KOLESARSKA DIRKA

Španija res ni več obljubljena dežela

V soboto se začenja 73. kolesarska Vuelta a España. Asov Frooma in Thomasa ne bo, raje dirkata po VB.
Fotografija: Luka Pibernik, levo, je bil letos na cestnem DP tretji, zmagal je njegov ekipni kolega iz Bahrain-Meride Matej Mohorič. Foto: Uroš Hočevar
Odpri galerijo
Luka Pibernik, levo, je bil letos na cestnem DP tretji, zmagal je njegov ekipni kolega iz Bahrain-Meride Matej Mohorič. Foto: Uroš Hočevar

LJUBLJANA – Primož Roglič in Matej Mohorič se letos odlično vojskujeta v gladiatorski druščini svetovne elite kolesarjev, padci in polomljene kosti borcev se vrstijo, a ker se vsi strinjamo, da je v današnjem življenju izpostavljena le ena vrednota, udarimo takoj po stvari. V soboto se s posamičnim kronometrom v Malagi začenja že 73. Vuelta a España, končala se bo 16. septembra v Madridu. Ta seveda poleg Gira d'Italia in Tour de Francea spada v železni repertoar tritedenskih dirk. Najboljši na letošnji francoski pentlji Geraint Thomas je denimo za skupno zmago dobil 500.000 evrov nagrade, drugi Tom Dumoulin 200.000, Chris Froome sto tisoč, četrti Primož Roglič, seveda gre tukaj tudi za kodeks odstotne razdelitve nagrade za ekipno pomoč kolegov in spremljevalnega osebja (mehaniki in maserji), pa 70.000. Zasavec je med drugim dobil tudi 11.000 evrov za zmago v 19. etapi in 3000 za skupno 6. mesto med najboljšimi na gorskih ciljih.

Ekipa Sky je denimo v žep skupaj pobasala 726.630 evrov, Rogličev Lotto NL Jumbo pa kot ekipno tretji 190.980 evrov. Skupno najboljši na španskem krogu bo prejel »le« 150.000 evrov, naslednja najboljša 57 in 30 tisočakov. Zanimivo je, da se nagrade za etapno najboljše na Touru in Vuelti minimalno razlikujejo. V Franciji so te za etapni prvo, drugo in tretje mesto 11.000, 5500 in 2800 evrov, v Španiji 11.000, 5500 in 2700. Letošnja Vuelta pa je pred startom glede kroga favoritov zelo široka in odprta: lanski zmagovalec Chris Froome ne bo branil naslova, po napornem Giru in Touru se je odločil, da bo prvič po letu 2013 španski krog izpusti in bo etapno kolesaril na septembrski dirki, od 2. do 9., po Veliki Britaniji. Tako kot Valižan Geraint Thomas. »Vuelta se letos na žalost pokriva z dirko po Britaniji, a ker ne bom kolesaril po Španiji, mi to daje priložnost, da dirkam na Otoku, ki, vsaj kar zadeva trase, obeta veliko,« je opomnil Froome. Za kolesarjenje po britanskem otoku pa se je tako kot lani odločil tudi Primož Roglič, ki se bo tako spet spopadel s Thomasom in Froomom.

Dva Slovenca na Vuelti

Tako se za Španijo, dodatno še zaradi upokojitve Alberta Contadorja, odpira zmagoviti prostor za Naira Quintano, Alejandra Valverdeja, Fabia Aruja, Vincenza Nibalija, Ilnurja Zakarina, Richieja Porta, Rigoberta Urana ali Simona Yatesa. Ekipe, ki bodo nastopile na Vuelti a España, so razkrile svoje sestave, bosta pa letos nastopila dva slovenska kolesarja, Luka Pibernik iz Mohoričeve Bahrain-Meride in Luka Mezgec iz avstralskega Mitchelton-Scotta. Športni direktor Bahrain-Meride Gorazd Štangelj ima sicer v ekipi, ki jo sponzorirata bahrainska vlada in tajvanski izdelovalec koles Merida, še šest slovenskih kolesarjev: Grego Boleta, Boruta Božiča, Kristijana Korena, Domna Novaka, Davida Pera in Mateja Mohoriča, ki je, zanimivo, lani prebil zmagovalni led z zmago v sedmi etapi Vuelte. Letos je na svetovnem prizorišču dodal še triumf v 10. etapi Gira in nedavno skupno zmago na dirki po Beneluksu. Torej 23-letnik letos sije z veliko luksi. »Veselim se Vuelte, poleg pomoči Simonu Yatesu pa bom iskal tudi lastne priložnosti, da se izkažem,« je navrgel Luka Mezgec.
 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije