Oživitev superlige dan pred odločanjem na Uefi

Superliga? Nad ciničen projekt enotno Čeferin, Macron, Angleži, ...

Dvanajst najbogatejših klubov v Angliji, Španiji in Italiji oživelo zamisel o zaprti nogometni superligi, toda vnovična pobuda je razjezila zveze in navijače.
Fotografija: Aleksander Čeferin in Andrea Agnelli si bosta imela v naslednjih dneh gotovo veliko za povedati. FOTO: Francois Walschaerts/Reuters
Odpri galerijo
Aleksander Čeferin in Andrea Agnelli si bosta imela v naslednjih dneh gotovo veliko za povedati. FOTO: Francois Walschaerts/Reuters

Potem ko se je zdelo, da je nogometna družina nedavno enotno podprla sklep o reformah tekmovanj na stari celini, s katerimi bi zadovoljili interese večine deležnikov v Evropi, se je dan pred ponedeljkovim zasedanjem izvršnega odbora Evropske nogometne zveze (Uefe) in dva dni pred torkovim zasedanjem Uefinega kongresa v Švici spet pojavil dokument, ki razkriva drugačno namero nekaterih najbogatejših klubov v Evropi.

Real Madrid, Barcelona in Atletico Madrid (Španija), Juventus, Inter in Milan (Italija), Manchester United, Liverpool, Chelsea, Arsenal, Tottenham in domnevno tudi Manchester City (Anglija) so bodisi podpisali dokument o ustanovitvi zaprte nogometne superlige, s katero bi neposredno konkurirali Uefini lig prvakov, bodisi so potrdili namero o tej potezi.



Ustanovitev tekmovanja bi financirala ameriška banka JP Morgan, kapital pa naj bi zagotovil za zdaj skrivnostni vlagatelj iz Saudske Arabije, ki bi vsakemu od ustanoviteljev superlige (oziroma stalnih članov lige) prispeval po 350 milijonov evrov začetne nagrade. O tem je bilo prelitega že veliko črnila, ideja seveda ni nova, bolj bode v oči dejstvo, da so jo obudili kljub domnevnemu poenotenju, ki ga je še letos podprlo tudi združenje najbogatejših evropskih klubov (Eca), ki mu predseduje patron Juventusa Andrea Agnelli, eden od pobudnikov ustanovitve superlige.


Domnevni prevratnik Andrea Agnelli član izvršnega odbora Uefe


Zanimivo, Agnelli sedi tudi v izvršnem odboru Uefe, ki bo prav v ponedeljek razpravljal o prihodnost klubskih tekmovanj na stari celini in prav zanimivo bo videti, na kakšen način bo tekel pogovor v Švici. Združenje Eca v izvršnem odboru Uefe predstavlja tudi predsednik PSG Naser Al Khelaifi, ki prihaja iz Katarja, ta država pa seveda ne goji prijateljskih odnosov s Saudsko Arabijo. Ob tem je Al Khelaifi tudi predstavnik medijske skupine beIN Media Group, ki je plačala veliko denarja za nakup pravic za predvajanje tekem lige prvakov.

Predsednik PSG Nasser Al-Khelaifi (levo) in Realov predsednik Florentino Perez (v sredini, desno Nicholas Sarkozy) ne sedita na istem čolnu. FOTO: Charles Platiau/Reuters
Predsednik PSG Nasser Al-Khelaifi (levo) in Realov predsednik Florentino Perez (v sredini, desno Nicholas Sarkozy) ne sedita na istem čolnu. FOTO: Charles Platiau/Reuters


Na informacijo, ki je v nedeljo zaokrožila po vseh relevantnih nogometnih medijih po Evropi, so se ostro odzvali številni akterji iz nogometnega in političnega miljeja. Med njimi tudi francoski predsednik Emmanuel Macron.




»Predsednik pozdravlja odločitev francoskih klubov, da se ne pridružijo temu zaprtemu tekmovanju, ki grozi, da bi načelo evropsko solidarnost in športne vrednote. Francija bo podprla vse poteze francoske nogometne zveze, vodstva francoske lige (ligue 1), Uefe in Fife za zaščito integritete evropskih tekmovanj,« so sporočili iz Macronovega kabineta. Uefino vizijo prihodnosti evropskega nogometa zagovarjajo tudi drugi politiki, Aleksandra Čeferina je med nedavnim videokonferenčnim pogovorom javno podprla tudi predsednica evropske komisije Ursula von der Leyen.


Enotni Uefa, nacionalne zveze in vodstva lig


Uefa in drugi člani evropske nogometne družine? Zdi se, da so se ti deležniki v pičlem dnevu poenotili bolj kot kadarkoli prej in ostro zavrgli zamisel najbogatejših prevratnikov. V javnost so poslali tudi podpisano skupno izjavo, ki je dovolj zgovorna.

»Prejeli smo informacijo, da nekaj angleških, španskih in italijanskih klubov načrtuje ustanovitev zaprte, tako imenovane superlige. Če bi se to res zgodilo, želimo poudariti, da bomo ostali enotni – poleg nas pa tudi Svetovna nogometna zveza FIFA in nacionalne nogometne zveze – v prizadevanju, da ustavimo ta ciničen projekt, projekt, ki je zgrajen na temelju sebičnih interesov nekaterih klubov v času, ko družba potrebuje solidarnost bolj kot kadarkoli prej,« so v skupni izjavi zapisali Evropska nogometna zveza (Uefa), Angleška nogometna zveza (FA) in premier league, Španska nogometna zveza (RFEF) in la liga, Italijanska nogometna zveza (FIGC) in serie A, torej v resnici vsi krovni deležniki v nogometni družini.

Predloge Aleksandra Čeferina je nedavno podprla tudi predsednica evropske komisije Ursula von der Leyen. FOTO: Etienne Ansotte/EU
Predloge Aleksandra Čeferina je nedavno podprla tudi predsednica evropske komisije Ursula von der Leyen. FOTO: Etienne Ansotte/EU


»Pri naši nameri, da preprečimo to idejo, bomo uporabili vse možne pravne in športne ukrepe. Nogomet temelji na odprtosti tekmovanj in športnih vrednotah, ne more biti drugače. Kot smo sporočili že pred nekaj meseci, bodo Fifa in vse celinske konfederacije vsem igralcem klubov, ki bi se odločili za korak k superligi, prepovedale nastop na svetovnem prvenstvu in prvenstvu vsake celine, torej tudi evropskem prvenstvu. Ti nogometaši ne bi mogli zastopati barv svojih reprezentanc,« so v skupni izjavi še dodali krovne nogometne zveze in vodstva omenjenih treh lig v Španiji, Angliji in Italiji.



»Hvala klubom v drugih državah, predvsem v Franciji in Nemčiji, ki so odklonili podpis pod projekt omenjenih klubov. Pozivamo vse ljubitelje nogometa, navijače in politike, da se nam pridružijo v boju zoper tak projekt, če bi zares zaživel. Ta nenehen sebični interes peščice traja že predolgo in lahko le rečemo: kar je preveč, je preveč,« so sklenili predsedniki Evropske nogometne zveze (Uefa), Angleške nogometne zveze (FA) in premier league, Španske nogometne zveze (RFEF) in la liga, Italijanske nogometne zveze (FIGC) in serie A.


Zaprto superligo ostro zavrnili tudi krovni združenji navijačev


Pred Aleksandrom Čeferinom so naporni dnevi v Švici: v ponedeljek se bo sestal izvršni odbor Uefe, v torek bo zasedal še Uefin kongres. FOTO: Reuters
Pred Aleksandrom Čeferinom so naporni dnevi v Švici: v ponedeljek se bo sestal izvršni odbor Uefe, v torek bo zasedal še Uefin kongres. FOTO: Reuters
Konfederacija evropskih nogometnih navijačev (FSE), ki deluje od leta 2008, ostro nasprotuje ideji prevratnikov: »To zaprto trgovsko tekmovanje bi pomenilo zadnji zabiti žebelj v krsto evropskega nogometa, uničili bi vse, zaradi česar je nogomet tako priljubljen in uspešen – športne zasluge, izpadanje in napredovanje ter finančno solidarnost. To je nelegitimna, neodgovorna in nekonkurenčna oblika tekmovanja, ki jo žene izključno pohlep ozke peščice posameznikov, hedge skladov in nekaterih tajkunov. FSE poziva nacionane vlade in nogometne zveze, da nemudoma ukrepajo in zaščitijo evropski nogomet. Najprej s kaznovanjem prevratniških klubov in nato s podporo Uefinih predlogov, ki so zasnovani za korist klubov.«

Tudi združenje otoških nogometnih navijačev (FSA), ki vključuje navijače v Angliji in Walesu ter premore dobrih 500.000 članov, je zavrnilo zamisel o ustanovitvi zaprte superlige, v kateri bi tekmovalo 12 ali 15 klubov, med njimi šesterica angleških. »Motiv za ustanovitev tako imenovane superlige ne more temeljiti na ničemer drugem kot na ciničnem pohlepu. Tekmovanje, ki ga ustanavljajo za našim hrbtom milijarderji na čelu nekaterih klubov, v ničemer ne spoštuje nogometne tradicije in je največja grožnja nogometu. Naše združenje se bo z vsemi močmi bojevalo proti nastanku takšnega projekta.«

Še najbolj domiselno je zavrnil projekt superlige nekdanji angleški as Gary Neville, ki je od pristojnih zvez zahteval, naj vsem prevratnikom takoj odvzame točke na lestvicah posameznih prvenstev v tej sezoni.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije