Putin v Doneck in Lugansk napotil vojsko za »ohranjanje miru«
Ruski predsednik Vladimir Putin je skupaj z voditeljama samooklicanih Ljudskih republik Doneck in Lugansk, Denisom Pušilinom in Leonidom Pašečnikom, podpisal dokument o priznanju neodvisnosti teh držav in medsebojnem zavezništvu. Ruska duma je prejšnji teden Putina pozvala k priznanju neodvisnosti ukrajinskih separatističnih regij Doneck in Lugansk.
Kremelj je sporočil, da je bil poziv za priznanje neodvisnosti vložen »v povezavi z vojaško agresijo ukrajinskih oblasti in množičnim obstreljevanjem ozemlja Donbasa, ki vodi v trpljenje civilnega prebivalstva,« poroča francoska tiskovna agencija AFP.
V regije napotena ruska vojska
Obenem je predsednik Putin danes odredil tudi napotitev ruske vojske za »ohranjanje miru« v separatističnih regijah v Ukrajini. Ni sicer še jasno, kdaj naj bi ruski vojaki krenili čez mejo, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
V dveh odlokih je Putin obrambnemu ministrstvu ukazal, naj prevzame »funkcijo ohranjanja miru« v obeh ljudskih republikah. Zunanjemu ministrstvu pa je naročil, naj vzpostavi diplomatske odnose z obema regijama, ki sta sicer po mednarodnem pravu del Ukrajine.
V nagovoru ljudstva opozoril pred genocidom
Putin je poudaril, da je Rusija še vedno pripravljena na dialog z Zahodom - z Natom in ZDA. Predpogoji za to je konec širitve Nata na Vzhod, opustitev nameščanja sistemov protiraketne obrambe in umik Nata na položaje iz leta 1997, je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa dejal Putin.
V dolgem nagovoru ljudstvu je med drugim oznanil, da se boji genocida ruske etnične manjšine na vzhodu Ukrajine, ki se z ukrajinsko državo bojuje že od državnega udara v Ukrajini 2014. Razmere na vzhodu Ukrajine so se v zadnjih dneh še zaostrile.
Proruski separatisti na vzhodu Ukrajine so danes ukrajinski vojski očitali nove napade, v katerih sta bili po njihovih navedbah ubiti najmanj dve osebi. Ruska vojska je tudi sporočila, da je v spopadih na ruskem ozemlju ubila pet ukrajinskih saboterjev. Ukrajina je navedbe zanikala.
Od sveta nacionalne varnosti do priznanja
Putin je danes poskrbel za diplomatsko in varnostno vrenje po vsem svetu. Najprej je zaradi zaostrovanja na jugovzhodu Ukrajine sklical izredno zasedanje sveta za nacionalno varnost, na katerem je kolege vprašal, kakšno je njihovo stališče do poziva ruskih parlamentarcev in prošnje ukrajinskih upornikov, naj prizna neodvisnost Doneške in Luganške ljudske republike (DLR in LLR). Vsi po vrsti so predsedniku predlagali, naj to stori. »Nimamo druge izbire,« je dejal obrambni minister Sergej Šojgu. »Mi nimamo meje z Ukrajino. Mi imamo mejo z Američani. Nujno moramo priznati obe republiki,« je izjavil poveljnik nacionalne garde Viktor Zolotov.
Direktor zunanje obveščevalne službe SVR Sergej Nariškin pa je s »freudovskim zdrsom« nemara razkril, kakšni so dolgoročnejši načrti Kremlja. Ko ga je Putin vprašal, ali podpira priznanje ali ne, je odgovoril: »Podpiram predlog o vključitvi DLR in LLR v Rusko federacijo«. »Ne govorimo o tem. Razpravljamo o predlogu, ali naj priznamo ali ne,« ga je ustavil predsednik.
Po koncu zasedanja se je Putin zahvalil za mnenja in izjavil, da bo odločitev sprejel še isti večer. Pozneje so iz Kremlja sporočili, da je ruski predsednik po telefonu obvestil francoskega kolega Emmanuela Macrona in nemškega kanclerja Olafa Scholza, da v prihodnjih dnevih načrtuje priznanje obeh republik.
Borrell za zasedanje Varnostnega sveta ZN
Kot so po sporočili iz Elizejske palače, je Macron nocoj že sklical svet za nacionalno varnost, ki bo ocenil razmere v Ukrajini. V strahu pred skorajšnjo rusko invazijo je sestanek sveta za nacionalno varnost napovedal tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.
EU ruskega predsednika Vladimirja Putina poziva, naj spoštuje mednarodno pravo ter naj ne prizna neodvisnosti proruskih separatistov v samooklicanih Ljudskih republikah Doneck in Lugansk. Če bo to storil, se je EU pripravljena odzvati odločno in enotno, je danes v Bruslju izpostavil visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell.
Borrell je povedal, da so med današnjim zasedanjem zunanjih ministrov EU z veliko zaskrbljenostjo spremljali razpravo v okviru ruskega varnostnega sveta. Izpostavil je tudi, da veleposlaništva in diplomatska predstavništva 26 članic unije in EU v Kijevu ostajajo odprta in v celoti delujoča. Izjema je le ena članica.
Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Borerell je obsodil rusko »t.i. mirovno misijo v t.i. ljudskih republikah Doneck in Lugansk« kot »jasno agresijo proti Ukrajini«. Ocenil je, da gre za jasno kršitev ukrajinske ozemeljske celovitosti in suverenosti. »Varnostni svet Združenih narodov bi se moral sestati takoj,« je tvitnil.
Predsednica evropske komisije Ursula von der Leyen in predsednik evropskega sveta Charles Michel sta najostreje obsodila rusko priznanje območij Donecka in Luganska kot kršitev mednarodnega prava in sporazuma iz Minska. Napovedala sta sankcije EU proti vpletenim v to nezakonito dejanje.
Ob tem je bil Borrell oster do Belorusije, ki ji je očital, da izgublja svojo suverenost in postaja satelit Moskve. Opozoril je, da bodo tudi Belorusijo doletele ostre sankcije, če bo sodelovala v napadu na Ukrajino, beloruske oblasti pa pozval, naj dobro premislijo, kako želijo, da jih vidita mednarodna skupnost in zgodovina.
EU se je sicer danes odločila za podporo ukrajinski vojski z vojaškim izobraževanjem, v državo pa bo poslala tudi misijo strokovnjakov za kibernetsko varnost, je še povedal visoki zunanjepolitični predstavnik unije.
V obstreljevanju ubit civilist
Na vzhodu Ukrajine je bil v obstreljevanju vasi, ki je pod nadzorom ukrajinske vojske, danes ubit ukrajinski civilist, so sporočile lokalne oblasti. Do incidenta je prišlo ob naraščanja bojazni pred skorajšnjo rusko invazijo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Civilist, 52-letni moški, je bil ubit v napadu na naselje Novolugansk približno 35 kilometrov severno od Donecka, trdnjave ruskih separatističnih upornikov, poroča AFP.
Gre za prvo uradno potrjeno civilno žrtev letos v konfliktu na vzhodu Ukrajine, ki je od leta 2014, ko si je Rusija priključila polotok Krim, zahteval več kot 14.000 življenj, 1,5 milijona ljudi pa je moralo zapustiti svoje domove.
Kasneje je ukrajinska stran še sporočila, da sta v obstreljevanju vasi Zaijcevo, ki je 30 kilometrov severno od Donecka, umrla tudi dva ukrajinska vojaka, trije vojaki pa so bili ranjeni.