Tema dneva

V Sloveniji niti stoletni reki ne veljajo več

LMŠ od danes obstruira parlamentarno delo, to pa krepi položaj koalicije in možnost sprejetja spornih predlogov.
Fotografija: Tanja Fajon, predsednica SD, je obstrukcijo napovedovala, prvak LMŠ Marjan Šarec pa jo je z današnjim dnem uresničil. FOTO: arhiv Dela
Odpri galerijo
Tanja Fajon, predsednica SD, je obstrukcijo napovedovala, prvak LMŠ Marjan Šarec pa jo je z današnjim dnem uresničil. FOTO: arhiv Dela

Ob nepremostljivem prepadu med opozicijo in koalicijo, ki preprečuje racionalno politično dogovarjanje, niti pregovori ne držijo več. Če je morda kdo pred tretjim poskusom dogovora o prerazporeditvi mest v parlamentarnih delovnih telesih pričakoval, da bo obveljal rek »v tretje gre rado« in bo torej po marčnem razpadu poslanske skupine SMC le dosežen dogovor o tem, koliko mest bo pripadlo zdaj opozicijskim nepovezanim poslancem, se to ni zgodilo.

Matematika pravi, da ima koalicija 15 mest v delovnih telesih preveč in da njihova sestava ne izraža realnih političnih razmerij oziroma razmerij med različno številnimi poslanskimi skupinami. A sestava delovnih teles ni samo matematika. Je tudi vsebina. In pomembna za zakonodajni postopek. Zato je razumljivo stališče opozicije, da je v sedanjih razmerjih vsakršno zasedanje delovnih teles za pripravo na plenarno zasedanje državnega zbora nelegitimno pa tudi v nasprotju s temeljnimi načeli parlamentarne demokracije in 30-letno parlamentarno prakso.

Nobena stran v tem trenutku v državnem zboru nima absolutne večine. Koalicija ima formalno 38 poslancev, s tihimi podporniki pride do 45 glasov, kar je, na primer, premalo za imenovanje novega, koalicijskega predsednika državnega zbora. Z glasovi poslancev narodnosti pa seveda lahko doseže tudi to.

Opozicija ima na drugi strani 43 glasov. Če je bilo do zdaj mogoče – to se je pokazalo, na primer, ob nedavnem glasovanju o zakonu o mega nadzornih agencijah, ko je s pomočjo Desusa spodnesla vladno namero o podrejanju regulatorjev – se od danes koaliciji udobnost sprejemanja »spornih« zakonskih dokumentov povečuje. Odgovornost za to tiči v solistični akciji LMŠ, ki se je strateško napačno odločila, da s svojimi štirinajstimi poslanci obstruira parlamentarno delo. Opozicijski četverček tako spet kaže svojo nezmožnost usklajenega delovanja, hkrati pa s tem slabi moč opozicije v parlamentu.



Ne glede na poteze Marjana Šarca, ki želi izsiliti predčasne volitve, se hkrati vse bolj zdi, da ob nespoštovanju parlamentarne prakse, vojni z mediji, tožilci, spornem zakonu o vodah ... vse bolj plahni možnost, da bo Janez Janša po svoji tretji še kdaj sestavljal vlado.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije