Slovenski šport si zasluži več
Olimpijski komite Slovenije – Združenje športnih zvez (OKS-ZŠZ) je včeraj dobil svojega tretjega predsednika. Po Janezu Kocijančiču (1991–2014) in Bogdanu Gabrovcu (2014–2022) bo našo krovno športno organizacijo prihodnja štiri leta vodil Franjo Bobinac.
Napovedi iz zakulisja, da bodo volitve za novega prvega moža OKS-ZŠZ izjemno izenačene, so se uresničile v prvem krogu glasovanja. Bobinac je prešel v vodstvo s 36,89 odstotka prejetih glasov, za ovratnik mu je dihal Barada z 32,97 %, na tretjem mestu pa je pristal Janez Sodržnik (30,15 %) in se tako poslovil od vseh možnosti, da bi prevzel vodenje naše športne družine. V drugem krogu je bila razlika nekoliko bolj očitna: Bobincu so člani 51. redne in obenem volilne seje skupščine OKS-ZŠZ (navzočih je bilo 116 od 118 delegatov) namenili 53,93 odstotka glasov, medtem ko jih je Barada prejel 45,14 %.
Če bi se izrazili po športno, bi lahko zapisali, da je zdaj že nekdanji predsednik Rokometne zveze Slovenije (RZS) ob zaključku drugega polčasa zabil zmagoviti gol nekdanjemu vrhunskemu kikboksarju in tekvondoistu, ki je – glede na velika pričakovanja in številne (prazne) obljube tistih s pravico glasovanja – na koncu doživel nepričakovan nokavt.
Bitka je bila zanimiva
»Iskreno se zahvaljujem vsem, ki ste glasovali zame, in tudi tistim, ki niste bili zame. Lahko mi verjamete, da bom predsednik vseh. Čeprav prihajam iz kolektivne panoge, enako cenim tudi individualne, enako imam rad olimpijske kot neolimpijske športe, velike in majhne ...« je po izvolitvi nagovoril zbrane Bobinac in se protikandidatoma zahvalil za športno borbo. »Tomaž je bil prvi, ki mi je prišel čestitat, Janez je to storil že prej,« je razkril 64-letni Celjan.
Zmaga ga ni presenetila. »Imam dobro intuicijo, tako da sem znal oceniti, kako se bo odvilo. Prepričan sem bil, da bom povedel v prvem krogu, nisem pa vedel, kdo bo z menoj v drugem. Bilo je tesno, bitka pa je bila zanimiva,« je pojasnil Bobinac, ki mu bodo kot podpredsedniki pomagali nekdanja vrhunska alpska smučarka Katja Koren Miklavec, Enzo Smrekar (SZS), Metod Ropret (OZS) in Miran Kos. »Veselim se dela s to ekipo in vsemi, ki so tako ali drugače vpeti v šport, tudi z navijači in pokrovitelji. Ne načrtujemo revolucije, šlo bo za evolucijo,« je poudaril in pribil, da je mogoče v slovenskem športu še marsikaj izboljšati. Na koncu koncev tudi komunikacijo.
Kandidiral je s sloganom »Šport si zasluži več«. Med drugim je obljubil podvojitev javnih sredstev za šport na 52 milijonov evrov na leto, napovedal ustanovitev solidarnostnega sklada za manjše zveze, ki v sedanjih razmerah bolj ali manj životarijo, promocijo gibanja in zdravega življenja ter več športnih dejavnosti v šolah. Ob tem se je za minulo opravljeno delo zahvalil tudi Gabrovcu, ki je dejal, da imajo volivci vedno prav. »Čas pa bo pokazal, kako bo novi predsednik uresničil vse dane obljube ...«
Od Gorenja do OKS
Franjo Bobinac je svojo kariero v svetu športa gradil postopoma. Najprej je bil predsednik rokometnega kluba Gorenje Velenje, med letoma 2008 in 2022 pa je kot prvi mož vodil Rokometno zvezo Slovenije. V zadnjih dveh desetletjih
je med najbolj izpostavljenimi slovenskimi poslovneži. Med letoma 2003 in 2019 je bil predsednik uprave velenjskega Gorenja, po kitajskem prevzemu velikana bele tehnike iz Šaleške doline leta 2019 pa je zasedel položaj podpredsednika za globalni marketing pri podjetju Hisense International. Za svoje delo je prejel nagrado Gospodarske zbornice Slovenije za posebne gospodarske dosežke, dvakrat so ga razglasili tudi za najbolj uglednega menedžerja v državi po izboru agencije Kline & Partner. Od prejšnjega meseca je član nadzornega sveta Slovenskega državnega holdinga. Kot pravi, je pridobil pravno mnenje, po katerem ta funkcija ni v nasprotju interesov z vlogo predsednika OKS.