Gregor Krušič: Presenečen bi bil, če spomladi ne bi imeli Tamare
V teh dneh je v športu seveda najodmevnejši utrip nogometnega mundiala, začela so se številna tekmovanja na snegu, za teniško karavano, dejavno od januarja do vključno novembra, pa so napočile počitnice. K pisani sezoni 2022 smo se ozrli z Gregorjem Krušičem, direktorjem domače krovne teniške organizacije, pri kateri so se nazadnje zelo razveselili podviga naše zdesetkane ženske vrste in njene senzacionalne zmage proti Kitajkam v pokalu Billie Jean King.
Gospod Krušič, kakšen je vaš pogled na slovensko teniško sezono 2022, pred katero ste poudarjali pomembnost stika z najboljšimi na svetu tako po organizacijski plati kot tekmovalni?
»Z vodstvom smo se lotili dolgoročne zgodbe in želje, da bi konstantno imeli dva do tri igralce vsakega spola med 100 na svetu, kar lahko sistemsko uresničimo v obdobju od 8 do 12 let. Po tej plati je naša pomembna naloga tekmovalna infrastruktura. Pri mladinskih turnirjih smo napredovali s 16 na 20, v štirih letih si jih želimo imeti 25, številne med temi v zimski sezoni. Potem so tu še začetni profesionalni turnirji ITF WTT z nagradnim skladom od 15.000 do 60.000 dolarjev. Pol milijona evrov smo vložili v 11 turnirjev za ta tekmovalni del pri Tenis Slovenija. Lani smo začeli tudi zgodbo turnirja WTA z nagradnim skladom 250.000 $ in jo pod ambasadorstvom legende Mime Jaušovec letos ponovili.«
Omenili ste turnir WTA 250, ki je bil letos še močnejši glede udeležbe vrhunskih igralk kot leto prej. Kako kaže za Portorož 2023?
»Letošnji WTA Zavarovalnica Sava Portorož je bil po zasedbi najmočnejši WTA 250 med vsemi 30. Prvakinji Wimbledona in odprtega prvenstva ZDA sta nam pričarali izjemen dogodek. Obstaja 30 lastnikov licenc turnirjev. V prvem letu 2021 smo prišli do tega turnirja, ker se je sprostilo mesto zaradi kitajske odpovedi, v drugo smo licenco odkupili za res ugodno ceno.«
Kako pa se zdaj ozirate k zadnjemu odmevnemu dogodku, velenjski zmagi zdesetkane slovenske ženske vrste proti Kitajkam?
»Pred štirimi leti sta selektor ženske članske reprezentance Andrej Kraševec in predsednik strokovnega sveta Marko Por zastavila novo strategijo in krepko pomladila ekipo, odgovorni vlogi sta podelila Kaji Juvan in Tamari Zidanšek, okrog njiju dveh pa zgradila ekipni duh in pripadnost mlajših igralk izbrani vrsti.«
Zataknilo se je le glede Tamarinega nastopa v Velenju in njene odločitve, da tokrat nameni pozornost nastopu na profesionalnih turnirjih WTA namesto reprezentančnemu.
»Spoštovali smo njeno odločitev, zelo jasno nam je rekla, da če bo morala loviti točke za nastop na januarskem odprtem prvenstvu Avstralije, tokrat ne bo mogla biti z nami. Podprli smo jo, žal ji met v Južni Ameriki ni uspel, a še vedno ima pred seboj lepo športno pot in zelo bi bil presenečen, če je aprila prihodnje leto, ko bodo naša dekleta igrala z Romunkami, ne bi bilo v ekipi. V zadnjih letih rednega nastopanja za slovensko reprezentanco je vedno pustila srce na igrišču.«
Kaj pa Kaja Juvan, imenitno je prenesla breme osrednje slovenske igralke v zelo pomembnem reprezentančnem nastopu, kajne?
»Kaja ima izjemno psihološko moč in športno inteligenco najvišje ravni. Takšno imajo res le najboljši, tega se ne moreš kar naučiti. To pomeni, da v vsakem trenutku na igrišču točno ve, kaj mora narediti, ničesar ne prepušča naključju. Največji čutijo in vedo, ko morajo biti zbrani samo na opazovanje rumene žogice. Zavedala pa se je ves čas, da glede telesne pripravljenosti lahko napreduje, zato je temu v zadnjem letu namenila veliko pozornosti.« Siniša Uroševič