ZRELA IN DOMISELNA IGRA

Slovenke šokirale bogate Američanke

Državne košarkarske prvakinje so se izkazale na gostovanju v Španiji. Ekipe iz študentske lige NCAA so presenetile z zrelo in domiselno igro.
Fotografija: Celjske košarkarice so dobro igrale v Kataloniji. Foto: ŽKK Cinkarna Celje
Odpri galerijo
Celjske košarkarice so dobro igrale v Kataloniji. Foto: ŽKK Cinkarna Celje

LJUBLJANA – Kar dolgo ni bilo evropskih klubov, ki bi znali delati z mladimi košarkaricami in košarkarji. Na območju nekdanje Jugoslavije sta zdaj dve središči: srbski Mega Bemax in slovenski klub Cinkarna Celje. Bemax pripravlja igralce na odhod v ligo NBA in evropske destinacije. Američani to dobro vidijo in spremljajo. Zato ni čudno, da so srbsko ekipo povabili za en teden na tekme na Bahame, zdaj pa še za en teden v Španijo. Vabilo ameriških univerz pa je prišlo tudi na naslov Celjank, ki so ves teden trenirale in igrale v Barceloni. Po vrsti so aktualne slovenske državne prvakinje premagale Penn State (70:76), Delaware (64:49), za konec pa še dvakrat univerzitetno ekipo George Washington (83:54, 55:49). »Verjetno smo lani, ko smo bili prvič vabljeni, naredili dober vtis,« po prihodu domov razmišlja trener Celjank Damir Grgič. »Letos smo igrali z nekaj slabšimi ekipami. A še vedno so bile za nas primerne tekmice v tem delu priprav. Za lažjo predstavo lahko rečem, da bi ameriške univerze lahko povsem konkurenčno nastopale v ženski regionalni ligi.«

Držijo korak z ZDA

»Američani so bili malce šokirani nad našimi predstavami. Ni jim bilo jasno, da imamo tako mlado ekipo kot oni, a toliko znamo. Bili so šokirani, ker znamo tudi mi igrati. Njihovim ekipam, tistim, s katerimi smo se merili v Barceloni, manjka predvsem tehnično-taktične podkovanosti. Tu smo v veliki prednosti. Če bi pa kaj vzel od njih, je to zagotovo fizična priprava, ki ji posvečajo izjemno veliko pozornosti,« je analiziral Grgić dogajanje v katalonski prestolnici, kjer so imele Celjanke optimalne razmere za delo. Ameriški trenerji in trenerke so bili navdušeni nad nekaterimi celjskimi igralkami. »To je logično. Vse naše košarkarice imajo možnost, da iz Celja odidejo v ameriško študentsko ligo. Tiste, ki želijo uspeh v Evropi in igranje na najvišji možni ravni, ostanejo v Celju in se razvijajo dalje,« nadaljuje Grgić, ki se je upravičeno pohvalil, da so Američani in španski organizatorji Celjanke že povabili, da bodo njihove gostje tudi prihodnje leto. »To je jasen znak, da v nasprotju z moško košarko v Celju držimo korak z žensko ameriško študentsko ligo. Kosamo pa se z ekipami, ki imajo nekajmilijonske proračune. Samo za primerjavo: vse ameriške ekipe, s katerimi smo se merili, imajo po 12-članski strokovni štab. Na naši klopi smo sedeli trije. Šteje delo,« je jasen Grgić. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije