NOGOMETNE ZDRAHE
Sporočilo NZS Keku: V težavah boš sam
Slovenska nogometna reprezentanca v celoletnem vrtiljaku težav. Porazno v ligi narodov, načeti odnosi, sporne upokojitve nosilcev igre.
Odpri galerijo
LJUBLJANA – Nad slovensko nogometno reprezentanco se v tem letu zgrinjajo nove in nove skrbi. Po imenovanju medtem že bivšega selektorja Tomaža Kavčiča se je začela nova zgodba izbrane vrste, v ospredju pa so bile predvsem hude posledice po nespretnem izvajanju procesa menjave generacije.
Problem št. 1: Cesar
Na začetku svojega kratkotrajnega mandata se je Kavčič odrekel kapetanu in rekorderju po nastopih v reprezentančnem dresu Boštjanu Cesarju (101 nastop, 10 golov). Resda je Cesar letos dopolnil 36 let, a je še vedno član italijanskega prvoligaša Chieva (pogodbo ima do poletja 2019). Poleti je prestal operacijo kolena, oktobra pa se je vrnil v trenažni proces. Toda spomladi še nikakor ni nameraval končati reprezentančne kariere, ob zanj presenetljivi odločitvi Kavčiča pa je ohranil gosposko držo in se dostojanstveno poslovil na prijateljski tekmi z Belorusijo. Hoteli priznati ali ne, to je bila prva večja napaka Kavčiča v vlogi selektorja. Bilo bi koristneje, da bi Cesija zadržal kot avtoriteto in povezovalca v slačilnici, saj je bil izkušeni Ljubljančan pripravljen pomagati nacionalnem moštvu tudi iz drugega plana, torej s klopi za rezervne igralce.Po obstanek v ligi narodovZačasni selektor Igor Benedejčič ima nalogo, da v ligi narodov poskuša rešiti, kar se da: "Zavedamo se mesta, na katerem smo. Smo zadnji na lestvici. Čakata nas dve težki tekmi, obe ekipi se borita za prvo mesto. Na nas je, da damo maksimum in da poskušamo v ligi obstati. S pogovori z igralci moramo delati za samozavest, dodatno motivacijo, da moramo veliko stvari popraviti tudi na igrišču. Razmišljamo tudi o menjavi sistema igre."
Problem št. 2: Birsa
Dvaintridesetletni Valter Birsa, standardni član udarne postave Chieva (pogodbo ima do 2021.), je že na prvi letošnji akciji zaznal (90 nastopov, 7 golov), kam je zapihal veter, in se po omenjeni marčevski tekmi z Belorusijo, ko je odigral en polčas, od izbrane vrste poslovil kar sam. Seveda lahko odgovorni sprejete odločitve igralcev sprejmejo z razumevanjem, češ da je treba spoštovati osebno izbiro. Ob tem da nikakor ne gre siliti igralcev, da bi še naprej igrali za državno reprezentanco, če ne gojijo več te želje. Toda eno je diplomatsko nastopanje za javnost, drugo pa realnost znotraj svetega moštva. Je kdo Birso sploh poskušal prepričati, da ostane v ekipi vsaj za tekmovanje v ligi narodov, da pomaga pri procesu pomlajevanja podobno kot Cesar?Problem št. 3: Oblak
Zastavonoša pomlajene ekipe bi moral ob Josipu Iličiću (30 let, Atalanta), ki igra najboljši nogomet v karieri, biti vratar Jan Oblak, 25-letni zvezdnik Atletico Madrida, v zadnjih letih eden najboljših čuvajev mreže na svetu. Toda Škofjeločan je takoj izrazil nestrinjanje s Kavčičem (v prvi vrsti glede načina izbora kapetana) in sporočil, da ne misli igrati v državnem dresu pod njegovo taktirko. Danes nihče na Nogometni zvezi Slovenije ne more z gotovostjo povedati, ali bo Oblak sploh še odigral kakšno tekmo za slovensko reprezentanco.Problem št. 4: Kampl
Svoj negativni vrhunec je doživel tudi odnos Kevina Kampla do reprezentance. Osemindvajsetletni vezist Leipziga je na višku svojih moči, v izbrani vrsti pa je trpel že zaradi nesoglasij z bivšim selektorjem Srečkom Katancem glede njegove vloge na igrišču. Vse skupaj se je nadaljevalo pod novim strokovnim vodstvom, čeprav je na neki način veljal za Kavčičevega nogometnega sina iz selekcije do 21 let. Kampl je po doživetem na letošnjih tekmah reprezentance izgubil motiv igranja za Slovenijo. Po znanih informacijah (menda po telefonu, brez vsaj izjave za javnost) je to sporočil na nespoštljiv način do NZS, soigralcev, reprezentance kot celote in navijačev.Benedejčičev izborSeznam igralcev za Norveško (16. november v Stožicah) in Bolgarijo (19. november v Sofiji) – vratarji: Vid Belec (Sampdoria), Aljaž Ivačič (Olimpija), Matic Kotnik (Panionios); branilci: Jure Balkovec (Hellas Verona), Miha Blažič (Ferencvaros), Bojan Jokić (Ufa), Luka Krajnc (Frosinone), Miha Mevlja (Zenit), Nemanja Mitrović (Jagiellonia), Nejc Skubic (Konyaspor), Petar Stojanović (Dinamo Zagreb), Aljaž Struna (Palermo); vezisti: Jaka Bijol (CSKA Moskva), Domen Črnigoj (Lugano), Amir Dervišević (Maribor), Josip Iličić (Atalanta), Rene Krhin (Nantes), Rudi Požeg Vancaš (Celje), Rajko Rotman (Kayserispor), Leo Štulac (Parma), Benjamin Verbič (Dinamo Kijev), Miha Zajc (Empoli); napadalci: Robert Berić (St. Etienne), Roman Bezjak (Jagiellonia), Andraž Šporar (Slovan Bratislava), Luka Zahović (Maribor).