Po očetu je podedoval hitrost in norost
Rek, da mu je bilo dirkanje položeno v zibelko, bi v primeru Maxa Emiliana Verstappna težko bolj držal. Dirkala sta tako oče Jos Verstappen kot mama Sophie Kumpen, po kateri ima Max tudi belgijske korenine. Čeprav je odraščal na drugi strani meje, v belgijskem Maaseiku, je tudi po zaslugi močne nizozemske skupnosti in močne(jše)ga očetovega vpliva izbral nizozemsko državljanstvo.
Zame je bil Michael Schumacher le stric Michael. Velik družinski človek.
Max Verstappen
»V Belgiji sem le spal, dneve pa sem preživljal na Nizozemskem s prijatelji. Vzgojili so me kot Nizozemca in tako se počutim,« je ob prihodu v karavano formule 1 pojasnil Verstappen. Rodil se je dobra tri leta po očetovem spektakularnem debiju v svetovnem prvenstvu, ko je kot član Benettona, pri katerem si je garažo delil z Michaelom Schumacherjem, že na prvi dirki v Sao Paulu povzročil eno najhujših nesreč v sezoni.
Jos Verstappen je ob svojem debiju v F1 Martinu Brundlu odprl čelado, ko je poletel prek njegovega mclarna, a je Anglež nesrečo preživel brez hujših posledic:
Kljub temu da se je v karieri le dvakrat prebil na stopničke in ni nikoli zmagal, je Jos »The Boss« (šef, op. p.) postal kar kultna figura med navijači. Sinovo kariero je usmerjal z železno roko. Znana anekdota iz Italije govori o tem, kako ga je pri 15 letih, razočaran nad neuspehom na eni od dirk, pustil sredi avtoceste nekje v okolici Neaplja. »Po desetih minutah se je vrnil in me pobral. Zdaj se lahko temu smejim, a to so bili težki časi,« se je za Sky Sports spominjal novi svetovni prvak.
To je bilo leto, v katerem so očeta prijeli zaradi domnevnega poskusa umora – v nizozemskem Roermondu naj bi z avtomobilom zapeljal v nekdanje dekle, leto prej je bilo vroče v Venlu, kjer se je zapletel v fizični obračun v hotelu, in še bi lahko naštevali prestopke glave družine, ki pa je v zadnjih letih očitno le našel nekaj notranjega miru. Vse do nesreče v Meribelu so bili Verstappnovi redni smučarski partnerji družine Schumacher, med Maxom in slabi dve leti mlajšim Mickom se je spletla vez, ki jo negujeta do današnjih dni, ko skupaj nastopata na elitni ravni svetovnega motošporta. »Zame je bil le stric Michael. Bil je velik družinski človek. Ni pa mi jasno, kako sva se sporazumevala z Mickom, glede na to, da sam nisem govoril nemško,« se z nostalgijo spominja Verstappen.
Užaljeni Mongoli
Zaradi brezkompromisnega sloga vožnje se ga je hitro oprijel vzdevek Mad Max, Pobesneli Max. Z nekaj potezami v aktualni sezoni, denimo v Monzi, ko je z dirkalnikom pristal tako rekoč na glavi Lewisa Hamiltona, si ni naredil usluge, čeprav iz tabora Red Bulla prihajajo mnenja, da so takšni in drugačni vzdevki zrasli na zelniku Mercedesovega »medijskega stroja«, kot se je izrazil šef ekipe z rdečimi krili Christian Horner.
36
milijonov evrov naj bi po pogodbi v letošnji sezoni, skupaj z dodatki, zaslužil Verstappen
18
uvrstitev na zmagovalni oder je dosegel v sezoni 2021
2
dirkača sta osvojila naslov z Red Bullom, pred Verstappnom je to štirikrat uspelo Nemcu Sebastianu Vettlu
A medijski stroj ni bil tisti, ki je Maxu v usta položil grde besede, s katerimi je lani med VN Portugalske dvignil precej prahu. Ko je med petkovim prostim treningom v Portimau trčil z Lanceom Strollom, mu je poleg kletvic po radijski zvezi namenil tudi besedo »Mongol«. Svetovna avtomobilistična zveza je prejela ostro protestno pismo mongolskega veleposlanika pri Združenih narodih Lundega Purevsurena, ki je zaradi rasistično obarvanega besednjaka Nizozemca zahteval kazen, a so vse skupaj hitro pometli pod preprogo. Pri Red Bullu so celo dejali, da besed ne obsojajo, ker so bile izrečene v afektu.
Dirkači smo jezni, a se po petih minutah pogovora in gledanja v oči vse pozabi.
Max Verstappen
»Takoj po tem sem šel k njemu. Takšni smo dirkači, lahko smo jezni drug na drugega, a se po petih minutah pogovora in gledanja v oči vse pozabi. Navzven pa se kdaj vse skupaj preveč napihne. Nikogar nisem hotel užaliti in vem, da ni bilo prav. Nekaj se bom naučil in poskušal biti boljši,« je obljubil Verstappen, čigar srčna izbranka je Kelly Piquet, hči legendarnega brazilskega dirkača Nelsona Piqueta.
Štiriindvajsetletni Max torej nadaljuje družinsko tradicijo (moto)športnih razmerij, a tudi v tem primeru ni šlo brez drame. Manekenka, ki se z dirkanjem sicer ne ukvarja, je bila nekoč v resni zvezi z ruskim dirkačem Danilom Kvjatom, ki mu je Verstappen leta 2016 sredi sezone speljal sedež pri Red Bullu. Zdaj mu je prevzel še Kelly, s katero živi v luksuznem stanovanju v Monaku, ki je na trgu vredno 15 milijonov evrov. Njuna soseda sta Felipe Massa in Daniel Ricciardo, med bolj znanima Verstappnovima »igračkama« pa sta vodni skuter v barvah Red Bulla s številko 33 in zasebno letalo, ki ga je za 14 milijonov evrov odkupil od lastnika Virgina Richarda Bransona.
Spet je odšel, a se nato vrnil
Spektakularni zaključek letošnje sezone je zanimanje za formulo 1 po dolgem času dvignil proti nekdanjim višavam. Srca nove generacije privržencev je karavana začela osvajati tudi s pomočjo Netflixa in dokumentarnega filma Drive to Survive, ki je dirkače spet približal navadnim smrtnikom. Za najboljšo mogočo reklamo pa je seveda poskrbel napet boj za naslov, in čeprav dvobojev Hamiltona in Verstappna še ne moremo primerjati z največjimi rivalstvi, ni dvoma, da zanimanje raste.
»Še pred kakšnim mesecem nisem vedel ene same reči o F1, poznal sem samo Lewisa Hamiltona. Zdaj se že sprašujem, kaj je večje – ljubezen Christiana Hornerja do Maxa Verstappna ali njegovo sovraštvo do Tota Wolffa,« je poleti na twitterju slikovito zapisal zvezdnik ameriške nogometne lige NFL J. J. Watt.
Verstappen je na četrtkovi podelitvi nagrad Svetovne avtomobilistične zveze v Parizu prejel šampionsko trofejov po zmagi na zadnji dirki v Abu Dabiju:
Velika izzivalca sta bila pred zadnjo dirko za VN Abu Dabija na lestvici povsem izenačena. Hamilton je odlično štartal in suvereno ohranjal prvo mesto, ki bi mu prineslo zgodovinski osmi naslov. Kot nekoč pod Vezuvom je Jos Verstappen sina Maxa zapustil. A se je, spet, še pravočasno vrnil. »Med dirko sem odšel, ker nisem več verjel, a sem se vrnil za zadnji krog. Mislim, da je bil Max letos najboljši in si je res zaslužil ta naslov. Boril se je. Vedno se bo boril. Očitno je to v njegovem DNK,« je povedal ponosni oče.
Začel z rekordom v Avstraliji
Rodil se je 30. septembra 1997 v belgijskem Hasseltu, ima tudi dve leti mlajšo sestro Victorio Jane, ki na Nizozemskem ravno tako sodeluje s podjetjem Red Bull. Prve dirkaške korake je naredil pri štirih letih v kartingu, v katerem je pet let pozneje postal belgijski prvak. Čeprav so ga povezovali tudi z Mercedesom, se je leta 2014 priključil sestrski ekipi Red Bulla, Toru Rossu, v vrstah katerega je na VN Avstralije leta 2015 debitiral kot takrat najmlajši dirkač formule 1 vseh časov (17 let in 166 dni). Naslednje leto je že postal član Red Bulla, njegova najboljša uvrstitev v skupnem seštevku je bila do letošnje šampionske sezone tretje mesto.