Spremljamo dogajanje
Posvetovalna skupina za cepljenje z AstraZeneco vseh starejših od 18 let
V članku povzemamo relevantne informacije o obvladovanju epidemije covida-19.
Odpri galerijo
KLJUČNI POUDARKI:
- Konec nočne omejitve gibanja, sprošča se vrsta ukrepov.
- Ponovno se za vse otroke odpirajo vrtci, v šole vsi osnovnošolci, dijaki po modelu C.
- V nedeljo v Sloveniji 287 novih okužb s koronavirusom, umrlo je sedem bolnikov.
- Podjetje Johnson & Johnson je danes začelo po državah Evropske unije dostavljati svoje cepivo proti covidu-19.
- Gospodarstvo opozarja na breme kratkotrajnih zapiranj dejavnosti.
- AVP ob ukinitvi nočne prepovedi gibanja voznike opominja, naj po pitju alkohola ne sedejo za volan.
21.45 Predstavniki vlade in reprezentativnih sindikatov javnega sektorja so se danes znova sestali za pogajalsko mizo
Za pogajalsko mizo sta se danes znova sestali vladna pogajalska skupina in reprezentativni sindikati javnega sektorja. Med drugim so razpravljali o odpravi preostalih varčevalnih ukrepov na področju povračila stroškov in drugih prejemkov iz delovnega razmerja javnih uslužbencev, so po seji sporočili iz ministrstva za javno upravo. Kot so v sporočilu za javnost, objavljenem na spletu, zapisali na ministrstvu, sta vladna in sindikalna stran »v konstruktivnem dialogu izmenjali svoje proti-predloge glede odprave preostalih varčevalnih ukrepov na področju povračila stroškov in drugih prejemkov iz delovnega razmerja javnih uslužbencev«.
20.35 Posvetovalna skupina za cepljenje z AstraZeneco vseh starejših od 18 let
Posvetovalna skupina za cepljenje je ocenila, da je cepljenje s cepivom AstraZenece primerno za vse osebe, starejše od 18 let, brez omejitev, je za POP TV in RTV Slovenija potrdil član posvetovalne skupine za cepljenje pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) Alojz Ihan. Enako je za STA potrdila vodja skupine Bojana Beović. Po navedbah vodje posvetovalne skupine za cepljenje Beovićeve se bo tako s cepivom AstraZenece cepilo vse starejše od 18 let, »po siceršnjih prioritetah«.
Ihan je za televiziji spomnil, da je Evropska agencija za zdravila pregledala dokumentacijo in da ni našla razloga, da bi zamejevali cepljenje s cepivom AstraZenece na določeno populacijo.
20.00 V Rimu gostinci na protestih zahtevajo pravico do dela
Na stotine ljudi iz vse Italije se je danes zbralo na trgu San Silvestro v središču Rima na protestu lastnikov lokalov, restavracij in telovadnic, ki morajo biti zaradi protikoronskih ukrepov zaprti. Zbrali so se v okviru neformalne pobude #ioapro (jaz odpiram) in zahtevali, da jim dovolijo delati. Protestniki, med katerimi so nekateri nosili lisice na rokah, so na protestu, ki ga oblasti niso dovolile, želeli iti do parlamenta, a jim je to preprečila policija, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa. Med protestniki in policisti je prišlo tudi do napetosti, saj so nekateri protestniki obmetavali policijo s petardami in drugimi predmeti. Vsaj dva policista sta bila ranjena, pridržali so tudi nekaj protestnikov, poroča slovenski portal italijanske radiotelevizije Rai. Protestnikom so se pridružili tudi privrženci skrajno desničarskega gibanja CasaPound, tako kot že na protestu v Rimu minuli teden, ki ga je zaznamovalo nasilje.
Gostinci so se pritoževali nad velikimi finančnimi izgubami, saj so številne restavracije in lokali zaprti že mesece. Podporne ukrepe so zavrnili kot neustrezne, poroča avstrijska tiskovna agencija APA. Vlada ta mesec ob tem še ne pričakuje, da bi lokalom in restavracijam dovolili strežbo za mizami, ker želi zajeziti širjenje novega koronaviusa.
17.14 München ne more zagotoviti prisotnosti navijačev za Euro
Nemško mesto München v tem trenutku zaradi zdravstvenih razmer na Bavarskem ne more zagotoviti, da bo lahko na evropskem nogometnem prvenstvu med 11. junijem in 11. julijem stadion Allianz Arena sprejel določeno število navijačev, poroča nemška tiskovna agencija DPA. To je danes v izjavi za javnost sporočil župan Münchna Dieter Reiter.
17.12 Trenutno stanje jubilejnega 40. Maratona treh src ne dopušča
Trenutno stanje ne dopušča jubilejnega 40. Maratona treh src, so danes sporočili organizatorji te tradicionalne tekaške prireditve. Zato se bo tako kot lani maraton preselil na splet. Letošnji 2. virtualni Maraton treh src bo trajal do sobote, 15. maja. Odmerjen je na 40.075 km in organizatorji potrebujejo čim več sodelujočih, da dosežejo zastavljeni cilj.
Letošnji udeleženci ne bodo hkrati stopili na maratonsko progo. Nanjo se bodo lahko od danes naprej pognali vsak dan, vsak zase in v obdobju petih tednov prispevali svoje kilometre k skupnemu cilju, torej skupni dolžini obsega Zemljinega ekvatorja, s čimer bodo simbolično zaobjeli cel svet.
16.47 Obeta se posebna pomoč gostinstvu in turizmu
Na gospodarskem ministrstvu pripravljajo ukrepe za pomoč panogi gostinstva in turizma, ki zaradi omejitvenih ukrepov že več mesecev ne more poslovati. Državni sekretar Simon Zajc izpostavlja enkratno pomoč za zagon poslovanja in subvencioniranje regresa, sicer pa bi lahko vlada po njegovih besedah o odprtju teras in vrtov odločala ta teden.
16.12 Skupina članic EU, tudi Slovenija, s pozivom k uvedbi covidnega potrdila do junija
Skupina 13 članic EU, med katerimi naj bi bila tudi Slovenija, namerava osrednjim institucijam EU posredovati pismo s sedmimi prioritetami pri pripravi covidnega potrdila, ki naj bi olajšalo potovanje v pandemiji. Te vključujejo tudi poziv k čimprejšnji uvedbi potrdila, po možnosti do junija letos. Pismo naj bi ministri članic, pristojni za turizem, po neuradnih informacijah v torek popoldne posredovali Evropski komisiji, Evropskemu parlamentu in portugalskemu predsedstvu. Pobudnica je Avstrija, pridružilo naj bi se ji dvanajst držav: poleg Slovenije še Grčija, Bolgarija, Ciper, Danska, Francija, Hrvaška, Nemčija, Italija, Malta, Portugalska in Španija. Avstrijska tiskovna agencija APA je danes poročala, da se je omenjena trinajsterica o tem pogovarjala konec marca na pobudo avstrijske ministrice za turizem Elisabeth Köstinger, dva tedna pozneje pa naj bi se torej dogovorile o skupnem pismu s pozivom, naj bo potrdilo nared do junija.
15.52 AVP ob ukinitvi nočne prepovedi gibanja voznike opominja, naj po pitju alkohola ne sedejo za volan
Z današnjim dnem je odpravljena prepoved gibanja ponoči. Statistika kaže, da se polovica prometnih nesreč, v katerih so povzročitelji pod vplivom alkohola, zgodi v nočnem času, zato na Agenciji za varnost prometa (AVP) voznike opominjajo, naj po pitju alkohola ne sedejo za volan. Agencija za varnost prometa izpostavlja statistične podatke, da se je leta 2019 v nočnem času zgodilo 829 prometnih nesreč, kjer je bil povzročitelj pod vplivom alkohola. To je bilo 53 odstotkov vseh prometnih nesreč, ki so jih v letu 2019 povzročili alkoholizirani povzročitelji. Lani, ko je več tednov veljala omejitev gibanja ponoči, se je v nočnem času zgodilo 605 prometnih nesreč, kjer je bil povzročitelj pod vplivom alkohola, kar je predstavljalo 44 odstotkov vseh prometnih nesreč, ki so jih v letu 2020 povzročili povzročitelji pod vplivom alkohola.
15.23 Upravne enote bodo delovale enako kot pred aprilskim zaprtjem
Od jutri dalje bodo ob upoštevanju ukrepov upravne enote delovale enako kot pred 1. aprilom 2021, so sporočili z ministrstva za javno upravo. Načelniki kot predstojniki organov morajo pri organizaciji upoštevati vrsto in naravo nalog organa, zato omejitev na 20 odstotkov zaposlenih uslužbencev za UE ni potrebna, so navedli v sporočilu za javnost. Enote bodo zagotovile in prilagodile število zaposlenih glede na potrebe delovnega procesa ter potrebe strank. Zaradi preprečevanja širjenja virusa se sicer do preklica med drugim izvajajo naslednji ukrepi: stranke, ki si želijo urediti upravne zadeve, se morajo praviloma predhodno naročiti bodisi po telefonu ali elektronsko, s posredovanjem naročila na e-naslov upravne enote, bodisi s posredovanjem naročila v obliki klasične pošte, kar še zlasti velja za velike upravne enote oziroma UE Ljubljana. Nenaročene stranke se sprejema zgolj v primeru urejanja nujnih zadev, katerih ureditev ni mogoče odložiti na kasnejši čas.
15.06 Gospodarstvo opozarja na breme kratkotrajnih zapiranj dejavnosti
Tudi kratkotrajno zapiranje dejavnosti prinaša številne nevšečnosti tako strankam kot podjetjem, opozarjajo v gospodarstvu, potem ko se je izteklo 12-dnevno obdobje obsežnejšega zaprtja države. Velike so administrativne obremenitve, odloki pa se spreminjajo hitreje, kot uspe gospodarstvo dobiti pojasnila o nejasnostih, so navedli. »Lastno osebno vozilo v času epidemije prispeva k omejevanju nepotrebnih stikov in tako prispeva tudi k preprečevanju širjenja covida-19. Brez osebnega vozila je posameznik prisiljen v skupinske prevoze, ki tveganje za prenos okužb povečujejo,« je pri tem poudaril predsednik sekcije Zoran Sodnik. Zapiranje dejavnosti prinaša nevšečnosti, če stranke vozil ne morejo prevzeti, čeprav so zanje že pred časom plačale kupnino. »Vozila so večja naložba posameznikov, ki ni primerljiva z nakupi vsakodnevnih dobrin,« je opozoril Sodnik.
14.42 Danska bo danes cepila rekordnih 100.000 ljudi
Na Danskem načrtujejo, da bo danes proti novemu koronavirusu cepljenih največ prebivalcev v enem dnevu doslej. Cilj je po vsej državi, ki ima skoraj 5,8 milijona prebivalcev, v enem dnevu cepiti 100.000 ljudi, poroča nemška tiskovna agencija DPA. Današnji dan je bil na Danskem organiziran, da preverijo, ali cepilni centri v petih različnih delih države in računalniški sistemi, ki so ključni za uspešno cepljenje v večjem obsegu, delujejo. Cepljenje v večjem obsegu Danska načrtuje v prihodnje, ko bo na voljo več odmerkov cepiva proti koronavirusu. V današnjem poskusu sodeluje 68 cepilnih centrov po državi.
14.41 V prejšnjem tednu več hospitalizacij bolnikov s covidom-19
V prejšnjem tednu so potrdili več kot 6300 primerov okužb z novim koronavirusom, naraščalo je število sprejemov covidnih bolnikov v bolnišnice. Število covidnih bolnikov, ki se zdravijo v bolnišnicah, se je v enem tednu povečalo za več kot 60. Umrlo je 44 covidnih bolnikov, doslej skupaj 4412.
14.30 V Grčiji po petih mesecih odprli višje srednje šole
V Grčiji so se z današnjim dnem v šolske klopi vrnili dijaki zadnjih treh letnikov srednjih šol, potem ko so se na daljavo šolali kar pet mesecev. Pouk v živo bo sicer spremljalo več ukrepov, namenjenih zajezitvi širjenja novega koronavirusa, med drugim samotestiranje tako za dijake kot za učitelje. Za 14. maj Grčija medtem napoveduje odprtje turizma.
14.13 Johnson & Johnson v EU začel dostavljati cepivo proti covidu-19
Podjetje Johnson & Johnson je danes začelo po državah Evropske unije dostavljati svoje cepivo proti covidu-19, sta danes potrdila evropska komisija in podjetje. Do konca junija EU pričakuje do skupno 55 milijonov odmerkov tega cepiva. Današnji začetek dostave cepiva proti covidu-19 podjetja Johnson & Johnson je na twitterju kot dobro novico pozdravila evropska komisarka za zdravje Stella Kiriakides. »To bo pomagalo pospešiti dostop do cepljenja za državljane in zagotoviti, da dosežemo cilj cepljenja 70 odstotkov odraslih prebivalcev do poletja,« je dodala. Današnje dostave naj bi bile prvi korak do »izpolnitve obvez podjetja o dobavi 200 milijonov odmerkov EU pa tudi Norveški in Islandiji v letu 2021,« povzema nemška tiskovna agencija DPA.
Evropska agencija za zdravila (Ema) je cepivo družbe Janssen Pharmaceutica, ki je del ameriške skupine Johnson & Johnson, odobrila sredi marca. Pred tem so v EU že odobrili uporabo cepiv Pfizerja in Biontecha, Moderne in AstraZenece.
Povezava se je z ameriškim podjetjem dogovorila za nabavo 200 milijonov odmerkov cepiva ter dodatnih opcijskih 200 milijonov odmerkov. V prvem četrtletju EU pričakuje dobavo 55 milijonov odmerkov. Cepivo je prvo v EU, ki nudi učinkovito zaščito že po prvem odmerku, obenem pa ga je lažje hraniti. Izkazalo se je kot učinkovito tudi pri britanski, južnoafriški in brazilski različici novega koronavirusa. V Bruslju danes niso hoteli govoriti o konkretnih številkah za posamezne članice, naj pa bi dostava potekala po pričakovanjih.
V Belgiji, denimo, že danes po poročanju nacionalne tiskovne agencije Belga pričakujejo 36.000 odmerkov, v Avstriji ta teden pričakujejo prvih 16.800 odmerkov cepiva, v Italiji pa po poročanju italijanske tiskovne agencije nekaj manj kot 185.000.
V Slovenijo naj bi glede na napovedi Nacionalnega inštituta za javno zdravje ta teden prišlo 7000 odmerkov cepiva. Na ministrstvu za zdravje so pri tem navedli, da ima do zdaj Slovenija, kakor tudi vse druge države članice EU, podpisano eno pogodbo s podjetjem Johnson & Johnson, in sicer za dobavo 938.899 odmerkov. Evropska agencija za zdravila je sicer prejšnji teden sporočila, da je začela preiskavo morebitne povezave med cepivom proizvajalca Johnson & Johnson in krvnimi strdki. Gre za štiri primere, od tega je bil eden smrten.
13.31 V Franciji po novem proti covidu-19 cepijo vse starejše od 55 let
Francija v prizadevanjih za pospešitev kampanje cepljenja proti covidu-19 z današnjim dnem uvaja nekatere spremembe. Cepljenje so razširili na vse starejše od 55 let, ki jim pri tem ni treba izpolnjevati nobenih drugih pogojev. Obenem bodo nekoliko podaljšali obdobje med prvim in drugim odmerkom cepiva podjetij Pfizer in Biontech. Ljudje v starosti med 55 in 75 let lahko po novem prejmejo bodisi cepivo AstraZenece ali podjetja Johnson & Johnson, je v nedeljo v pogovoru za časnik Journal de Dimanche napovedal francoski zdravstveni minister Olivier Veran. Z današnjim dnem je na razpolago prvih 200.000 odmerkov cepiva Johnson & Johnson. Po krajši ustavitvi cepljenja z AstraZeneco sredi marca zaradi zaskrbljenosti ob pojavu redkih krvnih strdkov francoske zdravstvene oblasti trenutno že sicer priporočajo cepljenje s tem cepivom le za starejše od 55 let. Do sobote so v Franciji, ki šteje približno 67 milijonov prebivalcev, z vsaj enim odmerkom proti covidu-19 cepili več kot 10,7 milijona ljudi. Francoski predsednik Emmanuel Macron je napovedal, da naj bi do konca poletja cepivo proti covidu-19 prejeli vsi odrasli, ki bi to želeli.
13.20 Ob ponovnem odprtju muzejev obiskovalci že vajeni mask
Po 11-dnevnem zaprtju države zaradi epidemije so od danes znova lahko odprti knjižnice, muzeji in galerije. V Narodnem muzeju Slovenije so po nekaj zapiranjih in odpiranjih »že kar utečena ekipa«. V Narodnem muzeju Slovenije so zapisali, da pred vsakokratnim odprtjem preverijo vse predpise in poskrbijo, da je muzej zares varno okolje za obiskovalce in za zaposlene. Obiskovalci so že vajeni mask v zaprtih prostorih in obveznega razkuževanja rok. Veseli so drobnih napotkov, kot je posebej označena krožna pot ogleda, saj se tako lahko bolj posvetijo ogledu in ne le trenutnim omejitvam, so za STA pojasnili v muzeju. V muzeju so bili presenečeni zlasti nad zanimanjem javnosti na slovenski kulturni praznik, ko so se pred muzejem vile dolge vrste, nekateri so na vstop čakali tudi do dve uri.
Število obiskovalcev zadnje mesece zaradi veljavnih ukrepov ni visoko, zato ne dosegajo obiska iz primerljivih obdobij preteklih let. Organizirani ogledi in vodenje skupin, delavnice in prikazi namreč niso mogoči. Kot so dodali, so se hitro odzvali na nove potrebe in pričakovanja javnosti in na spletu ponudili različne vsebine, kot so, denimo, virtualni ogledi razstav ali nabor didaktičnega gradiva za učitelje.
13.24 Zmeda med uporabniki knjižnic
Vrata za bralce po 11-dnevnem popolnem zaprtju danes odpirajo tudi knjižnice, kjer pa morajo ob poslovanju upoštevati epidemiološka priporočila in omejitve števila obiskovalcev. V Koroški osrednji knjižnici dr. Franca Sušnika so v času zaprtja od 23 zaposlenih od doma delali trije, drugih 20 zaposlenih je bilo na čakanju. V tem času je bila namreč povsem ustavljena izposoja, saj gradiva niso pošiljali niti po pošti. Po besedah direktorice koroške osrednje knjižnice Irene Oder so se v letu dni od začetka epidemije na vse te spremembe že nekako navadili, ugotavljajo pa, da vnašajo veliko zmedo predvsem med uporabnike. »Zdi se nam, da uporabniki s strahom prihajajo, ker so zmedeni od vseh teh sprememb. Enkrat lahko gredo med gradivo, drugič ne smejo, enkrat je brezstična izposoja, drugič lahko pridejo do pulta,« je za STA opisala direktorica koroške knjižnice Irena Oder, ki se boji, da so s tem morda tudi izgubili kakšnega uporabnika.
Pri uporabnikih obenem opažajo veliko rezervacij gradiva, uporabniki, ki ne vedo, kaj točno bi brali, kličejo knjižničarke, ki jim svetujejo in poskušajo ugoditi njihovim pričakovanjem. Pri izposoji se je tako delo knjižnice v zadnjem letu spremenilo, manj je stika z uporabniki, več pa pri pripravi gradiva. Tako uporabniki kot zaposleni v knjižnici pa po besedah Irene Oder zelo pogrešajo dogodke v živo, zdaj namreč različni literarni večeri, razstave in podobno potekajo prek spleta.
12.49 Venezuela bo proizvajala kubansko cepivo proti koronavirusu
V Venezueli si želijo v prihodnje proizvesti dva milijona odmerkov kubanskega cepiva proti koronavirusu abdala, je v nedeljo sporočil venezuelski predsednik Nicolas Maduro. Venezuela bo prav tako sodelovala v tretji fazi testiranja kubanskega cepiva, poroča francoska tiskovna agencija AFP. »Podpisali smo dogovor o proizvodnji dveh milijonov odmerkov cepiva abdala v naših laboratorijih do približno avgusta, septembra,« je Maduro dejal v televizijski izjavi. Prejšnji teden je venezuelska vlada zatrdila, da bi 30 milijonov odmerkov cepiva, ki jih država potrebuje, že kupili, če jim ne bi to preprečile gospodarske sankcije, ki so jih proti Venezueli uvedle ZDA.
Kuba je razvila štiri cepiva proti novemu koronavirusu, ki pa so vsa še v različnih fazah kliničnega testiranja. S cepivom abdala na Kubi že cepijo zdravstvene delavce in prostovoljce, ki sodelujejo v tretji fazi kliničnega testiranja. Cepljenje v Venezueli poteka počasi, z ruskim in kitajskim cepivom so do zdaj cepili manj kot milijon prebivalcev. Po uradnih podatkih so v Venezueli potrdili 175.000 primerov okužb z novim koronavirusom in 1700 smrti, a skupine opazovalcev, kot je Human Rights Watch, opozarjajo, da so uradni podatki netočni in so resnične številke okužb in smrti najverjetneje bistveno višje.
12.13 V večini hrvaških šol po počitnicah pouk na daljavo
Po spomladanskih počitnicah za večino hrvaških učencev in dijakov poteka pouk na daljavo, v šolske klopi so se danes vrnili zgolj v petih od 20 hrvaških županij. Zaradi poslabšanja epidemiološke slike so v primorsko-goranski županiji uvedli najstrožje ukrepe v državi. V zadnjih 24 urah so na Hrvaškem potrdili 422 novih okužb. Večina hrvaških županij je odločila, da bodo znova uvedli pouk na daljavo za vse ali vsaj večino učencev. V nekaterih županijah bodo vse šole zaprte, v nekaterih pa bo pouk v učilnicah potekal le za nižje razrede osnovnih šol in maturante. V petih županijah bo pouk potekal v redni obliki v šolah. V večini hrvaških županij so se lokalni štabi civilne zaščite odločili nekoliko poostriti omejitvene ukrepe v primerjavi s tistimi, ki do 15. aprila veljajo na nacionalni ravni. Najstrožje ukrepe imajo v primorsko-goranski županiji, kjer je že več dni med vsemi županijami incidenca okužb z novim koronavirusom na 100.000 prebivalcev najvišja.
Med drugim so z današnjim dnem za 14 dni uvedli obvezno uporabo zaščitnih mask tudi na prostem, če ni mogoče vzdrževati varne medsebojne razdalje. Znova so prepovedali obratovanje gostinskih lokalov, tudi na terasah. Gostinci bodo lahko prodajali hrano in pijačo za s seboj. Izjema so gostinski lokali v hotelih in kampih, ki lahko strežejo samo svojim gostom. Zaprte bodo tudi vse trgovine z oblačili in obutvijo. Preostale bodo lahko ob upoštevanju omejitev števila obiskovalcev glede na velikost trgovine odprte med 6. in 19. uro. Prepovedali so tudi javne dogodke. Na Hrvaškem so v zadnjih 24 urah ob 3201 testu potrdili 422 okužb z novim koronavirusom, umrlo pa je še 25 bolnikov s covidom-19, je objavil nacionalni štab civilne zaščite.
11.54 Indija po številu okužb z novim koronavirusom prehitela Brazilijo
V Indiji število okužb z novim koronavirusom strmo narašča, poroča nemška tiskovna agencija DPA, ki navaja podatke indijskega ministrstva za zdravje. Danes so v državi potrdili več kot 168.000 primerov okužb z virusom. Indija je tako prehitela Brazilijo in je za ZDA zdaj na drugem mestu med državami z največjim številom okužb s koronavirusom. V Indiji so doslej potrdili 13,5 milijona primerov okužb z novim koronavirusom in 170.000 smrti. V zadnjem tednu so potrdili več kot 800.000 novih primerov okužb.
11.33 Hrvaška vlada s covidnim dodatkom za upokojence
Hrvaški upokojenci, ki prejemajo do 4000 kun (533 evrov) pokojnine, bodo deležni posebnega enkratnega dodatka za ublažitev posledic epidemije covida-19, je danes potrdil hrvaški premier Andrej Plenković. Z ukrepom bodo zajeli približno dve tretjini upokojencev. Največji covidni dodatek bodo dobili upokojenci z najnižjimi pokojninami. Gre za enkratno podporo v posebnih okoliščinah, ki spoštuje načelo družbene solidarnosti z najranljivejšimi skupinami, je pojasnil Plenković na današnji novinarski konferenci po srečanju s predstavniki različnih organizacij upokojencev.
Plenković je dejal, da je na Hrvaškem približno 1.240.000 upokojencev, od tega jih bo okoli 850.000 prejelo covidni dodatek, za katerega so zagotovili 600 milijonov kun (80 milijonov evrov). Povprečna pokojnina na Hrvaškem znaša 2880 kun (384 evrov).
Najvišji enkratni znesek, 1200 kun (160 evrov), bodo prejeli upokojenci, ki imajo do 1500 kun (200 evrov) pokojnine. Na 900 kun (120 evrov) lahko računajo tisti z med 1500 in 2000 kunami (med 200 in 267 evri) pokojnine, po 600 kun (80 evrov) pa so namenili tistim, ki prejmejo med 2000 in 3000 kun (med 267 in 400 evri). Upokojencem s pokojninami med 3000 in 4000 kunami (med 400 in 533 evrov) bodo nakazali po 400 kun (53,3 evra), je še dejal Plenković. Potrdil je, da bo vlada na sredini seji sprejela odločitev o podelitvi enkratne denarne podpore upokojencem, ki jo bodo nakazali konec aprila ali v začetku maja. Spomnil je, da so se v preteklih petih letih, od začetka mandata njegove prve vlade, pokojnine zvišale za 13,5 odstotka. Plenković je zavrnil pripombe novinarjev, da gre za darilo upokojencem pred majskimi lokalnimi volitvami. Povedal je, da so se pogajanja o dodatku za upokojence začela lani ter da so denar zagotovili v letošnjem državnem proračunu.
11.22 Avstralija opustila cilje glede cepljenja proti covidu-19
Avstralija se je po počasnem začetku odrekla ciljem glede cepljenja proti covidu-19. Kot je pojasnil premier Scott Morrrison, je namreč prisotnih vse preveč negotovosti. Avstralija je sprva obljubljala, da bodo do oktobra cepili vse odrasle prebivalce, a so se soočili z zelo počasnim začetkom programa cepljenja. Kot je v nedeljo na facebooku zapisal avstralski premier, zaradi številnih negotovosti ni mogoče določiti ciljev glede razdelitve prvega odmerka cepiva med vse Avstralce do konca leta. »Vlada tudi ni določila niti ne namerava določiti kakršnihkoli novih ciljev za cepljenje s prvim odmerkom,« je dodal po poročanju nemške tiskovne agencije DPA. Zdravstvene oblasti v državi so sicer prejšnji teden spremenile nasvet glede celjenja in so namesto cepiva AstraZenece priporočile uporabo cepiva podjetij Pfizer in Biontech za odrasle, mlajše od 50 let.
Država s približno 25 milijoni prebivalcev ni izpolnila cilja razdelitve štirih milijonov odmerkov do konca marca – v tem časovnem okviru je cepila nekaj manj kot 842.000 ljudi. Glede na sobotne podatke pa so doslej skupno razdelili 1,1 milijona odmerkov.
Oblasti za zamude krivijo težave z dobavno verigo cepiv, še pred kratkim pa so trdili, da bi lahko cepljenje pospešili s pomočjo lokalne proizvodnje cepiva AstraZenece. Cepiva Pfizerja in Biontecha po drugi strani še ne proizvajajo doma, je pa Avstralija prejšnji teden po spremembi nasveta glede cepljenja podvojila naročeno količino cepiva z 20 na 40 milijonov. Država se je sicer doslej v primerjavi z drugimi državami izkazala pri zajezitvi izbruha novega koronavirusa. Skupno so od začetka pandemije našteli približno 29.000 primerov okužbe in 900 smrti med covidnimi bolniki.
10.47 Na Češkem po pol leta konec izrednih razmer; številni ukrepi ostajajo
Na Češkem so se danes po šestih mesecih končale izredne razmere, povezane z epidemijo novega koronavirusa. S tem je odpravljena prepoved zapuščanja območja bivanja in gibanja v nočnem času, v šole se vračajo prvi učenci. Ukrepi, kot sta omejevanje stikov in zaprtje velikega deleža trgovin ter gostinskih lokalov, pa veljajo še naprej. Kljub sprostitvi ukrepov omejitve tako še ne izginjajo iz javnega življenja v pandemiji hudo prizadete države. Veljavno ostaja tudi nošenje zaščitnih mask na javnih mestih, poroča nemška tiskovna agencija DPA. Na Češkem so izredne razmere zaradi covida-19 uvedli 5. oktobra lani in jih večkrat po tem obnovili. Je pa parlament pred kratkim kljub pozivom vlade, ki se boji ponovnega širjenja virusa in preobremenitve zdravstvenega sistema, zavrnil nadaljnje podaljševanje. Češka že več mesecev spada med evropske države, ki jih je pandemija najhuje prizadela, v zadnjem času pa se epidemiološke razmere vendarle izboljšujejo. Upada tako število novih okužb kot število umrlih covidnih bolnikov. Glede na podatke Evropskega centra za preprečevanje in nadzor bolezni (ECDC) število novih okužb na 100.000 prebivalcev v zadnjih 14 dneh znaša približno 808. Stopnja smrtnosti na milijon prebivalcev je bila v istem obdobju 210.
10.25 V nedeljo 287 novih okužb
Po podatkih sledilnika za covid-19 so v nedeljo v Sloveniji opravili 1484 PCR-testov in 5850 hitrih antigenskih testov ter potrdili 287 novih okužb. Delež pozitivnih na PCR-testih je bil 19,3-odstoten. Skupno število aktivnih primerov znaša 13.818. Po
Umrlo je sedem bolnikov, je po tviterju sporočila vlada. V bolnišnicah se je zdravilo 636 oseb, intenzivno nego pa je potrebovalo 142 bolnikov. 7-dnevno povprečje okuženih je v nedeljo znašalo 903.
10.07 V Nemčiji doslej več kot tri milijone okužb z novim koronavirusom
Število doslej potrjenih okužb z novim koronavirusom je v Nemčiji preseglo tri milijone, izhaja iz danes objavljenih podatkov nacionalnega Inštituta Roberta Kocha (RKI). Skupno število okužb trenutno znaša približno 3,01 milijona. Obenem je od začetka epidemije v državi umrlo 78.452 covidnih bolnikov, so danes sporočili z inštituta. Raven okužb v zadnjem tednu, ki jo zdravstvene oblasti pozorno spremljajo, znaša 136,4 okužbe na 100.000 prebivalcev, kar je še pod mejo, predvideno za zaostrovanje ukrepov za omejitev širjenja virusa. Nemčija se trenutno spopada z visokimi številkami novih okužb, čeprav so kulturne in številne druge ustanove ter restavracije že več mesecev zaprte. Na RKI so v nedeljo opozorili, da položaj v povezavi z novim koronavirusom v državi ostaja zelo resen. Zdravstvene oblasti pa so v petek posvarile, da bi lahko bolnišnice brez strožjih omejitvenih ukrepov postale preobremenjene. Nemška kanclerka Angela Merkel je z namenom zajezitve širjenja okužb naklonjena krajšemu zaprtju celotne države.
9.37 Japonska začela cepljenje starejših
Japonska je danes začela proti novemu koronavirusu cepiti svojo starejšo populacijo, poroča nemška tiskovna agencija DPA. Zaradi strahu pred novim valom bodo cepili starejše od 65 let, kar je 36 milijonov Japoncev oziroma 29 odstotkov prebivalstva. Na Japonskem se je cepljenje sicer začelo že sredi februarja, a je potekalo zelo počasi. Po podatkih japonskega ministrstva za zdravje, delo in blaginjo je bilo do petka cepljenih le 0,4 odstotka prebivalstva. Ob naraščanju števila okužb z novim koronavirusom zaradi hitrega širjenja novih različic virusa so danes v regijah Tokio, Kjoto in Okinava podaljšali delno izredno stanje. Prav tako so delno izredno stanje prejšnji teden razglasili v treh drugih regijah v državi. V Tokiu, kjer bodo čez štiri mesece potekale z lani preložene olimpijske igre, so v nedeljo potrdili 421 primerov novega koronavirusa. Do zdaj je Japonska potrdila več kot pol milijona okužb s koronavirusom in več kot 9000 primerov smrti.
8.31 V Angliji sproščajo številne protikoronske ukrepe
Velik del Britancev je danes korak bliže vrnitvi v normalno življenje, saj se v Angliji po več kot treh mesecih sproščajo številne protikoronske omejitve. Deloma se lahko odprejo pubi in restavracije, stranke lahko znova sprejemajo tudi frizerji. Vrata odpirajo vse trgovine. Restavracije in pubi lahko po novem strežejo goste na zunanjih površinah. Prav tako znova delujejo frizerski, brivski in kozmetični saloni. Veliko število strank si obetajo tudi v ponovno odprtih trgovinah z nenujnim blagom. Znova je mogoč še obisk telovadnic, bazenov, knjižnic in živalskih vrtov. Člani istega gospodinjstva lahko po novem na območju Anglije tudi počitnikujejo, in sicer v nastanitvah, kjer sami poskrbijo za hrano. V zadnjih dneh naj bi število tovrstnih rezervacij močno naraslo. Sprememb na področju javnega življenja v Angliji je še kar nekaj. Porok se lahko udeleži do 15, pogrebov pa do 30 ljudi. Otroci lahko sodelujejo na katerihkoli dejavnostih v notranjih prostorih, število obiskovalcev v domovih za starejše pa se je dvignilo na dva na oskrbovanca, našteva BBC. Predstavniki oblasti ob sproščanju ljudi opozarjajo, naj ne opustijo previdnosti.
V Veliki Britaniji so od začetka pandemije novega koronavirusa zabeležili več kot 4,3 milijona okužb, umrlo je več kot 127.000 covidnih bolnikov. V zadnjem dnevu so potrdili 1730 novih okužb, umrlo je še sedem ljudi, kar je najmanj od septembra lani.
Prvi odmerek cepiva proti covidu-19 je prejelo že več kot 60 odstotkov prebivalcev Velike Britanije. Premier Boris Johnson napoveduje, da se bodo pristojne službe pri nadaljnjem odpiranju opirale na podatke. Naslednji krog sproščanja je predviden 17. maja, 21. junija pa naj bi odpravili vse omejitve javnega življenja. Škotska, Wales in Severna Irska, katerih regionalne oblasti izvajajo lastno zdravstveno politiko, za zdaj ukrepe sproščajo v manjši meri kot Anglija.
8.21 Mladim s težavami v duševnem zdravju tudi med epidemijo na voljo številne možnosti pomoči
Brezplačni posveti in možnost razbremenilnega pogovora so na voljo tudi študentom in mlajšim odraslim, ki med epidemijo potrebujejo psihološko pomoč. Obrnejo se lahko na strokovnjake s področja duševnega zdravja, ki so na voljo v številnih zdravstvenih domovih po vsej Sloveniji, ali na telefonsko številko 080 51 00, poudarjajo na NIJZ. Kdor potrebuje psihološko podporo, se lahko obrne tudi na katerega od telefonov za pomoč v stiski. To so Klic v duševni stiski 01/ 520 99 00 (vsak dan med 19. in 7. uro zjutraj), Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik 116 123 (24 ur na dan, vsak dan) ali Tom telefon za otroke in mladostnike 116 111 (vsak dan med 12. in 20. uro). V svetovalnici Posvet osebam v duševni stiski v trenutnih razmerah omogočajo pogovore po telefonu in skypu. Za klic in pogovor sta na voljo številki 031 704 707 in 031 778 772 (vsak delovni dan med 8. in 18. uro).
Pri Društvu SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja, deluje 24-urni telefon 080 11 55. Obe varni hiši delujeta in sprejemata ženske in otroke, žrtve nasilja. Nudijo tudi SOS osebno svetovanje, in sicer vsak delavnik od 9. do 15. ure na telefonski številki 031 699 333 ali po elektronski pošti prek naslova drustvo-sos@drustvo-sos.si. Društvo za nenasilno komunikacijo telefonsko svetovanje za žrtve nasilja v družini ali v intimnopartnerskem odnosu nudi vsak dan od 8. do 16. ure na 031 770 120 (Ljubljana) in 031 546 098 (Koper). Razbremenilni pogovor ali psihosocialno svetovanje nudi tudi Zveza prijateljev mladine Moste - Polje, in sicer na telefonski številki 01/ 54 43 043 ali prek elektronske pošte info@zpmmoste.net, so še navedli na NIJZ.
7.13 Muslimani po sončnem zahodu začenjajo ramazan, praznovanje omejuje epidemija
Več kot milijarda muslimanov po vsem svetu danes začenja postni mesec ramazan. Ta se bo začel po današnjem sončnem zahodu, prvi dan posta pa bo v torek. Post bo trajal 30 dni, in sicer do sončnega zahoda 12. maja. 13. maja bo nato sledil ramazanski bajram. Letošnje praznovanje bo sicer precej omejeno z epidemijo novega koronavirusa. V Islamski skupnosti v Sloveniji pravijo, da si ob ramazanu želijo, da bi lahko začutili veselje ob skupnih molitvah v džamiji, a se hkrati zavedajo resnosti položaja. Zato vernicam in vernikom priporočajo, da molijo in opravljajo večerno ramazansko molitev v svojih domovih. So pa v skladu z veljavnimi ukrepi za Muslimanski kulturni center Ljubljana in druge verske objekte določili število vernikov oziroma članov skupnega gospodinjstva, ki se bodo lahko ob predhodni najavi udeležili verskega obreda. Vernikom priporočajo, naj se pri molitvah menjavajo in na ta način omogočijo čim večjemu številu obisk džamije vsaj enkrat v času ramazana. Imami bodo z verniku v stiku tudi po telefonu, elektronski pošti in videokonferencah. Verniki bodo lahko imame posamezno obiskovali in se z njimi pogovarjali. Vernikom v islamski skupnosti priporočajo, naj se cepijo, ko bo to mogoče. Cepljenje je mogoče tudi v času posta in ne vpliva na njegovo veljavnost, pojasnjujejo.
6.41 Konec nočne omejitve gibanja, sprošča se vrsta ukrepov
Po 11-dnevnem strožjem zaprtju države zaradi omejevanja epidemije covida-19 od danes veljajo manj strogi ukrepi, ki po prenovljenem vladnem semaforju sodijo v rdečo fazo. Med drugim ni več nočne omejitve gibanja, odprte bodo šole in vrtci, pa tudi vse trgovine ter številne storitve, npr. frizerske, kozmetične in tudi turistične agencije. Vrtci se odpirajo za vse otroke, v šole se vračajo vsi učenci in dijaki zaključnih letnikov srednjih šol. Dijaki prvih treh letnikov pa se bodo šolali po modelu C. Predvideni so izpiti in seminarji na fakultetah do deset ljudi. Zaposleni v zavodih se enkrat na teden testirajo s hitrimi testi, razen če so cepljeni ali so preboleli covid-19. Se pa po novem obeta tudi samotestiranje šolarjev v osnovnih in srednjih šolah. Kot je napovedal minister za zdravje Janez Poklukar, bodo dijaki samotestiranje in seznanjanje z njim začeli v petek, 16. aprila. V šoli se bodo samotestirali tudi učenci tretjega triletja, a še ni znano, kdaj bodo začeli.
Odpirajo se muzeji, knjižnice in galerije. Ponovno je dovoljeno tudi izvajanje verskih obredov z navzočnostjo vernikov, pri čemer velja omejitev števila oseb, in sicer na enega udeleženca ali skupino iz istega gospodinjstva na 30 kvadratnih metrov. Rahljajo se ukrepi na področju športa. Priprava in strežba jedi in pijač je dovoljena v organizacijah, ki izvajajo gostinsko dejavnost za svoje zaposlene in varovance, ter za dostavo.
Že v soboto je začela veljati sprememba glede nošenja mask, ki so še vedno obvezne v zaprtih prostorih, na prostem pa le takrat, ko ni moč zagotoviti razdalje najmanj 1,5 metra. Še vedno pa je prepovedano zbiranje ljudi. Prepovedane ostajajo vse prireditve, shodi, slavja, praznovanja in poroke. Pristojni minister pa lahko dovoli sklenitev zakonskih in partnerskih zvez. Z nekaterimi izjemami ostaja tudi omejitev prehajanja med statističnimi regijami. Po novem so za vstop v Slovenijo veljavni tudi testi na novi koronavirus, opravljeni v ZDA in Veliki Britaniji. Sicer pa pristojni opozarjajo na pomen cepljenja, ki po besedah vodje svetovalne skupine Mateje Logar omogoča najhitrejše in največje korake v smeri umirjanja epidemije. Danes ima sestanek posvetovalna skupina za cepljenje pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, ki bo govorila o uporabi cepiva AstraZenece.