SKOKI
Prvi Bertoncljev pogovor s Petrom trajal več kot tri ure
Najboljši slovenski skakalci se že dobra dva tedna potijo pod novim vodstvom.
Odpri galerijo
KRANJ – Čeprav na kranjskem stadionu včeraj zjutraj in dopoldne ni ravno pihalo, se je (za)čutil svež veter. Zanj je poskrbel tudi Gorazd Bertoncelj, ki bo po vsej verjetnosti po jutrišnji seji zbora za smučarske skoke in nordijsko kombinacijo tudi uradno postal novi glavni trener slovenske skakalne vrste. Skupaj s pomočnikom Matevžem Šparovcem, od trenerjev pa sta bila navzoča tudi Nejc Frank in Jani Grilc, donedavni desni roki selektorja Gorana Janusa, sta med včerajšnjim kondicijskim treningom pozorno bdela nad reprezentanti. Potem ko so se dodobra ogreli, so začeli kot po tekočem traku nizati sprinte, sprva na stezi, pri čemer je izstopal Domen Prevc, ker je tekel kar bos. »Ker imam ploska stopala, najraje vadim bos, da bi tako izboljšal stanje. Po drugi strani v športnih copatih nimam najboljših občutkov, preprosto se bolje počutim, ko nimam ničesar na nogah,« je pojasnil 18-letni up kranjskega Triglava in na opazko, da bi moral potemtakem tudi skakati bos, v smehu odvrnil: »Na žalost še nis(m)o izumili ničesar takega, da bi bilo to izvedljivo. Če pa bi bilo možno, bi takoj poletel bos.« No, šalo smo skupaj potisnili na stran, ko je beseda nanesla na priprave (»V tem obdobju so res naporne, vendar se nočem smiliti samemu sebi.«) in šolske obveznosti. »Ravno danes bi moral biti vprašan slovenščino in filozofijo. Ne bom rekel, da ste me novinarji zdaj rešili tega, saj bom moral to nadoknaditi. A se bom že dogovoril s profesorjema, poleg tega me čaka še zgodovina,« je včeraj razkril Domen, ki je v petek pisal maturitetni esej. »Meni se ni zdel nič posebnega, ravno nasprotno; naslov se mi zdel enostaven. Najlažje je jamrati in se pritoževati, toda lahko smo veseli, da ni bilo bolj zahtevno,« je po opravljenem treningu, med katerim so še dvigovali uteži, preskakovali ovire in tekli tudi po travi, razmišljal zmagovalec štirih tekem za svetovni pokal.
»V tem uvodnem pripravljalnem obdobju se tudi za 90 odstotkov razlikujejo od tistih, ki smo jih izvajali pod Janusovim vodstvom, več je koordinacijskih vaj, količinsko pa smo približno tam, kjer smo bili pred tremi leti (pred šampionsko zimo 2015/16). Vendar ne gledam na uro, moja glavna naloga je, da dobro opravim vajo, pa naj traja dan, dva ali le nekaj minut,« je razložil Peter, ki se je na prvem sestanku z Bertoncljem (ta si je sicer pred začetkom priprav vzel pogovor z vsakim reprezentantom posebej) pogovarjal debele tri ure. »Zares mi je imel veliko za povedati. Med drugim mi je rekel, da ve, kaj sem sposoben, nakar sva uskladila pričakovanja drug do drugega, razdelala ideje in zastavila načrt za skupno delo,« je zaupal najstarejši od bratov Prevc, ki se v nasprotju s prejšnjimi leti po koncu sezone ni odpravil nikamor na daljši oddih. »Več časa sem preživel doma in reči moram, da se mi je to kar prileglo. Počitka je bilo dovolj, da sem lahko z novim zagonom krenil v priprave,« je še dejal skupni zmagovalec svetovnega pokala v sanjski zimi 2015/16, ki se bo poleti udeležil približno polovice tekem za veliko nagrado Mednarodne smučarske zveze (FIS), nad katero se bo sicer zastor dvignil 21. julija z moštveno in posamično tekmo v Visli.
Vaje se razlikujejo za 90 odstotkov
Še več, namreč 22, jih je doslej med elito v svojo korist že odločil njegov najstarejši brat Peter Prevc, ki je – kot je sam omenil – priprave za poolimpijsko sezono 2018/19 začel z novo energijo. »Vsak trener ima svoj program in način dela, zato je kar precej drugače, kot je bilo, denimo, še lani. Menim, da zna biti – če se vse to vsake toliko časa zamenja – dobrodošlo,« je presodil 25-letnik iz Dolenje vasi pri Železnikih in pripomnil, da še tipa, spoznava in ugotavlja, kaj hoče novi glavni trener povedati z eno besedo. Kot je nadaljeval, so se vaje na treningu precej spremenile.»V tem uvodnem pripravljalnem obdobju se tudi za 90 odstotkov razlikujejo od tistih, ki smo jih izvajali pod Janusovim vodstvom, več je koordinacijskih vaj, količinsko pa smo približno tam, kjer smo bili pred tremi leti (pred šampionsko zimo 2015/16). Vendar ne gledam na uro, moja glavna naloga je, da dobro opravim vajo, pa naj traja dan, dva ali le nekaj minut,« je razložil Peter, ki se je na prvem sestanku z Bertoncljem (ta si je sicer pred začetkom priprav vzel pogovor z vsakim reprezentantom posebej) pogovarjal debele tri ure. »Zares mi je imel veliko za povedati. Med drugim mi je rekel, da ve, kaj sem sposoben, nakar sva uskladila pričakovanja drug do drugega, razdelala ideje in zastavila načrt za skupno delo,« je zaupal najstarejši od bratov Prevc, ki se v nasprotju s prejšnjimi leti po koncu sezone ni odpravil nikamor na daljši oddih. »Več časa sem preživel doma in reči moram, da se mi je to kar prileglo. Počitka je bilo dovolj, da sem lahko z novim zagonom krenil v priprave,« je še dejal skupni zmagovalec svetovnega pokala v sanjski zimi 2015/16, ki se bo poleti udeležil približno polovice tekem za veliko nagrado Mednarodne smučarske zveze (FIS), nad katero se bo sicer zastor dvignil 21. julija z moštveno in posamično tekmo v Visli.