KOLESARSTVO
Pohorsko kolesarjenje korak pred Zlato lisico
Maribor bo prihodnji dve leti gostil tekmi svetovnega pokala v gorskem kolesarstvu. Prireditelji si obetajo tako tekmovalni kot promocijski učinek preizkušenj v spustu.
Odpri galerijo
LJUBLJANA • Bike park Pohorje v Mariboru je aprila gostil evropski pokal v gorskem kolesarstvu, prihodnje leto pa bodo spet stopili na globalno raven. Po uspešni skupni kandidaturi javnega podjetja Marprom, to upravlja pohorske žičniške naprave, in Društva gorskih kolesarjev Pohorje je Mednarodna kolesarska zveza mariborsko prizorišče uvrstila v koledar tekmi elite v gorskem kolesarstvu v disciplini spust v letih 2019 in 2020. Svetovni pokal v letu 2019 bo v Mariboru 27. in 28. aprila, leto pozneje pa 2. in 3. maja. Na Pohorju so preizkušnje v spustu že gostili med letoma 1999 in 2002 ter med letoma 2007 in 2010. »V tekmovalnem smislu zagotovo pričakujemo zelo dobre uvrstitve naših dveh tekmovalcev, ki jih tako pri fantih kot pri dekletih imamo v svetovnem vrhu, torej Jureta Žabjeka in Monike Hrastnik. Tega v letih, ko smo že priredili tekmovanje, še nismo imeli. Tako si s tega vidika obetamo ta naboj, posledično verjetno tudi bistveno več obiskovalcev. Tekmovanje, kot se je pokazalo v preteklih letih, ima zelo močan promocijski vpliv na uporabnike kolesarskih parkov, to je tudi tačas največji poletni produkt na Mariborskem Pohorju. Na podlagi tega si obetamo velik obisk tekmovanja in pomnožitev učinka, torej da se bodo obiskovalci vračali kot turisti in kot uporabniki kolesarskega parka. To nam bo omogočilo nadaljnji razvoj ne le kolesarskega parka v Mariboru, temveč tudi pri povezovanju z drugimi gorskimi središči na Pohorju,« pravi direktor tekmovanja Iztok Kvas, tudi vodja Bike parka Pohorje.
Proračun 600.000 evrov
Pohorska proga za spust z gorskimi kolesi bo potekala po že obstoječi, ki se uporablja tudi že zdaj v kolesarskem parku, imenuje se World Cup, ker je bil na njej vedno organiziran svetovni pokal. Start bo pri koči Luka, kot pravi Kvas pa je od leta 2010 doživela več sprememb. V osnovi so znane prvine, ki jo delajo znamenito, ostale enake; proga je dolga 2,1 kilometra, višinska razlika je 465 m, vsebuje pa skoraj vse tehnične elemente, ki se pričakujejo od takšne proge; torej, da je hitra, tehnično zahtevna, polna je skokov, tudi drevesnih korenin. »Tekmovalec mora pokazati vso širino znanja, da je na progi lahko hiter,« razloži Kvas. Doda še, da bo cilj preizkušenj v naslednjih dveh letih drugje, pred spodnjo postajo krožne kabinske žičnice. Proračun prireditve je približno 600.000 evrov, mariborski prireditelji upajo, da bo pri izvedbi pomemben delež financ prišel iz virov državnega in lokalnega turizma. »Obetamo si, da bosta tako lokalna turistična organizacija, s katero smo že dogovorjeni, da bo sodelovala, kot tudi slovenska prepoznali možnost promocije in nas podprli pri prizadevanju za pokritje stroškov. Denimo samo prek spletnega portala si celotno sezono ogleda približno 60 milijonov gledalcev, posamično tekmo deset milijonov. Številki sta res impozantni, predvsem pa se strošek pokriva tudi s pokrovitelji. Ta prireditev se malce razlikuje od svetovnih pokalov v alpskem smučanju, predvsem v pomenu, da gorsko kolesarstvo spremlja širši spekter ljudi. Po domače povedano, ne moreš plačati reklame, kot jo denimo dobiš s takšno tekmo,« je dodal Kvas. Navrgel pa še, da stanje v gorskem kolesarstvu v Mariboru ni v skladu z izjemnimi pogoji: »Morebiti smo za malenkost zaspali pri delu z mladimi, tu je treba biti iskren.«Predstavitvene informacije
Komentarji:
22:45
Nove omejitve ...