Vladavina prava v EU

Med sankcijami in kompromisnim predlogom

Varšava priliva olja na ogenj, v evropski komisiji pa upajo, da bodo našli skupni jezik s poljsko vlado.
Fotografija:
Odpri galerijo

Položaj se skoraj vsak dan zaostri, varšavskemu prilivanju olja na ogenj ni videti konca. Nemški kanclerki Angeli Merkel grozi, da bo njeno slovo od položaja spremljal razdor v Evropski uniji.

V evropski komisiji je že de facto blokiran varšavski načrt okrevanja, s katerim bi se na Poljsko steklo 23,9 milijarde nepovratnih sredstev. Predsednica evropske komisije Ursula von der Leyen je naštela tri pogoje za odobritev načrta, ki izhajajo iz rednih bruseljskih reformnih priporočil državam članicam. V primeru Poljske je eno od priporočil vzpostavitev neodvisnega sodstva. Po Nemkinih besedah si želijo v poljskem načrtu jasno zavezo o odpravi disciplinske zbornice za sodnike, reformi ali koncu disciplinskega režima in začetku postopka za vrnitev sodnikov na položaje.

Vsi koraki da so na splošno povezani z odločitvami sodišča EU. »Menim, da je izvedljivo, in upamo, da bomo dosegli dogovor. Toda reformni del je condicio sine qua non,« je povedala Ursula von der Leyen. Merjenje moči med Poljsko in evropsko komisijo poteka še na drugih področjih, denimo o pravicah skupnosti LGBT+. Ker kljub odločitvi sodišča EU Poljska ni ustavila delovanja rudnika Turów ob meji s Češko (v Pragi temu nasprotujejo), bi morala plačevati 500.000 evrov kazni na dan. Temu se je sredi tedna pridružil še milijon dnevne kazni, ker ne izvaja odločitve sodišča EU o disciplinski zbornici.

Poljski očitki o izsiljevanju

Na Poljskem ne oporekajo le sodnim odločitvam, temveč tudi prvenstvu prava EU na takšnih področjih, češ da je organizacija sodstva v nacionalni pristojnosti. V Varšavi očitajo Bruslju izsiljevanje in sporočajo, da ne bodo plačali niti zlota. Kazenska plačila bi morala biti nakazana v proračun EU. Zahtevek za plačilo pošlje evropska komisija državi članici. Če globe ne plača do roka, dobi priložnost za pojasnilo, zakaj tega ni naredila. Če spet ne plača, Bruselj zahtevani znesek trga od plačil, predvidenih za zadevno državo članico, denimo iz strukturnih skladov.

Nastajajo še drugi zapleti. Evropska mreža sodnih svetov je izglasovala izključitev poljskega člana. Poljski sodni svet da ne zagotavlja neodvisnosti sodstva in ga ne brani. Uradna Varšava je poklicala na pogovor belgijskega veleposlanika Luca Jacobsa, saj ni zadovoljna z izjavami belgijskega premiera Alexandra De Crooja. Poljskemu kolegu Mateuszu Morawieckemu je očital požigalniški nastop v Financial Timesu, razglašanje tretje svetovne vojne v povezavi s postopki evropske komisije in igro z ognjem za notranjepolitične cilje.

Evropske institucije na bojni nogi

Posebna fronta zadeva uredbo o pogojevanju izplačil za zaščito finančnih interesov in proračuna, ki velja od 1. januarja, po kateri lahko EU zamrzne izplačila evropskih sredstev državam članicam, v katerih je ogrožena vladavina prava. Da Bruselj ne bo uporabil uredbe do odločitve sodišča EU o tem, je decembra lani politično sklenil vrh EU. V evropski komisiji pravijo, da postopke pripravljajo in da bodo prve države članice dobile pismo v okviru tega procesa. Evropski parlament je kljub temu v petek vložil tožbo proti evropski komisiji, ker da ta ne izpolnjuje svoje dolžnosti.

»Besedam morajo slediti dejanja,« je o drži Ursule von der Leyen sporočil predsednik evropskega parlamenta David Sassoli. V evropski komisiji so odgovorili, da že tako uporabljajo uredbo, spremljajo potencialne primere, pripravljajo pa tudi pisma, ki naj bi jih glede tega poslali nekaj državam članicam.

Preberite še:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije