BO IGRAL ALI BO IZGNAN?

Đokovićeva cena bo padla, za proticepilce je muha enodnevnica

Tako pravi strokovnjak za športno pravo Blaž Tomažin Bolcar.
Fotografija: Novak Đoković v Melbournu še vedno čaka na odločitev ministra. FOTO: Loren Elliott, Reuters
Odpri galerijo
Novak Đoković v Melbournu še vedno čaka na odločitev ministra. FOTO: Loren Elliott, Reuters

Vse oči so še vedno uprte v Avstralijo, kjer sodišče še vedno ni odločilo o usodi Novaka Đokovića. Bo lahko ostal v Avstraliji in zaigral na prvem od štirih največjih turnirjev v sezoni ter skušal osvojiti že rekordno 10. krono na tem turnirju ali pa bo zaradi nezadostnih dokazov, da je bil kot necepljen proti covidu 19 upravičen do vstopa v državo kot zdravstvena izjema, moral domov.

image_alt
Saga Novaka Đokovića se nadaljuje: pravnik pojasnjuje, zakaj traja tako dolgo

O tem, kakšne pravne posledice lahko čakajo Đokovića in kaj ta saga v Avstraliji lahko pomeni za nadaljevanje njegove kariere, smo se pogovarjali s strokovnjakom za športno pravo, odvetnikom Blažem Tomažinom Bolcarjem.

Avstralija temeljito preverja okoliščine

Blaž Tomažin Bolcar. FOTO: Press Release
Blaž Tomažin Bolcar. FOTO: Press Release
»Očitno so se v Avstraliji na ministrstvu za priseljence odločiti temeljito preveriti vse okoliščine, da ne bi bili deležni očitkov, da so odločitev sprejeli pristransko. Formalno gledano je Novak predložil vsa potrdila. Minister ima možnost Đokoviću preklicati vizum. Zanimivo bi bilo videti, kolikokrat v zgodovini in v kakšnih primerih je minister takšno možnosti izkoristil. Kot kaže, Đokovića sumijo več nepravilnosti in očitno želijo vse podrobno raziskati ter se prepričati o vseh okoliščinah, da bi lahko odločitev sprejeli na podlagi dejstev in ne domnev,« pravi odvetnik.

Dejstvo je, da je v formularju zatrdil, da ni bil v drugi državi, a izkazalo se je, da je med drugim odpotoval v Španijo. Bolcar pravi, da lahko to sicer šteje kot manjša napaka, lapsus, vendar pa si v času po domnevnem prebolevanju covida in v neugodnih zdravstvenih razmerah po Evropi te napake ne bi smel privoščiti. »Novak si okoli sebe lahko privošči najboljšo ekipo, ki mu to ureja. Če je ta formular izpolnjeval nekdo tretji, je to počel v njegovem imenu in se zato Đoković ne more uspešno sklicevati. Če bi se dejansko izkazalo, da gre za napačno izpolnjene podatke, mu na papirju grozi tudi kazenski pregon, a tega ni pričakovati. Je pa to okoliščina, ki jo bo v svoji odločitvi moral upoštevati minister za priseljence.«

image_alt
Đoković priznal, da se po pozitivnem testu ni samoizoliral

Je bil pozitiven? Zakaj ni povedal že takoj?

Bolcar opozarja tudi na PCR-test, o katerem se širijo zelo različne informacije, kdaj in kako je bil narejen. Če bi se izkazalo, da je test ponarejen, ga lahko čakajo sankcije v Srbiji. Vendar pa opozarja tudi, da lahko Đokovića še bolj kot to, skrbi dejstvo, da je Združenje profesionalnih teniških igralcev (ATP), še preden se je zapletlo z njegovim primerom, napovedalo, da igralcem, ki bi predložili ponarejeno dokazilo, grozi suspenz do treh let.

image_alt
Đokovićevo potrdilo buri duhove, neverjetno, kaj je pokazala koda QR

»Če pogledamo širši kontekst vseh okoliščin, da je dan po pozitivnem testu hodil na okrog po dogodkih, brez maske in se domnevno okužen ne drži ukrepov, se je težko znebiti dvoma, da je dejansko bil pozitiven. Ne verjamem, da je tako neodgovoren, da bi to res počel. Poleg tega smo lahko videli, da je v letu 2020 na glas povedal, da je pozitiven, zdaj pa tega ni storil, kar je zanimivo. Zlasti ker bi v primeru, da je res bil okužen oz. prebolel, to pomenilo, da se lahko udeleži turnirja, saj bi izpolnjeval pogoje za odobritev t. i. zdravstvene izjeme. Veliko nam pove tudi, kako je njegova družina reagirala pri vprašanju o pozitivnem testu in udeležbi na dogodku – prekinili in končali so novinarsko konferenco. Ravnanje Novaka in njegove ekipe vzbuja več dvomov, kot daje zagotovil.«

Đoković je sicer trenutno povsem legalno v Avstraliji, tako je namreč odločilo sodišče. »Ministrstvo za priseljence sedaj zbira podatke, na podlagi katerih se bo minister odločil ali bo izkoristil pravico, ki mu jo podeljuje zakon.«

Novak Đoković še vedno upa na nastop. FOTO: Loren Elliott, Reuters
Novak Đoković še vedno upa na nastop. FOTO: Loren Elliott, Reuters

Kakšne posledice prinaša izgon iz države?

Če se minister odloči za izgon, bo moral Đoković državo zapustiti. Bolcar pravi, da bi bila po njegovem najboljša salomonska rešitev. Na primer: država se ne odloči za izgon, kar pomeni, da ne bi imel treh let prepovedi vstopa v Avstralijo, mora pa se »sam odločiti«, da odide. »Tako bi bil volk sit in koza cela, lahko bi se vrnil prihodnje leto in igral. Ne glede na to, da bo odločitev sprejeta na podlagi nekih okoliščin in dejstev, pa bo to politična odločitev, ki jo sprejema minister oz. politik in gre torej za neke vrste vpletanje države v šport.«

image_alt
Dokument, ki potrjuje, da je Novak Đoković pozitiven hodil med ljudi (FOTO)

O tem, kaj ta primer pomeni za prireditelje športnih dogodkov v prihodnje, pa tudi za Đokovića in njegovo udeležbo na drugih največjih turnirjih, Bolcar pravi, da bo »politika ostala enaka kot zdaj, bodo pa ti postopki vodeni še natančneje in bolj transparentno, da se izognejo potencialnim zapletom«. »Treba je povedati, da si je Novak sam povzročil ogromno težav. Če bi že 16. decembra povedal, da je pozitiven, bi vsi že vedeli, da bo lahko igral. Tako pa smo to izvedeli šele, ko se je vkrcal na letalo. Poleg tega je pred tem ves čas govoril, da ne bo igral v Avstraliji, če bi moral biti cepljen.«

Đokovićeva cena bi lahko dodatno padla

Administrativni zaplet, ki je dobil neverjetne razsežnosti, sicer na Đokovićevo blagovno znamko nikakor ne vpliva dobro. Si je naredil medvedjo uslugo ne glede na to, da sicer ima veliko podporo, večinoma med proticepilci? »Škandali nikdar ne vplivajo pozitivno na blagovno znamko športnika. Za proticepilce je muha enodnevnica, ki jim trenutno pride prav. Blagovne znamke se za sodelovanje s športnikom odločijo, če lahko z njim poistovetijo svoje vrednote. Ne gre le za povezovanje zaradi rezultatov, temveč je to povezovanje s osebnostjo športnika. Novak je imel v zadnjem času nekaj črnih pik, denimo z diskvalifikacijo na OP ZDA (ko je v linijsko sodnico nabil žogico) ter razbijanje loparja na olimpijskem turnirju, ki ga je naposled kar zapustil. Ne govorimo o 17-letniku, ki ne zna brzdati čustev na igrišču. Rekel bi, da mu bo vse skupaj škodilo. Še vedno se bodo blagovne znamke povezovale z njim, a vprašanje je, katere in za kakšno ceno. Vprašanje je, koliko več bi lahko prejel, brez tega kaosa.« Bolcar je podal tudi zanimiv primer: po podatkih Forbesa je Roger Federer v prejšnjem letu zaslužil 90 milijonov dolarjev, pa skoraj ni stopil na igrišče. Novak Đoković? 30 milijonov, pa je osvojil praktično vse, bil je le korak od zlatega slama (vseh štirih turnirjev in še olimpijskih iger). To po njegovem kaže, kako se blagovne znamke obnašajo na globalnem sponzorskem trgu.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije