Evropska pomoč

Ukrajinci do interneta s slovensko in Muskovo pomočjo

Na pobudo Slovenije bo Evropska unija Kijevu poslala sprejemnike za satelitski internet in drugo tehnološko opremo za civilne namene.
Fotografija: Tehnološka podpora Ukrajini bo namenjena civilni in ne vojaški uporabi. FOTO: Alexander Ermochenko/Reuters
Odpri galerijo
Tehnološka podpora Ukrajini bo namenjena civilni in ne vojaški uporabi. FOTO: Alexander Ermochenko/Reuters

Na pobudo Slovenije, ki aktivnosti koordinira skupaj s Poljsko in francoskim predsedstvom svetu Evropske unije, bo sedemindvajseterica Ukrajini poslala opremo za zagotavljanje povezljivosti s satelitskim internetom Starlink ameriškega podjetja SpaceX. A to je le prva faza pomoči, je napovedal minister za digitalno preobrazbo Mark Boris Andrijanič, v prihodnje naj bi Unija tehnološko podporo okupirani državi še razširila.

Ukrajina naše pomoči ne bo potrebovala le med grozovito vojno, ampak tudi kasneje, ko bo državo treba obnoviti, je dejal Mark Boris Andrijanič. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Ukrajina naše pomoči ne bo potrebovala le med grozovito vojno, ampak tudi kasneje, ko bo državo treba obnoviti, je dejal Mark Boris Andrijanič. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
 »Velik del Ukrajine nima več dostopa do spleta, edina možnost, da ostanejo povezani s svetom, je satelitski internet,« je v pogovoru za Delo poudaril Andrijanič. Na prošnjo Kijeva je podjetje Elona Muska že konec februarja v državi aktiviralo dostop do sistema Starlink in tja poslalo prve sprejemnike za vzpostavljanje povezave z mrežo SpaceX-ovih satelitov v nizki orbiti. In vendar so zaradi uničene infrastrukture potrebe iz dneva v dan večje, razmere se zaostrujejo, zato so ukrajinski vladi z zbiranjem razpoložljivih sprejemnikov pomoč ponudile tudi članice EU. Iniciativa za tehnološko podporo je prišla iz Slovenije, ki poleg Poljske in Francije pri dobavi materiala bedi nad koordinacijo in logistiko. »To pomeni, da smo v stalnem stiku s Starlinkom in drugimi članicami Unije ter ugotavljamo, kakšne so trenutno zaloge sprejemnikov v Evropi in koliko jih lahko v najkrajšem času dobimo iz Združenih držav Amerike, kjer jih proizvajajo,« je aktivnosti opisal Andrijanič. Ob tem poleg posameznih držav, kakor je izpostavil, k donaciji tehnoloških potrebščin nagovarjajo tudi zasebni sektor in različna gospodarska združenja na stari celini. Sprejemnike – »nekakšne antene z usmerjevalniki, ki zagotavljajo internet visoke hitrosti« – zbirajo na več mestih po Evropi, tudi pri nas.

Ukrajina bo še dolgo potrebovala pomoč

Za angažma in podporo se je Sloveniji pred dnevi že zahvalil predsednik ukrajinske vlade Denis Šmihal in na twitterju zapisal, da naj bi iz EU v Ukrajino kmalu prišlo do pet tisoč satelitskih internetnih postaj. Andrijanič premierovih ocen ni želel komentirati, evropska pošiljka naj bi bila nekajkrat večja od Muskove, z njo pa naj bi omogočili internetno povezavo šolam, bolnišnicam, vladnim službam in drugim javnim institucijam. »Gre za opremo, ki se uporablja v civilne, ne v vojaške namene,« je opozoril. Več podrobnosti o logistiki in drugih vidikih projekta bo vlada zaradi varnostnih pomislekov razgrnila, ko bodo sprejemniki prispeli na cilj.

Po besedah ministra za digitalno preobrazbo, ki je v pogostih stikih s podpredsednikom ukrajinske vlade Mihajlom Fedorovom, so Starlinkove postaje samo prvi korak k odločnejši podpori Kijevu na tehnološkem področju. »Ukrajina naše pomoči ne bo potrebovala le med grozovito vojno, ampak tudi kasneje, ko bo državo treba obnoviti,« je dejal in napovedal, da bo sedemindvajseterica v Ukrajino prav tako poslala satelitske telefone, serverje in drugo opremo. »Stvari se v Uniji premikajo hitreje kot kdaj prej,« je poudaril. »To pa nam daje upanje, da živimo v skupnosti, ki dobro deluje in v kriznih časih zna premagovati notranje razlike.«

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije