Svetovna energetika

Proizvodnja čiste elektrika raste, poraba biogoriv pada

Države morajo glede na napovedi IEA odpraviti negotovost na trgih, pa bodo obnovljivi viri eksplodirali.
Fotografija: Med decembrom lani in oktobrom letos se je vrednost delnic družb, ki se ukvarjajo s sončnimi elektrarnami, več kot podvojila. FOTO: Jean-Paul Pelissier/Reuters
Odpri galerijo
Med decembrom lani in oktobrom letos se je vrednost delnic družb, ki se ukvarjajo s sončnimi elektrarnami, več kot podvojila. FOTO: Jean-Paul Pelissier/Reuters

Obnovljivi viri energije bodo letos na svetu dosegli skoraj 90 odstotkov povečanja moči za proizvodnjo elektrike, prihodnje leto pa bo rast njihovega deleža najhitrejša v preteklih šestih letih, napoveduje Mednarodna agencija za energijo (IEA) v novem poročilu.

Skoraj dvesto gigavatov moči bodo imele letos postavljene elektrarne na obnovljive vire, kar je rekord. Največji delež te rasti imajo Kitajska in ZDA. Med elektrarnami po moči prevladujejo vetrne elektrarne, sledijo hidroelektrarne, tretje pa so sončne elektrarne. Moč zgolj vetrnih in sončnih elektrarn bo tako v ZDA kot na Kitajskem zrasla za 30 odstotkov, saj želijo investitorji izkoristiti iztekajoče se podpore za obnovljive vire energije.

To sicer pomeni, da se hitra rast s koncem podpor ustavlja, vendar IEA miri, da prihaja še močnejša rast, ki jo bosta pognali Indija in Evropska unija. Tako naj bi svetovna rast moči elektrarn na obnovljive vire dosegla skoraj deset odstotkov, kar bo največja rast od leta 2015. Prihodnje leto bodo namreč uresničene naložbe, ki jih je ustavila zdravstvena in gospodarska kriza zaradi covida-19. Gradbišča so bila zaprta, dobaviteljske verige pa so se pretrgale, tudi na stabilnih trgih s trdno rastjo.

Indija bo po analizi IEA najpomembnejša spodbujevalka rasti deleža elektrarn na obnovljive vire energije, saj naj bi prihodnje leto podvojila moč novih elektrarn glede na lani. Poročilo IEA je sicer nastalo pred razpletom ameriških volitev. Prav tam pa glede na napovedi Joeja Bidna, sicer še ne potrjenega ameriškega predsednika, svet lahko pričakuje večje premike, ne nazadnje tudi vrnitev ZDA med pogodbenice pariškega podnebnega sporazuma.

FOTO: Gm/PrDk
FOTO: Gm/PrDk


»Obnovljiva energija je precej odporna proti težavam, ki jih povzroča pandemija koronavirusa, in vztrajno raste, medtem pa so druga goriva v težavah,« pravi Fatih Birol, izvršni direktor IEA.Obnovljiva energija letos trdno raste po vsem svetu, pri čemer kljubuje padcem na več področjih energetike, kot so proizvodnja in pretvorba nafte, plina in premoga, ugotavlja IEA.



»Elektrika iz obnovljivih virov energije se dobro izmika težavam, ki jih je povzročila pandemija koronavirusa,« pravi Birol. Dodaja, da se odpornost trga elektrarn na obnovljive vire in pozitivne napovedi jasno kaže v velikem interesu investitorjev. A prihodnost je videti še bolj svetla, nove vetrne in sončne elektrarne ter hidroelektrarne bodo po moči letos in prihodnje leto postavljale nove rekorde.


Kitajska, Indija in Evropa v prvi vrsti


V prvih desetih mesecih leta so Kitajska, Indija in Evropska unija z avkcijami povečale zmogljivosti elektrarn na obnovljive vire na svetu za 15 odstotkov bolj kot lani, kar je že nov rekord, ki kaže na pričakovanje visokega srednje- in dolgoročnega povpraševanja po takih projektih. Ni zanemarljivo, da so delnice podjetij, ki proizvajajo opremo za elektrarne na obnovljive vire energije ali razvijajo take projekte, po rasti ves čas prehitevale večino delnic tradicionalnih energetskih družb. Med decembrom lani in oktobrom letos se je vrednost delnic družb, ki se ukvarjajo s sončnimi elektrarnami, več kot podvojila.



V IEA sicer opozarjajo, da bodo za trdno rast deleža obnovljive energije države morale podpreti te trende z novimi spodbudami. Napovedujejo, da bo zaradi izteka podpor na nekaterih glavnih trgih rast deleža obnovljive energije leta 2022 nekoliko počasnejša. Če bodo države odpravile negotovost na trgu, ki bi lahko nastala zaradi odpravljenih podpor, bo moč vetrnih in sončnih elektrarn leta 2022 zrasla še za 25 odstotkov. Leta 2023 naj bi po deležu v proizvodnji elektrike prehitele plin, leta 2024 pa še premog. Leta 2025 bo iz obnovljivih virov energije proizvedena tretjina elektrike na svetu, napovedujejo v IEA.


Za prihodnost bo ključna Kitajska


Glavno vlogo bodo imele politike Kitajske, drugo pa učinkovita podpora postavljanju sončnih elektrarn na strehe. Gospodinjstva in podjetja so zaradi negotovosti med pandemijo preusmerjala investicije. V ugodnih razmerah bi vsako leto do 2022 lahko dodali za 150 gigavatov sončnih elektrarn, kar bi bilo kar 40-odstotno povečanje njihove moči v treh letih. »Naložbe v obnovljive vire so odporne na pandemijo, ne pa na politično negotovost,« opozarja Birol in dodaja, da bo predlagana nova politika za zeleno elektriko v ZDA lahko vodila do hitre rasti deleža sončnih in vetrnih elektrarn, kar bo omogočilo hitrejše razogljičenje energetike.

Obnovljivim virom energije ne kaže na vseh področjih tako dobro kot pri proizvodnji elektrike, še več, pandemija ima precej bolj negativne učinke. Poraba biogoriv v prometu bo letos upadla, prvič v 20 letih. To je posledica padca porabe vseh goriv za promet, zlasti pa tega, da so presežki nafte na trgu zmanjšali privlačnost biogoriv. Raba bioenergije v industriji pa je padla zaradi gospodarske krize. Skupaj bo rast porabe obnovljive energije letos zato le enoodstotna. Tudi to je razlog, da so obnovljiva goriva za promet in industrijo področje, ki zahteva posebno politično pozornost in podporo.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije