POLEMIKA NA OLIMPIJSKIH IGRAH

Pirc Musarjeva o sporni boksarki: »Ni prav, absolutno ni prav. In to nima nobene zveze z enakostjo spolov.«

Dvoboj, ki je dvignil veliko prahu, so komentirale številne znane osebe, tudi predsednica republike.
Fotografija: Oglasila se je predsednica. FOTO: Pool Via Reuters
Odpri galerijo
Oglasila se je predsednica. FOTO: Pool Via Reuters

V središču olimpijskih iger v Parizu je te dni vse bolj odločitev Mednarodnega olimpijskega komiteja (Mok), da nastop dovoli boksarkama, ki jima je lani Mednarodna boksarska zveza prepovedala nastop, ker naj ne bi izpolnjevali pogojev za nastop v ženski kategoriji. Uvodni nastop Alžirke Imane Khelif v četrtek je prilil olja na ogenj razpravi.

Dvoboj prvega kroga ženske kategorije do 66 kg med Khelifovo in Italijanko Angelo Carini je bil porinjen v središče dogajanja na igrah, potem ko je Italijanka v solzah in okrvavljena predala dvoboj po zgolj 46 sekundah, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.

Carinijeva se je z dvoboja umaknila po dveh prejetih udarcih v obraz. Po koncu je zavrnila rokovanje z nasprotnico in se zgrudila v joku na sredini ringa. »Pogosto se borim v reprezentančnih akcijah. Treniram z bratom. Pogosto se borim z moškimi, ampak danes je preveč bolelo,« je o prejetih udarcih dejala 25-letna Italijanka.

Angela Carini po borbi s Khelifovo. FOTO: Mohd Rasfan Afp
Angela Carini po borbi s Khelifovo. FOTO: Mohd Rasfan Afp

Bo polemika zasenčila OI?

Njena reakcija je na spletu sprožila polemiko, ki grozi, da bo popolnoma zasenčila igre v Parizu, je dodala AFP. Glede dogajanja v boksarskem ringu v Parizu pa so se oglasile številne znane osebnosti po svetu.

V središču razprave je, ali je prav, da Khelifova in Tajvanka Lin Yu-Ting, ki se bori v kategoriji do 57 kg, nastopata v ženski konkurenci. Obema je Mednarodna boksarska zveza (IBA), ki ji je Mok sicer zaradi korupcije in drugih nepravilnosti leta 2023 dokončno odvzel status krovne zveze, lani prepovedala nastop na svetovnem prvenstvu zaradi neuspešnih testov spola.

Boksarki sta sicer pred tem nastopili v ženski konkurenci na olimpijskih igrah pred tremi leti v Tokiu.

IBA je svojo odločitev glede nastopa na SP pojasnila v izjavi v sredo: »Športnici nista opravljali testa testosterona, ampak jima je bil predpisan drug priznan test, pri čemer podrobnosti ostajajo skrivnost.«

Turnir v Parizu zaradi izključitve IBA poteka pod okriljem Moka, ki je v četrtek znova zagovarjal odločitev, da dovoli nastop obema boksarkama. Tiskovni predstavnik krovnega olimpijskega gibanja Mark Adams je pred dnevi pojasnil, da sta obe »v potnih listih predstavljeni kot ženski«.

Po njegovih besedah vse boksarke na igrah v Parizu izpolnjujejo pogoje za nastop. Poudaril je, da je določanje meril ustrezanja določenemu spolu »neverjetno zapleteno« in da bi si vsi želeli, da bi bil odgovor vselej en sam, da ali ne.

Melonijeva: Dvoboj ni bil enakopraven

To pojasnilo ni prepričalo italijanske premierke Giorgie Meloni, ki je ob obisku italijanskih športnikov v Parizu dejala, da dvoboj ni bil enakopraven in da se ne strinja s politiko Moka glede tega. »Menim, da bi športnicam z moškimi genetskimi značilnostmi morali prepovedati nastop v ženskih kategorijah,« je dejala članica skrajno desne stranke Bratje Italije.

Imane Khelif iz Alžirije je v manj kot minuti premagala nasprotnico. FOTO: Isabel Infantes Reuters
Imane Khelif iz Alžirije je v manj kot minuti premagala nasprotnico. FOTO: Isabel Infantes Reuters

S tem pa se je razprava na družbenih omrežjih zgolj začela. »Angela Carini je naredila prav, da je sledila svojemu notranjemu čutu in dala prednost svoji fizični varnosti, vendar ne ona ne druge športnice ne bi smele biti izpostavljene tovrstnemu fizičnemu in psihološkemu nasilju na podlagi svojega spola,« je dejala posebna poročevalka Združenih narodov za preprečevanje nasilja nad ženskami Reem Alsalem.

Oglasila se je tudi teniška legenda Martina Navratilova, ki je dejala, da gre za »obžalovanja vreden« primer in zatrdila, da je Khelifova moški.

Predsednica obsodila napade na Khelifovo

Tudi v Sloveniji razprava ni šla mimo znanih osebnosti, oglasila se je celo predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki je ob poobljavljenem posnetku konca dvoboja med Khelifovo in Carinijevo zapisala: »Ni prav, absolutno ni prav. In to nima nobene zveze z enakostjo spolov. Absolutno nobene.«

V nadaljnjem pojasnilu pa je zapisala: »V konkretnem primeru se postavlja vprašanje, ali ima alžirska tekmovalka zaradi svojih telesnih predispozicij nesprejemljivo prednost. Takšna prednost pa nima povezave z enakostjo spolov in na to sem želela opozoriti. Zavedam se, da je to izjemno zapletena tema, vendar se bo moral Mok s tem soočiti in postaviti določena pravila. Ostro pa obsojam vse napade na alžirsko boksarko zaradi njenega videza in ji želim uspešno življenjsko ter športno pot.«

Nacionalni zvezi zagovarjata svoji boksarki

V bran boksarkama v središču polemik o njunem spolu sta se postavili nacionalni zvezi obeh. Olimpijski komite Alžirije je ostro zavrnil »zlonamerne in neetične napade nekaterih tujih medijev na našo ugledno atletinjo Imane Khelif« in dodal, da gre za laži, je poročala AFP.

Prav tako se je tajvanski predsednik Lai Ching-te postavil v bran Lin: »Združimo se pri podpori za našo boksarko,« je zapisal na Facebooku.

Preberite še:

image_alt
Novi škandal na OI v Parizu, poglejte, kdo bo boksal z ženskami

image_alt
V ringu jo bo pričakal moški, šefica Janševih poslancev ogorčena: »To sploh več ni smešno, še najmanj normalno«

image_alt
Italijanka po manj kot minuti predala dvoboj sporni boksarki: To ni v redu

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije