NOGOMET

Z nogometaši enako kot z lepimi ženskami

Primož Gliha o evropskem prvenstvu (U-21) v Italiji. Slovenski selektor pripravlja ekipo za domači euro 2021.
Fotografija: Selektor slovenske reprezentance U-21 Primož Gliha daje tekmovalnosti prednost pred igranjem. FOTO: Jure Eržen
Odpri galerijo
Selektor slovenske reprezentance U-21 Primož Gliha daje tekmovalnosti prednost pred igranjem. FOTO: Jure Eržen

LJUBLJANA – V Italiji se preveša v sklepni del evropsko prvenstvo za mlade nogometaše (U-21), ki je zadnji turnir pred EP 2021 pri nas. Slovenija se pripravlja za največji nogometni spektakel na naših tleh skupaj z Madžarsko, zato bo zanimivo spremljati razvoj reprezentance, ki jo vodi selektor Primož Gliha. Z njim smo govorili o značilnostih mladih igralcev, zakonitostih vrhunskega nogometa in najboljših, ki blestijo v Italiji in San Marinu.

Na EP so pustili odličen vtis tudi Francozi in Italijani, s katerimi ste se merili v zadnjem času. Prvim ste vzeli točko v kvalifikacijah, ki ste jih končali na drugem mestu v svoji skupini.
»Drži. Zanimivo: do drevišnje tekme z Romunijo so Francozi nanizali 13 zmag in omenjeni remi na svojem stadionu. Na obeh tekmah smo jim zabili gol, tudi v Domžalah, kjer smo zapravili vodstvo po resda zasluženi izključitvi našega igralca in enajstmetrovki. Ključ do uspeha je bila kolektivna disciplina in z njo individualna odgovornost.«

Le zvezdniki so premalo?
»En posameznik ne pomeni nič, le poglejte Srbe na tem turnirju, čeprav imajo odlične posameznike. Luka Jović je nedavno prestopil v Real Madrid.«

Kako igrajo Italijani?
»Ko nas je Italija v prijateljski tekmi premagala s 4:1, so mnogi zagnali vik in krik. Pred dnevi je na euru s 3:1 ugnala Špance, ki so se uvrstili v polfinale eura!«

Ta tekma je bila ena boljših v zadnjem času.
»Španci so igrali privlačno, v Bologni so padli v spektakel pred 30.000 navijači. Italijani pa so tekmovali. S številnimi zvezdniki serie A so izničili prednost Špancev in jim zabili tri gole. Italijani so igrali odlično, a morda bodo ob polfinale zavoljo poraza s Poljsko.«

S časovne razdalje lahko poveste, kako ste tedaj pripravili fante za osvojeno točko v Franciji. Kaj ste jim povedali pred tekmo, ne nazadnje ste se pomerili s 300 milijonov evrov vredno reprezentanco, v enajsterico pa ste umestili celo igralce iz druge slovenske lige?
»Zavedam se, da je strah največja gonilna sila v naravi, posledično tudi pri človeku. Ko igralcem dopoveš, da lahko naredijo nekaj velikega, oni pa začutijo v sebi strah, ko vidijo, s kom igrajo, imaš malo možnosti za uspeh. Trije njihovi tekmeci so namreč igrali za Lyon proti Barceloni v ligi prvakov, eden za Dortmund, eden je Kamplov soigralec v Leipzigu, na levem boku v Domžalah je igral Hernandez, ki je bil pozneje standardni reprezentant Francije, ko je osvojila naslov svetovnega prvaka v Rusiji.«

Kako ste to izbili iz njihovih misli?
»Strah ne sme preiti v stres, ker to človeka ohromi. Če je strah pozitiven, postane gonilna sila. Rekel sem jim enako kot vsem drugim fantom v mladi selekciji, 15 do 16 jih danes igra v reprezentanci A: 'Izbral sem vas, ker hočem zmagati, zame ste najboljši na svetu, a le če boste igrali na svoji ravni in v najboljši izvedbi. Lahko se bojimo le sebe in lastnih odzivov na določene probleme, v katerih se znajdemo. Ko si pravi, ni pomembno, kdo stoji na drugi strani.' To sem jim ponavljal v Franciji, saj sem opazil, da jaz močneje verjamem vanje kot oni vase.«

To je bila zadnja tekma ciklusa. Kako so se odzvali igralci? Morda v kontekstu zamujene priložnosti za senzacijo, kar bi bila uvrstitev na euro 2019? Črnogorce in Bolgare ste pustili pet in šest točk za seboj, a drugo mesto ni bilo dovolj.
»Po tekmi v Franciji je vladala v slačilnici smrtna tišina, kot bi prejeli pet ali šest golov, ne pa igrali 1:1. Morda imate prav. Več kot 40 let delujem v nogometu, a takšnega vzdušja po tekmi še nisem doživel, fantje so bili v čustvenem stresu. Zavedali so se svoje moči. S takšnim razmišljanjem kot v Franciji bi osvojili še tri, štiri točke in se prebili v dodatne kvalifikacije, kar bi bil neverjeten podvig.«

Mnogi pri nas že odštevajo mesece do EP 2021.
»Na turnirju bomo lahko le uživali v nogometu in v priložnosti, da je EP prišel v Slovenijo, kajti v 30 letih to še ni uspelo nikomur. To bo resen nogomet. Lahko pravijo, da je nekdo pri 14 in 15 letih nadarjen in velikanski talent. A do uspeha je trnova pot, fant se bo soočil z osebnim bojem in človeškim dejavnikom. Človeški faktor je pogosto usoden, ko fantom trenerji ali direktorji niso naklonjeni. Tedaj se zanje začne kalvarija, ki jo preživijo redki. U-21 je članska reprezentanca, fantje začnejo igrati pri 20 letih, končajo pri 24. Gre za podobno razliko kot med izpitom za motor in avto: vse je enako, a hkrati drugače.«

Kako izbirate kandidate za reprezentanco, ki bo igrala na euru 2021?
»Od fantov zahtevam, naj igrajo le zase, ne zame ali druge, tako bodo zadovoljili tudi javnost in navijače, ki so ključni deležnik v nogometu. Zame ključno merilo pri selekciji sta pravi (tekmovalni) značaj in inteligenca. Če zna nekdo lepo sprejeti žogo, jo mehkeje obdelati in nadaljevati akcijo, je to dobrodošlo. A lahko je podobno kot z lepo žensko, ki jo opaziš v lokalu, doma pa ne zna ne kuhati ne likati. V reprezentanco raje vzamem te, ki znajo tudi likati in kuhati. Tako gledam na nogomet, saj se zavedam, da živim le od pozitivnega rezultata, ne od domnevne lepote.« 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije