Ministrica Irena Šinko mora zapustiti vlado, a ne bo šlo zlahka
Seja vlade danes mineva tudi v znamenju napovedanih menjav na čelu okoljskega in kmetijskega resorja. Kmetijska ministrica Irena Šinko, ki naj bi ob okoljskem ministru Urošu Brežanu zapuščala vlado, pravi, da s tem nima težav. Odstopne izjave pa ne namerava podpisati, saj je po njenem mnenju prav, da jo razreši parlament.
Premier Robert Golob je koalicijske partnerje na sestanku pred sejo vlade seznanil, da dva ministra iz kvote stranke Gibanja Svoboda, Uroš Brežan in Irena Šinko, ne uživata več njegove podpore, je po seji vlade povedala predsednica SD Tanja Fajon.
»Zakaj ministra ne uživata več zaupanja predsednika vlade, mora pojasniti sam, mi smo z informacijo seznanjeni,« je dejala Fajon. O tem, kdo bo omenjena ministra nasledil, pa po besedah Fajon ni bilo govora.
Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Irena Šinko je ob prihodu na današnjo sejo vlade dejala, da nima nobenih pričakovanj. »Midva s predsednikom vlade sva se dogovorila, jaz se s tem strinjam in ni nobenih težav,« je pojasnila. Na vprašanje, ali bo podpisala odstopno izjavo, pa je odgovorila, da ne. S predsednikom vlade se o tem še nista pogovarjala in tudi misli, da je prav, da jo razreši parlament.
Pojasnila je, da se sama za ministrico ni silila, prevzela je funkcijo, a »če se nekdo z mano ne strinja, tudi grem«. Pri tem je zanikala, da bi zato imela kakršno koli zamero do premierja, se ji pa zdi pošteno, da jo razreši parlament.
Irena Šinko naj bi se nasproti Goloba znašla tudi pri zakonu o zaščiti živali. Stališče Šinkove o tem se razlikuje od mnenja predstavnikov Gibanja Svoboda, SD in Levice, prav tako pa noveli zakona nasprotuje kmetijska in veterinarska stroka.
Po današnjem pisanju Necenzurirano je Šinkova na ministrstvu za zunanjega svetovalca nedavno najela Boštjana Averja, nekdanjega direktorja Vzajemne, ki je v zadnjih letih sodil v krog SDS. Najela ga je za zunanjega svetovalca, ki bi lahko ocenil 'potencialni vpliv podnebnih sprememb na poslovni model kmetovanja v Sloveniji'. Za svoje delo, ki ne bi smelo trajati več kot dva meseca, tako Necenzurirano, bi lahko prejel dobrih 29.000 evrov.
Zakaj je Golob ne želi imeti v svoji ekipi?
O razlogih, da se bo morala posloviti z ministrskega mesta, Šinkova pravi, da je to vprašanje za predsednika vlade, sama pa ocenjuje, da je »delala pošteno, korektno, strokovno in tako, kot se za ministra spodobi«. Da bo morala oditi z ministrskega mesta, ni pričakovala.
Sicer pa je ministrica danes dejala, da ni razloga, da bi v. d. direktorice uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin odstopila. Uprava po njeni oceni »dela strokovno in profesionalno v okviru sposobnosti in zmožnosti, ki jih ima«.
Kako se odzivajo ostali ministri na spremembe v vladi?
Ostali ministri ob prihodu na sejo vlade napovedane rekonstrukcije večinoma niso želeli komentirati, saj da gre za vprašanje, namenjeno predsedniku vlade. Gre za odločitev premierja in njegove ocene delovanja vlade in njene operativnosti. »Mislim, da je to legitimna pravica vsakega, ki vodi vlado,« je poudaril minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon. Po njegovih besedah gre za odnos med predsednikom in pristojnim ministrom, kjer je ključno, da obstaja zaupanje.
Arčon, sicer tudi podpredsednik Gibanja Svoboda, je pojasnil, da je imel do vseh treh ministrov, katerih menjava se omenja, korekten odnos. Razmere v stranki so po njegovi oceni dobre. »Zagotovo so na določene stvari različni pogledi, kar je prav, ker smo tudi Svoboda. Vsekakor pa smo stabilni in enotni,« je pojasnil. Povedal je tudi, da ga napoved rekonstrukcije vlade niti ni presenetila, »ker je o tem predsednik razmišljal že dlje časa«. Ob tem je zanikal, da bi sam prevzel recimo okoljski resor.
Sanji Ajanović Hovnik zaupajo
Ima pa očitno podporo matične stranke ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik, nad katero se zgrinjajo očitki, povezani z visokimi stroški službene poti v New York in razpisom za nevladne organizacije.
Arčon je poudaril, da Ajanović Hovnikovi zaupa. »Celo upam si trditi, da je bila na nek način izigrana in da so ozadja bistveno druga kot to, da je kaj narobe naredila v zvezi z razpisom,« je dodal. Pri tem je izpostavil, da je bila glavna pogajalka v pogajanjih z javnim sektorjem in da marsikomu ustreza, da se ji kredibilnost na določen način zbija.
Po Arčonovih besedah se je težko zagovarjati, »ko si že vnaprej javno obsojen«. A meni, da bo čas pokazal njeno plat zgodbe in da jo bo danes ministrica tudi predstavila na novinarski konferenci.