Fideszovo slovo

Politični zakon Fidesza in EPP je razpadel

Po dolgem taktiziranju so se v evropski krščanski demokraciji rešili bremena, ki ga je s svojim ravnanjem ustvarjal Viktor Orbán.
Fotografija: Madžarski premier Viktor Orbán in nemška kanclerka Angela Merkel – nekoč strankarska zaveznika, zdaj na različnih bregovih.
FOTO:Susana Ver/Reuters
Odpri galerijo
Madžarski premier Viktor Orbán in nemška kanclerka Angela Merkel – nekoč strankarska zaveznika, zdaj na različnih bregovih. FOTO:Susana Ver/Reuters

Ko je kocka padla, je bilo nenadoma videti, kot da so v evropski ljudski stranki (EPP) predolgo taktizirali in da bi morali odločitev sprejeti že zdavnaj. Madžarski premier Viktor Orbán je namreč dolgo deloval v nasprotju s temeljnimi načeli krščanskodemokratske politične družine.

V EPP so kljub številnim kritikam dolgo odlašali. Tudi v Berlinu so očitno mislili, da bo politika popuščanja (ang. appeasement) zalegla in da bo črna ovca pod boljšim nadzorom, če ostane v družini. A strategija se ni obnesla. Stvari so šle predaleč. Srednjeevropska univerza je morala zapustiti Budimpešto. Orbánov obračun z mediji se je nadaljeval. Sodbe sodišča EU, denimo o nevladnih organizacijah ali azilu, so bile jasne. V družini, ki je najbolj politično oblikovala povojni razvoj evropskega povezovanja, za takšno stranko ni bilo več prostora.



Na strani Fidesza le peščica poslancev


Fidesz je zapustil skupino v evropskem parlamentu, ko je bilo jasno, da bitko izgublja in bi bil po sprejetju novih pravil v poslovniku skupine suspendiran. Z izstopom se je Orbán lahko izognil večjemu ponižanju. Na stran Fidesza se je pri glasovanju o poslovniku postavila le peščica poslancev. Med njimi je bilo šest Avstrijcev (od skupaj sedmih iz njihove ljudske stranke je bil za le izkušeni Othmar Karas), trije Slovenci in nekaj posameznikov. Skupaj s trinajstimi Madžari se jih je na koncu nabralo 28 od skupaj 180 oddanih glasov. Sporočilo glavnega toka EPP je bilo nedvoumno.    



»Medtem ko je na sto tisoče Evropejcev v bolnišnicah in naši zdravniki rešujejo življenja, je največje razočaranje, da je skupina EPP paralizirana z notranjimi administrativnimi zadevami ter poskuša utišati in onemogočiti naše demokratično izvoljene evropske poslance,« je v pismu vodji skupin Manfredu Webru iz Budimpešte sporočil Orbán. Povedno je bilo, da pisma ni napisal kot šef stranke, temveč kot premier, na listu z uradno glavo. Amandmaje k pravilniku je videl kot sovražne do Fidesza in njegovih volivcev, saj da bi njihove poslance omejili pri delu v evropskem parlamentu.



Kaj drugega bodo še naredili v EPP, še ni znano. Tudi v sami stranki EPP – izstopili so le iz njene veje v evropskem parlamentu – imajo že dve leti suspendirano članstvo. O pravi izključitvi bodo v EPP odločali, ko bo pandemični položaj dopuščal zasedanje njene politične skupščine. Da ima predsednik EPP Donald Tusk že dolgo negativen donos do politike Orbána, je znano. Fideszovi poslanci bi se v evropskem parlamentu lahko pridružili skupini konservativcev in reformistov (ECR), v kateri so njihovi kolegi iz poljske vladajoče stranke Pravo in pravičnost (PiS).


EPP še vedno v prednosti pred socialisti


Alternativa je desničarsko-nacionalistična skupina Identiteta in demokracija (ID), v kateri so Nacionalni zbor Marine Le Pen, italijanska Liga, Alternativa za Nemčijo. Stranke s povezanostjo v politične skupine dobijo funkcije v parlamentarnih telesih in druge položaje. Kljub izgubi ducata poslancev bo EPP v razmerju sil v evropskem parlamentu, v katerem je 705 sedežev, še vedno imela veliko prednost pred socialisti (175 proti 147). Kljub temu se je z rešitvijo tega vprašanja, EPP rešil velikega bremena.



Vodja poslancev EPP Weber je po razpletu pojasnjeval novinarjem, da se je Fidesz znotraj skupine izoliral z nasprotovanjem režimu pogojevanja izplačil iz proračuna EU z vladavino prava, o katerem so konec leta v EU potekale napete razprave. Weber je v zadnjih letih deloval kot graditelj mostov, ki povezuje Evropo. A razprava o pravni državi je očitno pokazala, da je breg, na katerem stoji Orbán, že predaleč. Tako Madžar v Webrovih očeh ni več na isti podlagi kot ustanovni očetje, kot prvi nemški povojni kancler Konrad Adenauer. To za Webra sicer ni bil srečen dan.

A stvari v evropski politiki so vsaj v eni točki postale jasnejše.

Preberite še:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije