Američani po kavbojsko izzvali Irance
Samo vprašanje časa je bilo, kdo bo pred odločilnim dvobojem – danes se začenja zadnje kolo v skupinskem delu tekmovanja – za napredovanje v osmino finala iz skupine B med Iranom in ZDA (20.00) prvi izvlekel revolver. K sreči le s slepimi naboji, a vseeno precej naivno (ali premišljeno?) so ga izvlekli Američani oziroma njihova krovna nogometna organizacija.
Z objavo napovedi tekme na družabnih omrežjih instagramu in twitterju z zastavama obeh držav so Američani ujezili trdo linijo Islamske republike Iran. Na trobojnici ni bilo uradnega simbola islamske države. Čeprav je bila objava hitro izbrisana z družabnih omrežij, je bil iranski odgovor na najvišji politični ravni hiter in oster. Iranska vlada je od Svetovne nogometne zveze (Fifa) zahtevala izločitev ameriške reprezentance s svetovnega prvenstva. Česar seveda ne bo dočakala.
»Želeli smo izraziti podporo pravicam žensk,« je na novinarski konferenci pojasnil direktor za stike z javnostjo pri USMNT (Ameriška moška reprezentanca) Michael Kammarman. Namerno ali naključno izzivanje pred športno bitko z jasnim nazivom »Zmaga ali slovo« je imelo še bolj vznemirljivo predigro. Nekdanji selektor ZDA Jürgen Klinsmann je o iranskih igralcih povedal, da imajo umazano kulturo igranja in izzivanja s triki, s katerimi poskušajo vplivati na sodnike. Stopil je na žulj iranskega selektorja Carlosa Queiroza, za katerega je dejal, da se zaradi tega odlično ujame z iransko reprezentanco. Svoje prepričanje je Klinsmann podkrepil z besedami: »Šest let sem bil selektor. Bili smo v Gvatemali, Hondurasu, Kostariki. To ustreza njihovi kulturi.«
V Lyonu zmagala nogomet in Iran
Edini dvoboj Američanov in Irancev na mundialih, leta 1998 v Franciji v Lyonu, ki je veljal za najbolj političnega v novejši zgodovini SP, se je razpletel z zmago Irancev z 2:1. In s prijateljskim stiskom rok, nasmeški ter skupinsko fotografijo. Zmagal je nogomet, so takrat zapisali mediji. Naj zmaga tudi tokrat!