Nekoč občudoval Ligetyja, zdaj ta črpa od Vodičana

Po tretjini smučarske sezone med Slovenci edini s stopničkami Žan Kranjec. Želi si kolajne in globuse, a ve, da ga preveč razmišljanja o tem ne bo vodilo do cilja.
Fotografija: Žan Kranjec se v tej zimi odlično počuti v svoji koži, kar dokazuje z vrhunskimi rezultati. FOTO: Reuters
Odpri galerijo
Žan Kranjec se v tej zimi odlično počuti v svoji koži, kar dokazuje z vrhunskimi rezultati. FOTO: Reuters

Da je veleslalomist z velikim potencialom, je dokazoval že na mladinskih svetovnih prvenstvih s tremi bronastimi kolajnami. A v slovenski smučarski vrsti so bili superiorni mladinci pogosti, razvoj večine pa se je ustavil v svetovnem pokalu.

Žan Kranjec ima drugačno zgodbo. Ni le smučarsko nadarjen in tehnično izpiljen, ampak tudi delavec v pravem pomenu besede. Z izkušnjami je postal stanoviten, v tej sezoni tudi z rednimi uvrstitvami na stopničke.

Za nami so prazniki, prinesli so nekaj več dela prostih dni, a za vrhunske športnike to ne pomeni kaj dosti, saj ste vseskozi osredotočeni na cilje. Imate radi ob koncu leta vrvež ali mir?
Rad sem kakšen dan z družino in prijatelji, vendar mi je všeč, da je umirjeno. Nobenih zabav, ostati moram osredotočen, urnik je precej natrpan in že en tak dan bi lahko vse pokvaril. Smo pa bili doma kratek čas, dva dneva.

Pride kdaj trenutek, ko vam gre na živce, da živite v kovčku?
Včasih. Mi pa to ne povzroča večjih težav po Evropi, hitro pripravim vse. Pri daljših razdaljah pa imamo omejeno količino prtljage, vse je treba stlačiti v dve torbi, skratka, pametno je treba spakirati.

Koliko parov smuči in smučarskih čevljev vzamete za en tekmovalni vikend v tehničnih disciplinah?
Uporabljam dvoje smučarske čevlje, vzamem še katere za rezervo. Veleslalomskih smuči imam več, ker skoraj vedno kje še treniramo in jih testiram, sedem oziroma osem parov, za slalom pa od štiri do pet. Večinoma jih spakira in pripelje serviser.

V novo leto vstopate kot najboljši slovenski smučar. Za vami so tri tekme, dvakrat ste bili na stopničkah. Koliko vas loči od vrha?
V Beaver Creeku bi zelo težko zmagal, razlika je bila velika, drugje pa je bila zmaga dosegljiva. Zdi se mi, da nisem daleč, mora pa se vse poklopiti oziroma moram narediti to, kar znam – celoten nastop, oba nastopa, vsak zavoj. Verjamem, da sem blizu, težko pa rečem, ali imam več ali manj rezerve kot drugi.

Reprezentančni trener Klemen Bergant pravi, da ste najboljši veleslalomist na svetu. Je to za vas breme ali spodbuda?
Tudi jaz verjamem, da sem med najboljšimi veleslalomisti, ne morem pa reči, da sem najboljši, saj je treba to pokazati na tekmi. Ni mi pa takšna oznaka breme, prej je spodbuda. Rad osrečim ljudi, ampak naučil sem se, da v prvi vrsti smučam zase in da se mi ni treba dokazovati drugim.

Tako samozavestnega in sproščenega, kot ste v tej zimi, vas še nismo videli, hitri ste na vseh terenih v vseh razmerah. In imate nekaj, kar je najtežje: stanovitnost. Kako ste dosegli to raven?
Vsako leto sem se nekaj naučil, pridobival izkušnje. Poskušam napredovati v vsaki malenkosti tehnično in telesno, glavna razlika v primerjavi s preteklostjo pa so izkušnje, pristop za tekmo, spoznavanje nastavitev in opreme.

Rezerve imate še na ravnini. Koliko časa ocenjujete, da traja proces, da se natrenira tudi to?
Obstajajo tudi takšni, ki ne morejo tega natrenirati nikoli. Na kakšni tekmi sem že pokazal, da sem lahko hiter na ravnini, ne pa na vsaki. Koliko časa traja, da to tehnično in taktično osvojiš, je odvisno od posameznika, vsekakor pa v tem lahko napredujem.

Samega sebe je najtežje ocenjevati, pa vendar: katere so vaše največje odlike?
Telesna priprava in smučarska stabilnost – ne delam veliko napak. Na tekmi pokažem dobro smučanje, ne niham preveč med treningi in tekmami. Na tekmah se odzivam vsako leto boljše, tehnično sem na dokaj visoki ravni.

Na treh veleslalomih v tej zimi smo videli tri različne zmagovalce. Čigavo smučanje najraje gledate?
Vsi trije so zanimivi smučarji, vsak ima določene prednosti. Alexis Pinturault ima dobro tehniko, najboljša lastnost Kristoffersena je zmagovalna miselnost, na tekmi iztrži največ, Tommy Ford je tehnično dober, ima pa več nihanja.

Kaj pa smučarke? Katera ima najlepši veleslalomski slog?
Mikaela Shiffrin. Je kar več dobrih veleslalomistk, ampak njo bi dal na prvo mesto. Smuča povezano, tekoče, tehnično je dobra.

Kaj vam pomeni izjava Teda Ligetyja, da se iz vašega smučanja veliko nauči?
Precej. Še posebno ker je to rekel nekdo, ki je v smučanju veliko naredil in spada med legende. V obdobju, v katerem je prevladoval, je bil moj najljubši smučar.

Po treh od devetih veleslalomov ste drugi v seštevku discipline. Kako blizu oziroma daleč je mali globus?
Vsekakor je veleslalomski globus eden od mojih kariernih ciljev, a o tem je še prezgodaj govoriti pa tudi nima smisla, da preveč razmišljam v tej smeri, da ne bi postalo breme in bi se preveč ukvarjal z računanjem, pozabil pa bi, kaj je pravzaprav pomembno. Želim si ga, ampak treba je iti iz tekme v tekmo, pokazati maksimum, potem pa bomo na koncu videli, kam spadam.

Ste vedno tako realni, delate postopne korake od mladih nog?
Nočem napovedovati nečesa, če nimam zagotovila, da se bo zgodilo. Želim si dobre rezultate, kolajne, globuse ... Ne bom rekel, da poznam pot, ki je še nikoli nisem prehodil, vem pa, da me preveč razmišljanja o tem ne bo vodilo do cilja.

V tem mesecu je na sporedu šest slalomov in en veleslalom. V slalomu še niste tam, kjer si želite biti.
Drži. Pritisk je manjši kot v veleslalomu, nisem pa neučakan. V minuli zimi sem storil velik korak naprej – pred nekaj leti namreč sploh nisem vedel, ali se bo zgodil ali pa morda smučam slalom samo še zato, da razbijem rutino, ampak kaže, da sem napredoval. Upam, da bom še. Veleslalom je bil vedno moja prva disciplina, zdaj imam tudi dobre rezultate, zato mi je v slalomu lažje. Sem pa vsekakor motiviran tudi za to disciplino.

S Štefanom Hadalinom sta dober tandem. Trenutno mu ne gre po načrtih. Ko nastopi kak tak krizni trenutek, se pogovarjata o tem?
Se. On pove, kaj ga moti, jaz, kaj mene, izmenjava si misli, kaj bi kdo naredil. V karieri pridejo trenutki, ko ti ne gre, kot bi si želel, takrat ti je najtežje, a če ti to uspe prebroditi, lahko iz tega veliko potegneš, se veliko naučiš za nadaljevanje. Že v preteklosti mu kdaj ni šlo po načrtih, pa se je nato povzpel. Prej ali slej bo dosegel dober rezultat in bo v prihodnje bolj stanoviten. Šele tri slalome imamo za sabo, glavno zanj še pride. Pa tudi športna pot je dolga in se bo še veliko zgodilo.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije