KOLESARSTVO

Tour in Tokio sta velika izziva

Primož Roglič najbolj sijoča zvezda med našimi kolesarji. Združiti francosko in olimpijsko lovoriko ne bi bil nemogoč podvig.
Fotografija: Primož Roglič je včeraj prejel še priznanje za slovenskega kolesarja leta. FOTO: Jože Suhadolnik
Odpri galerijo
Primož Roglič je včeraj prejel še priznanje za slovenskega kolesarja leta. FOTO: Jože Suhadolnik

Na Ljubljanskem gradu se je sinoči zvrtelo od zvezd. Kolesarskih, saj je slovenska krovna organizacija tistih, ki najbolje vrtijo pedala pri nas, priredila tradicionalni večer zvezd, na katerem je podelila priznanja najboljšim v iztekajočem se letu. Najbolj sijoča zvezda med vsemi je bil kajpak Primož Roglič, številka ena na svetovni jakostni lestvici. Slovensko kolesarstvo ima letos kaj pokazati, za njim je najuspešnejša sezona v zgodovini, v kateri so naši cestni kolesarji slavili 34 zmag na kategoriziranih dirkah, od tega okroglih 20 na dirkah najvišje ravni, v svetovni seriji. »Že zadnje tri leta opozarjam, da ne bo vsaka sezona tako uspešna, kot je bila zadnja, vendar so nato vedno sledila še plodnejša tekmovalna leta, zato bom to pot raje tiho. Za nami je gotovo sanjska sezona, Roglič je slavil ogromno zmag, imamo prvega na svetovni lestvici. Za nameček se je tudi Tadej Pogačar izkazal z izjemnimi zmagami in nastopi. Mejniki so padali drug za drugim, prvič smo imeli kolesarja na zmagovalnem odru tritedenske dirke, prvič smo nato dobili še zmagovalca tritedenske dirke, za nameček smo še prvič videli dva Slovenca skupaj na odru za zmagovalce. To je bilo leto presežkov, za prihodnje leto, v katerem nas čakajo tako olimpijske igre kot svetovno in evropsko prvenstvo, pa si želim, da bi se nam tudi na reprezentančnih dirkah vse poklopi,« se je slovenski selektor Andrej Hauptman rad spomnil dosežkov rojakov v zadnjih desetih mesecih in se zazrl v olimpijsko prihodnost.

Glava, ne noge

Tokio bo izjemna priložnost za slovenske kolesarje, saj je trasa, ki bo karavano popeljala tudi po obronkih gore Fudži, izjemno zahtevna in pisana na kožo tako Rogliču kot Pogačarju, ki jima bosta na Japonskem, če ne bo poškodb ali drugih presenečenj, bržkone družbo delala Jan Polanc in Matej Mohorič. Za naše najboljše, ki nosijo drese največjih ekip v svetovni seriji, pa OI kajpak ne bodo edini veliki cilj v letu 2020. Roglič, ki je bil letos tretji na Giru in prvi na Vuelti, se spogleduje s Tourom 2020. »Tour je le Tour, všeč so mi številne druge dirke, vendar moramo priznati, da nobena druga ni takšna kot dirka po Franciji.


Najbolj si želim osvojiti rumeno majico,« velikega kariernega cilja ne skriva Zasavec, ki je pred slabim mesecem dopolnil 30 let. Med njegove želje kajpak spada tudi olimpijsko zlato v cestni dirki, ki bo na sporedu 25. julija, le šest dni po koncu Toura.

Združiti obe lovoriki bi bil epohalen podvig, vendar ne nemogoč, je prepričan Paolo Savoldelli, Italijan, ki je slavil dve zmagi na Giru. »Tour in olimpijske igre niso nemogoča kombinacija, pripravljenost s Toura običajno kolesarjem ostane v nogah še dva tedna. Potem pride do padca, vendar mislim, da bodo najboljši s Toura tudi na OI še konkurenčni. Bolj kot noge je vprašljiva glava, saj je težko obdržati potrebno osredotočenost in motivacijo za vrhunski dosežek,« nam je Savoldelli povedal pred nedavnim v Veroni, na predstavitvi ženske ekipe Ale BTC Ljubljana. Rogliča so na Ljubljanskem gradu razglasili za kolesarja leta, kolesarka leta je z osmim mestom na SP v olimpijskem krosu postala ​Tanja Žakelj. Ženska ekipa leta je BTC City Ljubljana, moška Adria Mobil.
 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije