DIRKA PO ITALIJI

Navijači Primoža Rogliča pozor, to so dnevi, ko boste lahko zanj navijali

Danes je bila predstavljena trasa 108. izdaje Gira. Za slovenske ljubitelje kolesarstva bo zelo pomembna 14. etapa.
Fotografija: Roglič je Giro že zmagal. Kako bo letos? FOTO: Jennifer Lorenzini Reuters
Odpri galerijo
Roglič je Giro že zmagal. Kako bo letos? FOTO: Jennifer Lorenzini Reuters

Organizatorji kolesarske dirke po Italiji so danes v Rimu predstavili traso 108. izdaje Gira. Po zaporednih slovenskih zmagah Tadeja Pogačarja lani in Primoža Rogliča leta 2023 se bo tokratna izdaja začela v Albaniji 9. maja in končala 1. junija v Rimu. Dolga bo 3413,3 km s skupno 52.500 višinskimi metri.

Od Slovencev bodo na italijanski pentlji predvidoma nastopili Roglič, Jan Tratnik (oba Red Bull-BORA-hansgrohe) in Matevž Govekar (Bahrain-Victorious), za katerega bo to drugi nastop na tritedenskih preizkušnjah po Vuelti 2023.

Branilec lanske zmage na Giru Pogačar bo glede na poln spomladanski spored ciljal na dvojček Tour-Vuelta, medtem ko bo Roglič poskusil v sezoni dobro opraviti tako z Girom kot s Tourom. Zasavec je doslej enkrat dobil Giro, štirikrat pa Vuelto.

image_alt
Lora Roglič Klinc: Nisem povsem odvisna od Primoža

Zanimiva 14. etapa

Za slovenske ljubitelje kolesarstva bo zelo pomembna 14. etapa, ki se bo 24. maja začela v Trevisu in končala po 186 km v obeh Goricah oziroma na Trgu Evrope, kjer se gradi center Evropske prestolnice kulture.

Kolesarji bodo v Slovenijo vstopili na Plešivem, prečkali Brda in se zapeljali skozi Medano, Dobrovo, Šmartno, Kojsko in Hum. Trasa se bo za nekaj kilometrov vrnila v Italijo, tako kot leta 2021, in se skozi Števerjan zapeljala v Novo Gorico, kjer bosta potekala dva zaključna mestna kroga, so zapisali na spletni strani MMC RTV Slovenija.

Že 108. italijanska pentlja se bo sicer začela kot omenjeno v Albaniji z razgibanima prvo in nato tretjo etapo ter vmesnim kronometrom v Tirani.

image_alt
Tako čustveno je bilo Rogličevo srečanje z družino, sin Lev je spet nasmejal (VIDEO)

Po uvodnem trojčku etap v Albaniji bo na vrsti prost dan za selitev ekip in ostalih deležnikov dirke prek Otrantskih vrat nazaj v Italijo. Tam se bo spored nadaljeval s tremi zaporednimi ravninskimi etapami, nato pa po prvem gorskem cilju do Tagliacozza v sedmi etapi sledita še dve razgibani etapi. Posebna bo tista v deveti etapi od Gubbia do Siene, ki bo kolesarje popeljala po okoli 30 km makadamskih odsekov, bolj znanih na preizkušnji Strade Bianche v marcu.

Po prostem dnevu bo na sporedu ravninska vožnja na čas od Lucce do Pise v dolžini 28,6 km, po razgibani etapi in treh ravninskih, vključno s tisto do obeh Goric, pa v 15. etapi prihaja zahtevnejši test od Fiume Veneta do Asiaga (214 km).

Težak zadnji teden

Zadnji teden bo najtežji. Takoj po dnevu premora bodo kolesarji opravili z gorsko etapo do San Valentina s 17,4 km dolgim zadnjim klancem. Po razgibani etapi do Bormia in ravninski trasi v 18. etapi sledi kraljevska etapa od Bielle do Champoluca. V njej bodo morali tekmovalci premagati tri vzpone najvišje kategorije: Tzecore (16 km/7,7 %), Saint-Pantaleon (16,5 km/7,2 %) in Col de Joux (15,1 km/6,9 %).

Tudi predzadnja etapa bo zelo zahtevna, vrača pa se delno makadamski Colle delle Finestre (18,5 km/9,2 %). Vrh bo na vrsti slabih 28 km pred ciljem, sledi le še spust in vzpon do Sestriera. Zadnja etapa bo namenjena paradi šampionov v Rimu s sprinterskim zaključkom.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije