Desetletje in pol veličastnih predstav

Bayern ni zaspal po slavju v derbiju in je zdaj tik pred lovoriko št. 30. Nogometna Nemčija v pričakovanju filma o Bastianu Schweinsteigerju.
Fotografija: Neuničljivi Thomas Müller še naprej ostaja zelo pomemben adut Bayerna na poti k novi lovoriki. FOTO: Reuters
Odpri galerijo
Neuničljivi Thomas Müller še naprej ostaja zelo pomemben adut Bayerna na poti k novi lovoriki. FOTO: Reuters

Kar nenavaden pogled je bil na drugič v enem tednu povsem prazno Allianz Areno, dom nogometašev Bayerna, kjer 75.000 gledalcev vedno znova do zadnjega sedeža napolni tribune. Toda ukrepi proti širitvi koronavirusa zahtevajo svoj davek, občinstva v tej sezoni bundeslige na tekmah ne bo, a tudi v takšnem nenavadnem ozračju največji nemški klub ohranja svojo suverenost. Zmaga med tednom na velikem derbiju v Dortmundu ga niti za hip ni uspavala, tokrat so Bavarci s 5:0 odpravili goste iz Düsseldorfa in se za hip še bolj približali lovoriki.

Če ne bi bilo te posebne pandemije zadnjih dveh mesecev, bi bila ta zadnja majska sobota iz nogometnega zornega kota v Münchnu prav posebna. Pa ne le zaradi nove prepričljive predstave Roberta Lewandowskega in druščine, temveč tudi zavoljo prav posebnega jubileja, kajti pred natanko 15 leti so uradno odprli Allianz Areno, še danes enega najbolj sodobnih nogometnih stadionov stare celine. Leto pozneje, junija 2006, je tu sledila uvodna slovesnost nepozabnega mundiala – Nemci mu še danes pravijo poletna pravljica –, nato pa še kopica spektaklov z domačih tekmovanj, prestižne lige prvakov in ter seveda tudi na reprezentančni ravni.

Zanimivo pa, da sta Areno tistega 30. maja 2005 odprla stara bavarska tekmeca München 1860 in Nürnberg (3:2), dan pozneje pa je nato sledila še predstava med Bayernom in nemško reprezentanco (4:2; Deisler, Huth ag, Sagnol, Salihamidžić; Borowski, Klose). Odtlej je ta objekt bolj kot ne pokal po šivih: na prste ene roke je v vseh teh 15 letih mogoče našteti Bayernove tekme, ko ni bil razprodan! Po navadi le na kakšni pokalni preizkušnji, kot denimo februarja letos, ko si je dvoboj domačega moštva s Hoffenheimom ogledalo »le« 71.500 navzočih. Zdaj pa je bil seveda stadion že drugič zapored prazen in tako bo vse do konca sezone, nogometna Nemčija pa upa, da se bo nato jeseni zgodba le zasukala. Iz pisarne tekmovanja so sicer včeraj sporočili, da se zgodba bundeslige 2020/21 namesto prej načrtovanega 21. avgusta ne bo začela pred 11. septembrom.
 

Klubska pripadnost


Takrat se bo najbrž münchenski klub osmič zapored znašel v vlogi branilca lovorike. Zdaj ga loči do končnega cilja le še pet preizkušenj, po zmagi na derbiju v torek v Dortmundu se je močno približal jubilejnemu naslovu št. 30, v tej predstavi z Düsseldorfom so poleg Lewandowskega blesteli še avstrijski reprezentant David Alaba, član francoske zasedbe svetovnih prvakov Benjamin Pavard in pa domači fant Thomas Müller. Pred kratkim je pri svojem klubu podaljšal pogodbo do leta 2023, v soboto je zablestel z 19. podajo, doslej jih je zbral za bundesligo rekordnih 140, med sedanjimi akterji v tem prestižnem nemškem tekmovanju je na drugem mestu z 80 podajami Marco Reus, kapetan Borussie Dortmund.

Predvsem Müller pri münchenskem občinstvu, ki zdaj tekme namesto na stadionu spremlja v posebnih razmerah spet odprtih pivskih vrtov, ohranja posebno spoštovanje zaradi pripadnosti klubu, po čemer sta denimo, dokler nista končala nogometne poti, slovela tudi Philipp Lahm in Bastian Schweinsteiger. Slednji je resda igral še za Manchester United in Chicago Fire, a pravo nogometno zgodbo je pisal v bavarski metropoli. To bo dobro vidno tudi v prihajajočem dokumentarnem filmu »Schweinsteiger: Spomini od začetka do legende«, ki si ga bo v petek, 5. junija, mogoče ogledati na videoprogramu Amazon Prime Video. 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije