Pogajanja bodo nadaljevali s Kijevom v plamenih
Ruska vojska zateguje obroč okoli dveh največjih ukrajinskih mest. Drevi so uničili televizijski stolp v Kijevu, v raketnem napadu je umrlo vsaj pet ljudi. Po središču Harkova so izstrelki padali že od jutranjih ur, vodja delegacije EU v Ukrajini Matti Maasikas pa je zvečer sporočil, da je bil med napadi kot »kolateralna diplomatska škoda« uničen tudi slovenski konzulat.
Zvečer so se v ukrajinski prestolnici, proti kateri se je že od jutra valila več deset kilometrov dolga kolona ruske vojske, zatemnili televizijski zasloni. Večina prebivalcev prestolnice je dobro vedela, kaj je razlog temu. Med njimi je bilo veliko takšnih, ki so z lastnimi očmi videli, kako so v visoki televizijski stolp nad mestom prileteli izstrelki, ogenj in dim, ki sta se vila iz uničenih oddajnikov, pa sta bila opazna daleč naokoli. Ruska vojska je prebivalstvo že prej opozorila, naj se umakne iz bližine vojaških in infrastrukturnih objektov, ki bodo tarča njihovih napadov.
Zvečer so se v ukrajinski prestolnici zatemnili televizijski zasloni.
Danes so Donbas zapustili še zadnji mednarodni opazovalci.
Ruski novinarji imajo težave tudi doma, grozi jim do 15 let zapora.
Medtem ko se je proti Kijevu vila ruska vojaška kolona, so se v socialnih medijih pojavili posnetki strnjene vrste mednarodnih sil, ki se je v belih terenskih avtomobilih s plapolajočimi zastavicami Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi prebijala proti Rusiji. Včeraj so namreč Donbas, ki ga v zadnjih dnevih »osvobajajo« proruski uporniki, zapustili še zadnji mednarodni opazovalci, ki so zvečer prispeli v Rostov na Donu. Pred tem jih je namestnik poveljnika ljudske milice Doneške ljudske republike (DLR) Eduard Basurin v pogovoru za rusko državno televizijo obtožil, da so ukrajinski vojski predali načrte položajev uporniških sil.
Uporniki so vsak dan bližje temu, da preženejo ukrajinsko vojsko s celotnega upravnega ozemlja donbaške in luganske regije, v okviru katerih je Moskva 21. februarja priznala neodvisnost obeh samooklicanih ljudskih republik. Že zjutraj so sklenili obroč okoli mesta Mariupolj, iz katerega so popoldne odprli humanitarna koridorja za umik civilistov iz mesta, zvečer pa se je Basurin pohvalil, da so onesposobili štab skupine ukrajinske vojske Sever. Po njegovih besedah je bila večina visokih častnikov ubita, hkrati pa naj bi v Mariuopolju težko ranili tudi poveljnika skupine »Vzhod«, nekega drugega visokega ukrajinskega častnika pa ubili.
Uporniki so vsak dan bliže temu, da preženejo ukrajinsko vojsko s celotnega upravnega ozemlja donbaške in luganske regije.
Diplomacija pod puškino cevjo
Danes naj bi se spet sestali ruski in ukrajinski pogajalci. Ti so bili precej skrivnostni po prvih pogajanjih, ki so trajala več kot pet ur. Udeleženci so bili optimistični že zato, ker je do njih sploh prišlo in ker so se na njih uspeli dogovoriti, da se bodo nadaljevala. V Moskvi so se včeraj jezno odzvali na izjave iz Washingtona, da bodo morali Kijevu pomagati v pogojih tovrstne »diplomacije pod puškino cevjo«. Predsednik dumskega odbora za mednarodne odnose Leonid Slucki, ki je član ruskega pogajalskega moštva, je ZDA obtožil, da se poskušajo znova vmešati v odnose med Rusijo in Ukrajino, in tokrat v samo »najbolj rahlo in občutljivo tkanje pogajalskega procesa«.
»Pod puškino cevjo je nastajala tako imenovana demokracija po ameriških standardih, med drugim na Kijevskem majdanu leta 2014… Zdaj bi bil najboljši prispevek Washingtona za mirno rešitev ta, da bi z ukrajinskega ozemlja odpeljal pošiljke smrtonosnega orožja in svoje vojaške inštruktorje. Sedanje žrtve in smrt ljudi je na vesti teh, ki so vsa ta leta zagotavljali vladanje Ukrajini od zunaj,« je izjavil ruski politik.
Vojna proti prinašalcem lažnih sporočil
Eden od kazenskih ukrepov Zahoda proti Rusiji je bila tudi omejitev svobode njenega govora. A proti ruskim medijem se ne borijo le na Zahodu, novinarji imajo težave tudi doma, kjer so jim že pred dnevi »posebno vojaško operacijo« prepovedali imenovati »vojna« ali »napad«. Sinoči je generalno tožilstvo zahtevalo omejitev dostopa do liberalnega radia Eho Moskve in opozicijske televizijske postaje TV Djožd (Dež). V utemeljitvi svoje odločitve so zapisali, da sta medija »namerno in sistematsko širila« informacije s »pozivi k ekstremistični dejavnosti in nasilju« ter objavljala »očitno lažna pričevanja o delovanju ruskih vojakov v okviru poteka posebne operacije za zaščito DLR in LLR«.
Tožilstvo je medija pozvalo, naj odstranita vse oddaje, ki so v nasprotju z zakonodajo, sicer jima lahko grozi tudi popoln izklop. V dumi bodo še ta teden obravnavali predlog zakona o kazenski odgovornosti za objavljanje neresnic o delovanju ruskih oboroženih sil. Kakor je pred dnevi pojasnil Vasilij Piskarev, ki v spodnjem domu vodi odbor za varnost in boj s korupcijo, bo najvišja predlagana kazen za tovrstne zločine 15 let zapora. Po besedah govornice ruskega zunanjega ministrstva Marije Zaharove so glavni tvorci in raznašalci lažnih novic o početju ruske vojske posebne službe članic Nata.