Čeferin več časa v zraku kot na tleh

Euro v nogometu še nikoli tako spektakularno kot leta 2020. Od Bakuja do Dublina 5500 km, od St. Peterburga do Rima 3000.
Fotografija: Cristianu Ronaldu in njegovim soigralcem ne pripisujejo prav veliko možnosti pri poskusu ubranitve naslova evropskih prvakov. FOTO: Reuters
Odpri galerijo
Cristianu Ronaldu in njegovim soigralcem ne pripisujejo prav veliko možnosti pri poskusu ubranitve naslova evropskih prvakov. FOTO: Reuters

Evropsko prvenstvo v nogometu 2020 bo v marsičem prelomno in edinstveno. To bo enomesečni festival vrhunskega nogometa od 12. junija v Rimu do 12. julija v Londonu. Evropsko nogometno zvezo (Uefa) zanesljivo čaka največji logistično-organizacijski izziv doslej, najbolj vnete navijače prava potovalna pustolovščina.

»Dejansko bom več časa preživel v zraku kot na tleh, saj bom obiskoval gostiteljice eura,« je namignil Aleksander Čeferin. Predsednik Uefe ima prav: kot prvi mož krovne nogometne hiše bo gotovo vabljen v vseh 12 držav. Zgodovinsko razširjeni šampionat po zamisli Michela Platinija bo razvlečen čez vso staro celino – turnir bo 'dolg' 5500 km od vzhoda do zahoda in 3000 km od severa do juga.

Največ tekem (7) bodo igrali na novem londonskem stadionu Wembley, ki ga je v zadnjem desetletju filigransko spoznala tudi slovenska reprezentanca. Sprva je bil predviden le za obe polfinalni in finalno tekmo eura 2020, a zaradi zamud pri gradnji Eurostadiona v Bruslju je Uefa decembra 2017 Belgijcem odvzela štiri tekme in jih prestavila v Anglijo.

Najvišje kotirajo Angleži

Na EP bo drugič zapored tekmovalo 24 reprezentanc, nagradni sklad bo za 23 odstotkov višji kot pred štirimi leti v Franciji. Uefa bo med udeleženke eura razdelila 371 milijonov evrov: vsaka izbrana vrsta bo prejela 9,25 milijona, evropski prvak bo lahko bogatejši za 34 milijonov, poraženi finalist za tri milijone evrov manj.

Dvig nagradnega sklada je pričakovan, Uefa pač beleži rast prihodkov. Manj pričakovana pa je lestvica favoritov po mnenju nekaterih največjih evropskih stavnic. Na vrhu kotira Anglija (kvota 5,3), sledijo Belgija (6), Francija (6,75), Nizozemska (7,25), Španija (8,5), Nemčija (9,25), Italija (10,75), Portugalska (16,5), možnosti za naslov prvaka gojijo tudi Kosovo (1150), Severna Makedonija (1200), Belorusija (1500) in Gruzija (2000), čeravno si še niso zagotovili nastopa na turnirju ...

Za kaj gre? Francija, Nemčija in Portugalska seveda igrajo v isti skupini F, ki bo domovala v Münchnu in Budimpešti, in stavnice ocenjujejo, da ima najmanj možnosti za preboj v osmino finala prav Portugalska s Cristianom Ronaldom. Po enakem merilu kotira na prvem mestu Anglija, ki naj ne bi imela težav v skupini s Hrvaško, Češko in kvalifikantom z zaključnega turnirja lige narodov C konec marca 2020.

Skupino F bi lahko označili za finale pred finalom in morda najmočnejšo skupino med velikimi tekmovanji v tem stoletju. Še noben turnir doslej ni bil tako spektakularen že od prvih dni. Za dve prosti mesti in pol – v 1/8 finala bodo napredovale tudi štiri od šestih tretjeuvrščenih ekip – se bodo borili zmagovalci zadnjih treh turnirjev: svetovni prvak 2014 (Nemčija), evropski prvak 2016 (Portugalska) in svetovni prvak 2018 (Francija)! 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije