Španci so evropski prvaki! Angležem ni uspelo, da bi prekinili »post«

Anglija je bila drugič zapored v finalu EP, a Španci so dokazali, da so glavni.
Fotografija: Španija je evropska prvakinja! FOTO: Kai Pfaffenbach Reuters
Španija je evropska prvakinja! FOTO: Kai Pfaffenbach Reuters

Španija in Anglija sta se v nedeljo, 14. julija, borili za naslov nogometnega prvaka Evrope. Dvoboj se je začel ob 21. uri v Berlinu. Finalna tekma je pokazala, da trije levi nimajo tega, kar je potrebno, da bi osvojili evropski prestol - zmagoslavna je bila rdeča furija, ki je dosegla že sedmo zmago na tem prvenstvu. Prvaki so tako postali četrtič.

Anglija je bila tokrat drugič zapored v finalu EP, a njihovi upi, da bodo prekinili 58-letni »post« od zadnjega in edinega velikega naslova na domačem mundialu, so se razblinili, ko so Španci brez vsakega dvoma pokazali, kdo je najboljši. Pred EP favorizirana angleška vrsta, polna zvezdnikov, niti večji del turnirja ni bila prepričljiva.

Tekma s Slovenijo v zadnjem krogu skupinskega dela se je končala brez golov.

Prav zaradi svojih predstav v Nemčiji in zgodovine je bila na stavnicah favorizirana vrsta trenerja Luisa de la Fuenteja - upravičeno. Naslov prvaka so že četrtič prinesli v Španijo, s tem pa so tudi izboljšali rekord, ki so si ga pred tem s tremi naslovi delili z naslovi z Nemčijo.

Tekmo so sodili Francozi na čelu s Francoisom Letexierom.

Dvoboj smo spremljali v živo

94' Tekme je konec! Španija je prvak!

87' Mikel Oyarzabal z dvanajstim golom v dresu reprezentance! Z leve podal Cucurella, Pickford nemočen

82' Deseti kot za Španijo

Mikel Oyarzabal je zadel zmagovalni gol. FOTO: Adrian Dennis Afp

82' Yamal neuspešno streljal, Pickford branil

81' Žogo držijo Španci

72' Palmer s svojo levico zabil gol za Angleže! Rezervist je nekaj pred tem zamenjal Kobbieja Mainooja, asistiral Bellingham

72' Španski navijači so se razživeli

68' Morata zapustil igro in predal kapetanski trak Carvajalu, v konici napada bo odslej igral Mikel Oyarzabal

66' Pickford ubranil odličen strel Yamala, ki je star le 17 let

Jordan Pickford branil dober strel Španije! FOTO: Ina Fassbender Afp

64' Jude Bellingham ni izkoristil najlepše priložnosti za Anglijo doslej, streljal je z razdalje, žoga zletela kakšen meter mimo desne vratnice

61' Kapetan Anglije Harry Kane zapušča zelenico, zamenjal ga je Ollie Watkins

56' Poskus Alvara Morate - žogo mu je izbil John Stones, tik zatem je Nico Williams za las zgrešil angleška vrata. Angleška obramba ne navdušuje

55' Španija odločno prodira proti angleškemu golu

49' Skoraj je padel še en gol Španije! Po napaki Kyla Walkerja je strel pripadel Daniju Olmu, meril je mimo leve Pickfordove vratnice

46' Nico Williams je dal prvi gol! Napaka angleške obrambe je bila usodna. Po desni strani prodrl Lamine Yamal, žogo podal na levo, kjer je sameval Nico Williams. Žogo je diagonalno poslal v gol!

Zmagoslavni Williams! FOTO: Ina Fassbender Afp

46' V igro namesto poškodovanega Rodrija vstopil Martin Zubimendi

45' Dve minuti sodnikovega dodatka, ki ga je Phil Foden izkoristil za novi strel, in sicer je prvič na tekmi žoga zadela okvir vrat

45' Čeferin je na tekmi med angleškima princema in španskim kraljem

34' Že četrti kot za Španijo, ki mu takoj sledi še 5.

31' Rumeni karton prejel tudi Dani Olmo zaradi nerodne brce v trebuh, ki je je bil deležen Declan Rice v trebušni predel. Olmo je sicer član RB Leipzig in soigralec slovenskega asa Benjamina Šeška

25' Angleški kapetan Harry Kane prejel rumeni karton, ko je »pokosil« Fabiana Ruiza. Španci so spet zavladali na sredini igrišča, a svoje priložnosti iščejo predvsem iz protinapadov

Kyle Walker in Harry Kane. FOTO: Javier Soriano Afp

20' Rezultat je še vedno 0:0

16' Shaw prvič od Februarja v začetni enajsterici

Lamine Yamal (Španija) in Luke Shaw (Anglija). FOTO: Lisi Niesner Reuters

15' Angleži z resno akcijo Walkerja, navijači zaropotali! Globinsko podal Jude Bellingham, po desni prodrl Kyle Walker. Prvi kot za Anglijo! Phil Foden podal neuspešno, Španci ubranili

12' Španija poskuša znova! Kar dva poskusa iz kazenskega prostora

11' Prva prava priložnost za Španijo! Williams streljal na gol Angležev, a neuspešno. Sicer nogometaš Manchestra.

Angleški navijači. FOTO: John Macdougall Afp

7' Ritem zaenkrat narekujejo Španci, a priložnost se ni ponudila še nobeni strani

0' Tekma se je začela!