Med siromaki in bogatašema
Na sobotnem gostovanju v Podgorici pri SC Derbyju so košarkarji Cedevite Olimpije dosegli svojo najvišjo registrirano zmago v ligi ABA po 3. februarju 2018, ko so v Skopju ugnali MZT s 96:55. Tokrat so bili od tekmeca uspešnejši s 104:71, po petem zaporednem uspehu v regionalnem prvenstvu pa so bili lahko zadovoljni, a nikakor ne navdušeni. Njihova naloga v dvoboju podpovprečne kakovostne ravni je bila že kar prelahka, še vedno pa so jih prevevali tudi grenki občutki zaradi črnega niza v evropskem pokalu.
Ljubljančani so hkrati znova naredili en vzvratni korak, saj je Zoran Dragić izpustil tekmo zaradi bolečin v komolcu, a razrešili eno kadrovsko nejasnost, saj so do konca sezone podaljšali sodelovanje z Maticem Rebcem. Nadomestni organizator igre se je moštvu naknadno pridružil sredi oktobra in sklenil enomesečno pogodbo, nato je sodelovanje podaljšal še za en mesec, zdaj pa je igranje »na žetone« pretvoril v nekoliko trajnejšo obliko. Hrvaški reprezentančni dirigent Lovro Gnjidić namreč niti po okrevanju ne igra v želeni formi in se bo očitno moral zadovoljiti z drobtinicami.
Največja vloga na tem igralnem mestu je seveda rezervirana za Yogija Ferrella, ki je bil proti SC Derbyju prvi Olimpijin strelec in podajalec s 16 točkami (za dve 2:2, za tri 4:6) in 7 asistencami ob eni sami izgubljeni žogi. »Dvoboja smo se lotili agresivno, tekmece smo želeli napasti takoj, ko smo stopili na parket. Jezni smo zaradi zadnjega poraza z Brescio v evropskem pokalu, zato smo bili v Podgorici motivirani in igrali na vso moč,« je priznal ameriški branilec po tem, ko je Cedevita Olimpija kmalu po polčasu vodila s 56:29. Njena najvišja prednost je znašala 96:60.
Ob dosedanjih osmih zmagah v ligi ABA le Partizana (+3) ni prekosila z dvomestno razliko, druge dvoboje je dobila v razponu od 11 točk (z Igokeo) do 20 (z MZT). Zanimivo pa je, da je bil tokrat vnovič njena žrtev Postojnčan Andrej Žakelj, v obdobju 2010–2015 desna roka glavnih trenerjev stožiške zasedbe, zdaj drugo sezono strateg SC Derbyja. Ko je v sezoni 2020/21 samostojno vodil Koper Primorsko, je Cedevita Olimpija osvojila dvorano Bonifika s 102:65, a so rezultat naknadno pretvorili v 20:0 brez boja, ker so Koprčani nekaj tednov pozneje izstopili iz vseh tekmovanj zaradi finančnega kolapsa.
S kom tekmujejo Ljubljančani?
V zadnjih sezonah po robu prepada pleše kar nekaj klubov. Cedevita Olimpija sodi med najbolj solidne plačnike, a po gmotni plati vendarle ne more tekmovati s Partizanom in Crveno zvezdo. Vodstvi beograjskih velikanov zaradi izdatne podpore srbskega predsednika Aleksandra Vučića in državnih podjetij niti sami ne vesta, s kolikšnim proračunom razpolagata; preprosto nakupujeta brez zavor. Vsi se zato od srca smejijo njihovim »uradnim« številkam. Partizanov predsednik Ostoja Mijailović je nedavno potožil, da zaradi visokega tečaja ameriškega dolarja potrebujejo 20 odstotkov denarja več, kot so načrtovali, a da še vedno ne bodo presegli 30 odstotkov proračuna najbogatejših evroligašev, ki imajo od 30 do 40 milijonov evrov na sezono.
Njegov Zvezdin kolega Nebojša Čović je najprej napovedal, da bo razpolagal z desetimi milijoni evrov za celoten klubski pogon, a se pri nakupih še vedno ni ustavil. Po prihodu odličnega branilca Luce Vildoze konec oktobra je zdaj pred podpisom pogodbe s še dražjim Facundom Campazzom, ki naj bi ga stal 2,5 milijona evrov na sezono. Zaradi poškodbe centra Hassana Martina razmišlja tudi o vrnitvi Bobana Marjanovića iz lige NBA, za poletne mesece pa je že najavil prihod Miloša Teodosića iz Bologne. Pod šifro: ugodna cena.