, da bi bili frizerski in kozmetični saloni ter specializirane trgovine vir okužb,« so navedli pri tem.



12.34  Žičničarji upajo, da sezone kljub zaprtju države še ni konec

Kar nekaj smučišč je letošnjo smučarsko sezono že končalo, še odprta morajo naprave v skladu z vladnim odlokom ustaviti 1. aprila. A marsikje imajo še dovolj snega za ugodno smuko in vsaj v visokogorju upajo, da sezone vseeno še ni povsem konec. Nedeljska odločitev vlade, da od 1. do vključno 11. aprila prepove obratovanje žičniških naprav in njim pripadajočih smučarskih prog, predsednice Združenja slovenskih žičničarjev Manuele Božič Badalič ni presenetila. »Glede na napovedi o zaprtju države je bila pričakovana,«  je povedala za STA. Koliko smučišč je za letos že končalo smučarsko sezono, Božič Badaličeva ne ve. A glede na snežne razmere bi bila lahko tudi še aprila odprta vsaj tri, to so Kanin, Vogel in Krvavec. Predvsem na Kaninu, kjer imajo ta čas 4,5 metra snega, za prihajajoči konec tedna pa jim vremenoslovci napovedujejo novo snežno pošiljko, bi lahko obratovali še globoko v mesec maj. »Letošnja sezona je za žičničarje katastrofalna,« je ocenila Božič Badaličeva. Skozi sezono so se z odloki smučišča odpirala in ponovno zapirala, ljudi pa so od smučanja odvrnila tudi obvezna testiranja na novi koronavirus. 

12.13 Na Nizozemskem več cerkev kljubuje zaprtju, verniki nasilno nad novinarje

Del vernikov na Nizozemskem kljubuje strogim ukrepom za zajezitev pandemije covida-19, ki so jih uvedle tamkajšnje pristojne službe. V več cerkvah so tako v nedeljo maše potekale kot običajno, novinarje, ki so o tem poročali, pa so verniki ponekod napadli. Na Nizozemskem oblast nima pristojnosti, da bi omejila zbiranja verskim skupnostim. Policija je aretirala 43-letnega moškega, ki je udaril in brcnil novinarja pred protestantsko cerkvijo, ki se je v nedeljo kljub strogemu zaprtju odločila odpreti vrata vsej svoji kongregaciji. Incident se je zgodil v manjšem kraju Krimpen aan den Ijssel blizu Rotterdama. Napadeni novinar je kasneje na spletu objavil tudi videoposnetek dogodka, poroča nemški Deutsche Welle.



Kot dodaja, pa to ni bil osamljen dogodek. Novinarje naj bi namreč napadli tudi verniki, ki so se v nedeljo zbrali na maši v sionistični cerkvi v kraju Urk severovzhodno od Amsterdama in pri tem ignorirali vse protikoronske ukrepe. Več predstavnikov vlade in poslancev iz različnih strank, vključno s premierom Markom Ruttejem, se je na poročila o nasilju in očitnem ignoriranju zajezitvenih ukrepov nekaterih verskih skupnosti odzvalo z jezo. A kot pojasnjuje DW, nizozemska ustava vladi prepoveduje prepoved zbiranja za verske skupnosti. Večina cerkva se je kljub temu odločila za sledenje vladnim ukrepom in je število ljudi na bogoslužjih omejila na največ 30. Nizozemski novinarji so bili sicer žrtve nasilja že tudi v začetku leta, ko so poročali o nasilnih protestih proti uvedbi policijske ure v državi.

11.29 Poročilo: Koronavirus se je na človeka najverjetneje prenesel prek živali gostiteljice

Verjetno do zelo verjetno je, da se je novi koronavirus na človeka prenesel z netopirja prek druge živali gostiteljice, so ugotovili mednarodni strokovnjaki pod okriljem Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) in njihovi kitajski kolegi. Strokovnjaki verjamejo, da virus sars-cov-2, ki povzroča koronavirusno bolezen 19, izvira iz netopirjev. Ena od hipotez, ki so jih proučevali, je, da je virus preskočil neposredno z netopirjev na ljudi. Ta teorija je »možna do verjetna«, piše v končnem poročilu, ki ga je pridobila francoska tiskovna agencija AFP. Verjetnejša hipoteza je po njihovem mnenju, da je virus najprej preskočil na drugo žival, ki je nato okužila ljudi. »Čeprav so bili najtesneje povezani virusi najdeni v netopirjih, je evolucijska razdalja med temi virusi v netopirjih in virusom sars-cov-2 ocenjena na več desetletij, kar kaže na manjkajočo povezavo,« so pojasnili.



»Scenarij, ki vključuje prenos prek vmesnega gostitelja, je verjeten do zelo verjeten,« so zapisali v poročilu, ki še ni bilo uradno objavljeno. Niso sicer ugotovili, prek katere živali je virus preskočil na človeka. Po njihovih besedah je možen tudi prenos prek zamrznjene hrane, saj se zdi, da lahko virus preživi na temperaturah pod lediščem. Strokovnjaki so pozvali k nadaljnjim raziskavam na podlagi teh treh teorij. Pri tem je treba obravnavati širše območje in več držav, so poudarili.



Proučevali so sicer tudi možnost, da bi novi koronavirus ušel iz laboratorija, kar je trdil nekdanji ameriški predsednik Donald Trump. Pojasnili so, da pred decembrom 2019 v laboratorijih ni bilo virusa, ki bi spominjal na sars-cov-2. Izpostavili so tudi visoke varnostne standarde v laboratorijih v kitajskem Wuhanu. »Laboratorijski izvor virusa je zelo malo verjeten,« so poudarili.
Strokovnjaki WHO so se na Kitajskem, kjer so skupaj s kitajskimi kolegi preiskovali izvor virusa, mudili v drugi polovici januarja in v začetku februarja. Obisk je bil sicer diplomatsko zelo zapleten in so ga že pred samim začetkom spremljali pomisleki o prikrivanju in olepševanju dejstev s strani kitajskih oblasti. Dvom o njegovi relevantnosti je vzbudilo že samo dejstvo, da je sledil več kot leto dni po izbruhu virusa, za kar naj bi bilo krivo zavlačevanje kitajske strani.

10.43 Mehika število smrti zaradi covida-19 zvišala za 60 odstotkov

Mehiške pristojne službe so objavile revidirane podatke o številu smrti zaradi covida-19, ki kažejo, da je bilo teh doslej več kot 321.000 oziroma kar 60 odstotkov več, kot so poročali doslej. Novi podatki Mehiko uvrščajo na drugo mesto po številu smrtnih žrtev pandemije na svetu, takoj za ZDA, kjer so jih našteli okoli 549.000, poroča britanski BBC. Na tretjem mestu je zdaj Brazilija z uradno potrjenimi 310.000 smrtnimi primeri. Kot izhaja iz revidiranega poročila mehiškega ministrstva za zdravje, so do konca šestega tedna letošnjega leta potrdili 294.287 smrti, povezanih s covidom-19, in ne le 182.301, kot so navajali pred tem. Od sredine februarja je nato umrlo še več kot 26.770 covidnih bolnikov, kar je število umrlih dvignilo nad 321.000.

Zračni posnetek pokopališča, ki je namenjeno izključno za umrle za covidom-19 v dolini Chalco v Mehiki. FOTO: Alfredo Estrella/AFP
Zračni posnetek pokopališča, ki je namenjeno izključno za umrle za covidom-19 v dolini Chalco v Mehiki. FOTO: Alfredo Estrella/AFP


Strokovnjaki sicer že dolgo opozarjajo, da je število smrti zaradi pandemije v Mehiki občutno višje od uradnih podatkov – predvsem zaradi pomanjkljivega testiranja, pa tudi zato, ker zaradi velikega pomanjkanja bolnišničnih postelj v številnih zveznih državah veliko bolnikov preprosto ostane doma in tam umrejo. Novi podatki sledijo reviziji podatkov o tako imenovani presežni umrljivosti in mrliških listih, pojasnjuje BBC. Mehiški predsednik Andres Manuel Lopez Obrador, ki je sam prebolel covid-19, je tarča številnih kritik zaradi spopadanja oblasti z zdravstveno krizo. Opozicija mu očita, da je podcenjeval resnost pandemije, in mu pripisuje krivdo za zamude pri cepljenju prebivalstva proti covidu-19. Doslej so razdelili okoli 6,1 milijona odmerkov cepiv.

9.36 V Združenem kraljestvu s prvim odmerkom cepili več kot 30 milijonov ljudi

V Veliki Britaniji je prvi odmerek cepiva proti covidu-19 do nedelje prejelo več kot 30 milijonov ljudi, kar je 57 odstotkov odrasle populacije, je sporočilo britansko ministrstvo za zdravje. ​V tem obdobju je bilo 3,5 milijona Britancev oziroma šest odstotkov odrasle populacije cepljenih tudi z drugim odmerkom cepiva. Britanska vlada si je postavila cilj, da do 15. aprila s prvim odmerkom cepijo vse starejše od 50 let ter ogrožene skupine. Minister za zdravje Matt Hanckock je izrazil zadovoljstvo z doseženim. Ob uspešnem cepljenju Anglija danes vstopa v drugo fazo sproščanja epidemioloških ukrepov, kljub temu pa vlada v Londonu še naprej poziva k previdnosti. Po tem, ko so se šole v Angliji ponovno odprle 8. marca, je ob nadaljnjem sproščanju ukrepov znova dovoljeno druženje do šestih ljudi ali dveh gospodinjstev na prostem. Mediji so današnji dan na Otoku že označili za »veseli ponedeljek«. Ponovno so tudi dovoljeni nekateri športi na prostem, kot so tenis, golf, košarka. Vlada načrtuje, da se bo tretja faza ponovnega odpiranja v Angliji začela 12. aprila. Takrat naj bi v Angliji odprli terase gostinskih lokalov ter nekatere storitve, med drugim frizerje.

9.14 V nedeljo 287 na novo okuženih s koronavirusom

Po podatkih sledilnika za covid-19 so v nedeljo v Sloveniji opravili 1774 PCR-testov in 4619 hitrih antigenskih testov ter potrdili 287 novih okužb. Delež pozitivnih na PCR-testih je bil 16,2-odstoten. Skupno število aktivnih primerov znaša 12.424. 



Umrlo je šest bolnikov je po tviterju sporočila vlada. V bolnišnicah se je zdravilo 526 oseb, intenzivno nego pa je potrebovalo 112 bolnikov. Iz bolnišnic so odpustili 16 oseb. 7-dnevno povprečje okuženih je v nedeljo znašalo 943.



8.28 Merklova dežele pozvala k spoštovanju strožjih omejitev

Nemška kanclerka Angela Merkel je zvezne dežele v nedeljo ostro pozvala h krepitvi ukrepov za zajezitev tretjega vala epidemije novega koronavirusa. Obenem je nakazala možnost, da ukrepe, potrebne za ustavitev sedanje eksponentne rasti novih okužb, sprejmejo na zvezni ravni. Zelo koristen ukrep se ji med drugim zdi uvedba policijske ure. Kanclerka je v pogovoru za televizijo ARD jasno zavrnila vse načrtovane omilitve protikoronskih ukrepov in namesto tega močno pritisnila na zvezne dežele, da pritisnejo na nujno zavoro in uvedejo še strožje omejitve. Nakazala je, da bi lahko vajeti prevzele tudi zvezne oblasti, če se deželne ne bodo ustrezno odzvale. »Zdaj moramo s skrajno resnostjo uresničiti dogovorjene ukrepe. In nekatere zvezne dežele to počnejo, druge pa še ne,« je ugotovila. Če se to tudi tam ne bo zgodilo »v nekem doglednem času«, bomo morali premisliti, kako bi se to lahko uredilo na zvezni ravni, je nadaljevala. 



7.44 Veljajo nove omejitve pri prehajanju meje

Od danes je prepovedano potovati v države, ki so na rdečem seznamu, to so med drugim sosednje države ter države Zahodnega Balkana. Ob vračanju v Slovenijo je v izogib karanteni potreben negativen izvid PCR-testa. V skladu z odlokom o omejitvi prehajanja državne meje, ki bo veljal do vključno 12. aprila, so prepovedana potovanja v države ali administrativne enote na rdečem seznamu, razen za prebolevnike in cepljene osebe ter posebne izjeme, kot so tranzitni potniki, tovorni promet ter potovanja iz nujnih razlogov.

Zaostrujejo se tudi pogoji za vstop v državo brez napotitve v karanteno, in sicer je to mogoče le ob predložitvi negativnega molekularnega (PCR) testa na novi koronavirus, ki ni starejši od 48 ur in je bil opravljen v državi članici EU ali državi schengenskega območja. Vstop v državo brez karantene je mogoč tudi ob predložitvi potrdila o cepljenju, dokazila o pozitivnem rezultatu PCR-testa, ki je starejši od 21 dni, a ne starejši od šestih mesecev, ali potrdila zdravnika, da je oseba prebolela covid-19 in od začetka simptomov ni minilo več kot šest mesecev.



Karantene po novem ni več možno predčasno prekiniti z opravljenim testom na novi koronavirus. Prestop meje zunaj kontrolnih točk ni več dovoljen, razen za dvolastnike med opravljanjem gozdarskih, kmetijskih ali poljedelskih del. Izjeme pri prehajanju meje še vedno veljajo za dnevne delovne migrante, dvolastnike, učence in njihove starše, ki lahko predložijo tudi dokazilo o opravljenem hitrem testu na novi koronavirus, ki ni starejši od sedem dni. Izjeme ni mogoče uveljavljati, če je šola zaprta oziroma se šolanje ne izvaja. Pred zaprtjem države, ko bo pouk potekal na daljavo, pa naj bi šole danes prejele okrožnico z navodili za delo v prvi tretjini aprila.

Preberite še:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije