V zapor zaradi opravljanja poklicne dolžnosti

V Belorusiji se nadaljujejo sodni obračuni s kritičnimi novinarji.
Fotografija:
Odpri galerijo

Čeprav je dolgoletni beloruski vladar Aleksander Lukašenko zatrdil, da ga v Evropi še vedno priznavajo za predsednika države, se v Belorusiji vsak dan zgodi nekaj, kar še bolj ohladi odnose Minska z Zahodom.

»Ne. Kaj je sploh to? Zakaj pa ne 25 let?« je v četrtek novinarka Darja Čulcova odgovorila na vprašanje sodnice Natalije Buguk, ali je razumela njeno pravkar izrečeno obsodbo, s katero je dekle, ki prav danes praznuje 24. rojstni dan, poslala za dve leti v zapor. S kolegico Katerino Andrejevo Bahvalovo, ki prav tako dela za televizijsko postajo Belsat TV, ju je 15. novembra policija aretirala v zasebnem stanovanju v Minsku, od koder sta v živo poročali o takratnih množičnih protestih.



Novinarki bosta morali za dve leti v zapor, ker so ju obtožili za sodelovanje, pripravljanje in pozivanje k protestom. »Beloruski režim se je odločil za očiten prestopek, saj je novinarki obsodil na leti zapora zgolj zato, ker sta izpolnjevali novinarske obveznosti,« so se v izjavi za javnost odzvali na njuni televiziji. Belsat TV, ki se oglašuje kot »prvi neodvisni televizijski kanal v Belorusiji«, se financira iz proračuna poljske države in je podružnica poljske državne televizije. Zato je bil oster odziv iz Varšave pričakovan. Predsednik države Andrzej Duda je zahteval takojšnjo osvoboditev novinark, poljskim diplomatom v Minsku pa naročil, naj beloruskim oblastem prenesejo njegovo odločno nasprotovanje zatiranju svobode govora in državljanskih pravic ter zahtevo, naj prenehajo to početje.



»Poljska je pozvala vse partnerje v Evropski uniji k enotnemu, odločnemu in ostremu odzivu na še en primer kratenja temeljnih pravic in svoboščin,« je izjavil Dudov tiskovni predstavnik Krzysztof Szczerski. V Bruslju se je odzval tiskovni predstavnik evropskega »zunanjega ministra« Josepa Borrella Peter Stano, ki je v imenu EU ostro obsodil obsodbo novinark, ki sta zgolj opravljali svoje delo, in pozval k njuni takojšnji osvoboditvi. Takšnim pozivom se je pridružila evropska radiodifuzna zveza EBU, švedska poslanka v evropskem parlamentu Karin Karlsbro pa je začela zbirati podpise pod pismo, v katerem bo zahtevala, naj odstranijo Belorusijo z evrovizijskega tekmovanja. »Evrovizija je velika glasbena prireditev, ki združuje evropske države. Državna televizija, ki pritiska na sodelavce in novinarje, njen direktor pa je uvrščen na sankcijski seznam EU, tja ne sodi,« je povedala 50-letna liberalka.


Žrtvi poročanja o žrtvi


Novinarki so policisti prijeli med poročanjem s protestov, ki so se dogajali v eni od najbolj vročih četrti beloruske prestolnice. Poimenovali so jo »Trg sprememb«, ker se je po uradni prireditvi, na kateri je protivladno nastrojen didžej zakuhal škandal, ker je zavrtel skladbo legendarnega ruskega rockerja Viktorja Coja »Sprememb!«, na eni od tamkajšnjih transformatorskih postaj pojavil grafit z naslovom te pesmi.



Vitkor Coj: Sprememb!

Poročevalki so aretirali le štiri dni po tem, ko je na »Trgu sprememb« skupina domnevnih neznancev napadla miroljubne demonstrante, 31-letni Roman Bondarenko, ki so ga najprej pretepli, potem pa še zvlekli s sabo, je pozneje umrl v bolnišnici.

S to žrtvijo je povezan še en sodni proces. Včeraj se je namreč znašla na zatožni klopi še ena novinarka, 36-letna poročevalka spletišča Tut.by Katerina Borisevič. S soobtoženim zdravnikom Artjomom Sorokinom so jo tožilci okrivili, da je imela njuna objava zaupnih zdravniških izvidov o posmrtni preiskavi Bondarenka »hude posledice, saj je povečala napetosti v družbi, vzpostavila ozračje nezaupanja v državne organe ter spodbudila državljane k nasilju in kaznivim dejanjem«. Lukašenko je namreč izjavil, da se je Bondarenko zapletel v pretep zato, ker je bil v »vinjenem stanju«, obdukcija pa je pokazala, da v krvi ni imel niti kapljice alkohola.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije